X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Prawie 6 tysięcy tweetów #HelloWorld w trzy dni. O co chodzi?

Prawie 6 tysięcy tweetów #HelloWorld w trzy dni. O co chodzi?fot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Dorsey jakiś czas temu poprosił wszystkich, a zwłaszcza 1,500 programistów z 39 krajów do wspólnej pomocy Twitterowi. Chodziło o to, aby wraz z hashtagiem #HelloWorld przesyłać swoje opinie na temat Twittera, co warto w nim ulepszyć i co zrobić, aby użytkownicy czuli się w tym miejscu lepiej.

#HelloWorld

“Zatweetujcie o tym, co chcielibyście zobaczyć na Twitterze z hashtagiem #HelloWorld, a my zbierzemy wszystkie informacje, których użyjemy przy podejmowaniu ważnych dla firmy decyzji. Dzięki temu, będziemy dumni z platformy, którą tworzymy. Nie stanie się to w jedną noc, ale jestem przekonany, że dokonamy właściwych decyzji.” – tak sprawę komentował CEO firmy, Jack Dorsey.

5,746 tweetów

Dziś, na swoim blogu, Twitter opublikował post, w którym poinformował jak przebiegła cała “akcja”: “W sumie, przez trzy pierwsze dni dostaliśmy 5, 746 tweetów, z czego ponad 700 koncentrowała się głównie na platformie. W większości otrzymane tweety były na temat aplikacji lub naszego biznesu. Przeglądaliśmy również rozmowy, które pojawiały się w Internecie, włączając w to Hacker News.” 

Co do poprawy?

Co ciekawe, firma nie powiedziała, co konkretnie najbardziej chcieliby poprawić ci, którzy skorzystali z oferty #HelloWorld, a jedynie zakreśliła co zauważali użytkownicy. Wśród propozycji, które się pojawiły od tweeterowiczów, część z nich dotyczy edytowania tweetów, poprawy funkcji Listy, sugestie jak poprawić wyszukiwarkę, a także jak ulepszyć API, usprawnić politykę oraz w jaki sposób dostarczyć większej przejrzystości do upgrade’owania oferty Gnip. Firma potwierdziła również, że pojawiło się sporo feedbacków dotyczących funkcji “Moments”.

W tym momecie tweetów z #HelloWorld jest pewnie jeszcze więcej i na pewno każdy z nich będzie rozpatrzony przez Dorsey’a i spółkę. Firma, która pracuje nad nowymi produktami i liczy na spory wzrost w każdym aspekcie, potrzebuj pomocy z niemalże każdej strony. A przecież pomoc od programistów i użytkowników jest tą najważniejszą, która faktycznie może przyczynić się do sukcesu platformy.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail