X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Selfie w Auschwitz – zabronione czy dozwolone?

Selfie w Auschwitz – zabronione czy dozwolone?fot. dailymail.co.uk

reklama


Selfie drogą do sławy…

W zeszłym roku świat zelektryzowało zdjęcie pewnej Amerykanki, która odwiedziła muzeum w Auschwitz i postanowiła podzielić się tym w niecodzienny (wówczas) sposób. Selfie rozbawionej Breanny Mitchell na tle ruin krematoriów, która nie omieszkała wymownie opisać zdjęcia, pojawiło się na jej Twitterze, a fala krytyki spłynęła na nią z całego świata. Co ciekawe, dziewczyna uznała to za powód do dumy i bez pardonu powiedziała, że dzięki temu zdjęciu stała się sławna.

https://twitter.com/princessbmm

https://twitter.com/princessbmm

Sprawa nie przycichła, gdyż coraz więcej osób zaczęło robić sobie wesołe zdjęcia, nie zdając sobie sprawy z krzywdzenia uczuć innych. Dla przeciwników tego typu zdjęć jest to jednoznaczne nieuhonorowanie i brak czci dla poległych w tym miejscu, zwolennicy z kolei mówią o tym jako o czymś normalnym i będącym elementem wizyty. Dla wielu jest to też po prostu upamiętnienie odwiedzin i uchwycenie wspomnień związanych z tym miejscem.

http://www.dailymail.co.uk/

http://www.dailymail.co.uk/

Strefa bez selfie?

Co ciekawy, brytyjski pisarz i scenarzysta, Anthony Horowitz, który niedawno odwiedził były obóz w Auschwitz zgłosił pomysł, aby miejsce to było tzw. „Strefą bez selfie”. Zdaniem dyrekcji muzeum, stworzenie takiej akcji jest niemożliwe do wprowadzenia. Jednocześnie wyjaśniają, że przewodnicy – edukatorzy muzeum, proszą turystów o nierobienie zdjęć. W praktyce nie mogą jednak tego zakazać, dlatego większość przybyłych do dawnego obozu koncentracyjnego decyduje się na selfie.

http://www.dailymail.co.uk/

http://www.dailymail.co.uk/

I choć zastępca dyrektora muzeum, Andrzej Kacorzyk podkreśla, że dopisujący na początku wizyty turystom humor wraz z czasem zanika i pojawia się u nich zaduma oraz refleksja, nie sposób zareagować z dezaprobatą na wesołe zdjęcia, mające być upamiętnieniem wizyty w tak podniosłym miejscu.

Robić czy nie robić?

Kwestia robienia czy nie robienia sobie radosnych zdjęć w dawnym obozie Auschwitz jest indywidualna i dla wielu osób, to co jest tak mocno obecnie krytykowane, wydaje się być błahostką lub czymś normalnym. I choć „strefa bez selfie” nie powstanie oficjalnie, a każdy turysta ma pełne prawo robienia zdjęć, warto wziąć pod uwagę miejsce w którym się znajduje i jaką ma ono historię. Fotografie z muzeum docierają do wielu zakątków na świecie, dlatego tak ważne jest, aby kultywować to miejsce i traktować je z należytym szacunkiem.

  • mikaduch

    Szkoda, że nie komentujecie, bo ciekaw jestem opinii. Krytyka jak najbardziej uzasadniona, acz … . No właśnie, czy selfie nie może być poważne? Z odpowiednim podpisem? Zmuszające właśnie do zadumy i przypomnienia światu co się tam działo?

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail