X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Kolejna firma będzie analizować nasze prywatne rozmowy na Facebooku

Kolejna firma będzie analizować nasze prywatne rozmowy na Facebookufot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Firma Nielsen, od dawna mierząca popularność programów telewizyjnych na Twitterze, właśnie ogłosiła, że zamierza rozszerzyć swoje działania o kolejne platformy, w tym Instagram i Facebook. Co ciekawe, wszystkie dane zebrane będą w raporcie, który opublikowany będzie jeszcze w tej połowie roku.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Nielsen zbierał dane z naszych publicznych wpisów, bądź co bądź, sami się na to godzimy. Problem jednak w tym, że firma dostanie dostęp również do naszych prywatnych konwersacji, oczywiście z “pełnym poszanowaniem prywatności klientów”. Doprawdy?

Facebook nie jest pierwszy i nie ostatni

Niestety, z technicznego i prawnego punktu widzenia, działania Facebooka, udostępniającego informacje zaciągnięte również z naszych prywatnych wiadomości, są w porządku. Prywatne maile sczytywane są już od dawna przez Google, a wykorzystanie konwersacji pod kątem zebrania informacji marketingowych, staje się rzeczywistością.

Co z etyką?

Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż pozostają kwestie etyczne, które dla wielu użytkowników są niezwykle ważne, a w tym wypadku, łamane. Mając świadomość tego, że Facebook będzie analizował nasze prywatne konwersacje, mamy pełne prawo czuć się co najmniej dziwnie. Z kolei firmy IT odpowiadają na zarzuty etyczne tym, że nie da się udostępniać usług internetowych bez metod przetwarzania. Niestety taka dyskusja może być prowadzona bez końca, stosując zasadę argument-za-argument. Granica prywatności została po raz kolejny przesunięta i nie ma wątpliwości, że nie był to ostatni raz, kiedy zaingerowano w prywatność użytkowników. Pytanie – co będzie następne?

 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail