X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Speakbe – rywal Facebooka i Twittera rodem z Polski

Speakbe – rywal Facebooka i Twittera rodem z Polskifot. © weedezign - bank zdjęć Fotolia.com

reklama


Speakbe to nowa Platforma (nie portal) społecznościowa, stworzona przez kilkunastu polskich inżynierów. Jak sami mówią, poznali się na Twitterze, ale nie chcą mówić o sobie zbyt wiele. Ważniejszy jest efekt ich pracy. Jak na razie Speakbe występuje w wersji BETA i dostępny jest w Polsce, Niemczech, USA, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji. Jest to próba połączenia funkcji Twittera i Facebooka. Już niedługo będą dostępne wersje mobilne (na Androida i iOS-a). Poszerzy się także paleta języków, które będzie obsługiwała ta platforma.

Prywatność i marketing

Co bardzo ważne, twórcy Speakbe deklarują, że ich platforma nie będzie zbierała, gromadziła i wykorzystywała danych użytkowników. W dodatku prywatne wiadomości są szyfrowane. Speakbe wydaje się być najlepiej chroniącym prywatność użytkowników z grona tego typu projektów społecznościowych. A co jeżeli chodzi o możliwości marketingowe? Jak na razie, Speakbe jest całkowicie wolne od reklam, ale marketerzy nie powinni załamywać rąk – już tworzone jest narzędzie Speakbe BRAND, które pozwoli branży marketingowej rozwinąć skrzydła.

Jak to działa?

Oczywiście, aby przekonać się jak to działa, trzeba się zarejestrować. Potrzebne są do tego podstawowe dane (w przeciwieństwie do wymagań np. Facebooka).

speakbe1

Po utworzeniu konta i weryfikacji adresu e-mail, widzimy wall (co prawda to polskie przedsięwzięcie, więc powinna być ściana, jednak brzmi to nie za dobrze), na którym znajdziemy wszystkie posty dotyczące wybranej lokalizacji. Bo trzeba powiedzieć, że Speakbe skupia się właśnie na niej (w przeciwieństwie do innych “społecznościówek”).

speakbe

Na górnym pasku znajdują się podstawowe funkcje: utworzenia wpisu, wydarzenia i zadanie pytania. Wszystko to wrzucamy do konkretnej lokalizacji (wybieranej na samej górze strony). Podobnie jak w przypadku Twittera, nasz wpis nie może być dłuższy niż 160 znaków. Posty innych użytkowników mogą być przez nas zaaprobowane, możemy także wyrazi swoją dezaprobatę (namiastka “lubię to” i “nie lubię”). Czyjąś wypowiedź możemy także zacytować i odpowiedzieć na nią. Możliwe jest także dodanie się do wydarzenia oraz przyjmowanie znajomych, co pozwala na zawężenie liczby wyświetlanych postów z lokalizacji oraz stworzenie swojej grupy znajomych.

Jeżeli chcemy zmodyfikować ustawienia (jak na razie w mocno ograniczonym zakresie) i skontrolować na profil, menu znajdziemy w lewym górnym rogu, pod niebieskim przyciskiem. Mamy tam dostęp do ustawień, listy znajomych, ulubionych lokalizacji, krajów i miejsc.

speakbe2

Jak na razie to tyle. A może aż tyle. Czy taka platforma zdoła choć trochę uszczknąć z tortu podzielonego między Facebooka i Twittera? Nie wiadomo. Na pewno możemy być dumni, że taka próbę podjęli Polacy, którzy korzystają z dobrych i sprawdzonych wzorców, omijają niepotrzebne i irytujące funkcje swoich rywali i dbają o prywatność użytkowników. Będziemy na bieżąco śledzić poczynania tego projektu i informować Was o znaczących zmianach.

A co Wy sądzicie o Speakbe? Czy zagrozi on najpotężniejszym graczom? Co do tego jest potrzebne? Piszcie w komentarzach.

 • Rafał

  “Facebook traci coraz więcej użytkowników”.
  To ciekawe, bo statystyki mówią odwrotnie (a liczby nie kłamią).

  • Mateusz Marchwicki

   Oczywiście, liczby nie kłamią. Jednak wyższe wyniki są spowodowane przejmowaniem rynku przez Facebooka na obszarach gdzie dopiero teraz upowszechnia się łatwy dostęp do internetu (w czym zresztą Fb bierze aktywny udział). Tutaj chodziło raczej o kraje,w których Facebook to codzienność. Na takich rynkach pojawia się coraz więcej tzw. wypisanych – ludzi, którzy nie chcą być już obecni na tym portalu (z różnych powodów). Bardzo dziękuję za czujność :)

 • My na pewno sprawdzimy. Zapowiada się ciekawie z contentem w samym centrum :).

 • Zaczynam testować. Zobaczymy co Polak potrafi…

 • Jane

  Od pewnego czasu jestem zrazona do fejsa. Gdyby nie to, ze mam tam grupe dziekanska i najszybciej moge sie z ludzmi porozumiec to dawno moje konto by nie istnialo. A co do Speakbe to przetestuje w najblizszym czasie- w taki sposob testowalam instagram i twittera, ze ciagle z nich korzystam (z insta moze rzadziej).

 • Ola

  Również jestem bardzo zainteresowana tą polską nowinką social mediową. Koniecznie przetestuje w wolnej chwili, tym bardziej, że to już kolejny artykuł taki zachęcający. Podrzucam link do innego http://alterweb.pl/-speakbe-facebook-i-twitter-maja-rywala :)

 • Mal7ia

  Czy to jeszcze istnieje? Ich strona internetowa najwyraźniej nie… :(

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail