X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak nie wpuścić się w kanał social mediowy?

Jak nie wpuścić się w kanał social mediowy?fot. © Rawpixel - bank zdjęć Fotolia.com

reklama

Czy potrafisz zdefiniować problemy swojej firmy pojawiające się w mediach społecznościowych?

Problemem może być mała sprzedaż, słaba rozpoznawalność firmy, brak przewagi nad konkurencją, kiepska jakość jej produktów itd. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wskazać swoich problemów, a mimo wszystko wiemy, że coś jest nie tak – skonsultujmy się ze specjalistami. Dobra agencja marketingowa po wstępnej rozmowie i przeanalizowaniu prowadzonego biznesu w kontekście komunikacji będzie w stanie wstępnie określić problemy naszej marki. Oczywiście jest to łatwiejsze w przypadku mniejszych firm, bo im większa organizacja, tym problemy stają się poważniejsze i bardziej skomplikowane. W przypadku takich kłopotów przy ich rozwiązywaniu najlepiej wykorzystać m.in. badania rynkowe, które uwzględniają wszystkie czynniki, oraz samych odbiorców produktu lub usługi firmy.

Czy problem dotyczy produktu, czy interakcji firmy ze światem/klientem?

Szczera odpowiedź na to pytanie może być bolesna, lecz prowadzi tylko do poprawy jakości pracy naszej firmy. Jeżeli problem dotyczy produktu, bądź po prostu nie znamy odpowiedzi na to pytanie, warto skontaktować się ze specjalistami ds. komunikacji.

Czy wiesz, w jaki sposób można rozwiązać problem zaistniały w social mediach?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest dość trudne, ponieważ nikt z nas nie wyciąga ad hoc z rękawa genialnych rozwiązań. Słowo „spróbować” jest więc użyte w tym pytaniu nieprzypadkowo, ponieważ uniwersalne środki nie istnieją i to właśnie testy, próby oraz kolejne działania wpływają na rozwiązanie problemu. Nawet budżet bez limitu nam nie pomoże, gdy problemem jest np. mierna obsługa klienta w lokalu gastronomicznym. Jeżeli zadajemy sobie to pytanie i nic nam w związku z tym nie przychodzi do głowy, skontaktujmy się ze specjalistami.

Czy media społecznościowe pojawiają się w Twoim pomyśle jako rozwiązanie problemu?

Warto zaznaczyć, że social media nie są odpowiedzią uniwersalną, ponieważ stanowią tylko narzędzie w naszych rękach do wykorzystania w konkretnych działaniach w sieci. Jeżeli pomyślałeś o obecności Twojej marki w mediach społecznościowych, to jesteś już o krok bliżej potencjalnego sukcesu Twojego biznesu, ponieważ portale społecznościowe to dość powszechne środki służące do „rozwiązywania problemów biznesowych”. Oczywiście nie możemy wszystkiego uogólniać i jeżeli nie masz pewności, czy komunikacja Twojej marki w portalach społecznościowych rozwiąże Twój problem, skontaktuj się ze specjalistami.

Czy masz konkretny pomysł na wykorzystanie mediów społecznościowych do rozwiązania Twojego problemu?

Szeroko pojęte social media to tylko „młotek”, który sam nie wbije gwoździa, a przy słabych umiejętnościach osoby operującej może zrobić krzywdę. Jeżeli jednak masz konkretny pomysł na rozwiązanie problemu, lub wiesz, jak pewne komunikaty i obrazy wpłyną na jego rozwiązanie, to śmiało możesz zacząć planowanie działań.

Czy Twoja firma potrzebuje obsługi social mediów?

Jeżeli na to pytanie nie jesteś w stanie odpowiedzieć, zasięgnij rady specjalistów. Każda firma musi się komunikować ze swoimi klientami, różnicuje się jedynie jej zakres. Jeśli istnieje potrzeba dotarcia do odbiorcy, to choćby z tego powodu warto postawić na komunikację. Firmy mające co pokazać, np.: proces produkcji, odpowiedzialny biznes, zgrany zespół czy innowacyjność, w dobie content marketingu mają tu ułatwione zadanie. Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, możesz przejść do następnego.

Czy masz czas i środki na samodzielną obsługę?

To pytanie pośrednio musi uwzględniać również nasze własne umiejętności komunikacyjne oraz znajomość narzędzi – w innym wypadku nie będziemy nawet w stanie ocenić pracy kogoś, kto zrobi to wewnątrz naszej firmy. Pracownik zajmujący się mediami społecznościowymi to dobra inwestycja, lecz trzeba pamiętać, że to skomplikowana materia, przez co stwierdzenie „znam się na social mediach” nie wystarczy do skutecznych działań. Aby zweryfikować efekty takiej pracy, również możemy skontaktować się ze specjalistami.

Czy jesteś w stanie prowadzić komunikację w pełnym zakresie czy tylko doraźnie?

Pełny zakres obejmuje zarówno tworzenie treści różnego typu (kreacje/fotografie/wideo), jak i pełną ich dystrybucję. Oczywiście nie należy ograniczać się jedynie do „podstawowego” kanału, czyli Facebooka, a uwzględniać również np.: Instagrama czy Twittera. Mówiąc o dystrybucji, miej na uwadze, że obejmuje ona działania oparte na zasięgu organicznym (bezpłatnym) oraz płatnym (reklamowym). Ponieważ zasięgi organiczne wynoszą tylko ok. 3% całej naszej bazy obserwujących, lepiej od początku podjętych działań maksymalizować możliwe wyniki, przeznaczając budżet na spełnianie konkretnych celów zasięgowych, pozyskiwanie ruchu dla strony www czy zaangażowanie dla treści.

Jeżeli nie dasz rady zajmować się taką formą komunikacji, a chcesz postawić na efektywność, skontaktuj się ze specjalistą. Oczywiście we wszystkich pytaniach chodzi o eksperta dopasowanego jego wiedzą i umiejętnościami do wielkości firmy. Specjalistą może być dla nas znajomy, osoba zajmująca się marketingiem, człowiek z agencji social mediowej czy agencji marketingu zintegrowanego. Ta ostatnia – z racji możliwości łączenia wszystkich działań „digitalowych” – ma największe pole do działania i własnej inwencji.

Warto pamiętać jednak, że decydując się na działania w SM-ie, musimy traktować je poważnie, bo coraz częściej opinię o marce wyrabia się jedynie na podstawie jej działań i komunikacji w internecie. Podejście na zasadzie „zróbmy sobie fan page’a” po prostu nie zda egzaminu i najpewniej będziemy rozczarowani naszymi wynikami na tym polu. Najlepiej dobrze przemyśleć wejście i dopasowanie mediów społecznościowych do firmy i jej działalności.

Przedsiębiorstwo mające co „pokazać”, nie zawsze musi wiedzieć, jak zrobić to z korzyścią dla jego wizerunku. Dlatego też kontakt z profesjonalistą pozwala często spojrzeć na własną działalność świeżym okiem. Taka współpraca może owocować nie tylko poprawnym wizerunkiem w internecie, ale również pozytywnym wpływem na biznes.

Po przebrnięciu przez powyższą „ankietę” jesteśmy w stanie sami udzielić sobie odpowiedzi na postawione pytania. Jeśli faktycznie potrzebujemy wsparcia agencji, możemy określić zakres jej działań: czy ma być to wspomaganie tworzenia contentu, sama komunikacja czy jedynie płatna dystrybucja treści do określonych grup docelowych. Możliwości, jakie dają nam social media, a bardziej komunikacja w internecie, są wręcz nieograniczone. Najważniejsze, aby dobrze określić cele działań i analizując je, dążyć do ciągłej poprawy wyników. Da nam to namiastkę tzw. data-driven marketingu.

Po tym tekście nasuwa się pytanie: czy działania w mediach społecznościowych muszą tak głęboko przenikać się z samą działalnością sygnującej je firmy?

W dzisiejszych czasach – jeżeli chcemy, aby nasza komunikacja i działania budowały konkretną wartość – nie powinniśmy korzystać z doraźnych środków. Jeśli tak nie postąpimy, możemy nadal traktować planowanie komunikacji, pomijającej odpowiedzi na zadane w tekście pytania.

Autor artykułu:

Konrad_KobielaKonrad Kobiela
Od 5 lat prowadzi projekty w mediach społecznościowych. Jest wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ekspertem z zakresu mechanizmów sterujących social mediami. W Mind Progress Group odpowiada za kierowanie działem social media, budowanie strategii obecności oraz reklamy w mediach społecznościowych dla klientów agencji. Pracował m.in. dla ogólnopolskiej sieci sklepów z kosmetykami, czołowych partii politycznych i polityków, start-upów technologicznych oraz firm z dziedziny gastronomii i sektora usług.


Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail