X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

#a4waistchallenge – nowy, niebezpieczny trend

#a4waistchallenge – nowy, niebezpieczny trendhttp://www.telegraph.co.uk/

reklama


Co jakiś czas media społecznościowe zostają opanowane przez jakiś trend. Wówczas fala podobnych zdjęć lub filmów oznaczonych tym samym hasztagiem zalewa główne social media. Zazwyczaj po pewnym czasie okazuje się, że dany trend ma na celu ukazać poważny problem, tak jak to było w przypadku #icebucketchallenge, ale niekiedy zdarza się, że jest on dziwny, bezsensowny czy nawet niebezpieczny, bo promuje złe nawyki.

#a4waist

Tym razem Instagram oraz Twitter wypełniły się zdjęciami, na których głównie kobiety, ale i mężczyźni trzymają pionowo kartkę papieru A4, na wysokości swojego brzucha. O co w tym chodzi? Jeśli Twoja talia mieści się w szerokości kartki o 21 centymetrach – gratulacje, odpowiadasz najnowszym standardom piękna! Trend na #a4waistchallenge został zapoczątkowany w Chinach i bardzo szybko opanował Weibo (chińska wersja Twittera), teraz zaczyna być popularny w innych krajach.

#bellybuttonchallenge

W zeszłym roku w Chinach panowała moda na zdjęcia z hasztagiem #bellybuttonchallenge. Polegała ona na dotknięciu palcem swojego pępka. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że ręka miała oplatać plecy. Ponownie trend na początku opanował Weibo, a później zachodnie portale społecznościowe. Jak w przypadku #a4waist, #bellybuttonchallenge propagował zbyt szczupłą sylwetkę.

#bunt

W odpowiedzi na panujący trend w Azji, który rozprzestrzenia się na europejskich użytkowników Instagrama i Twittera, zaczęły powstawać wpisy, które mają na celu wyśmiać panujący trend i uzmysłowić, że piękno ma wiele rozmiarów. 

#anorexia i #thighgap zakazane

Zarówno zeszłoroczny, jak i tegoroczny trend dotyczy głównie wyglądu. The Times zauważył, że jeśli kartka ma zakryć talie kobiety, kobieta w pasie nie może być szersza niż 25 cali czyli 63 cm. Podczas gdy talia przeciętnej Amerykanki wynosi 35 cali czyli prawie 89 cm. Ponadto wcięcie wcale nie oznacza zdrowego ciała. Czy trend propaguje anoreksję? Trzeba przypomnieć, że Instagram stara się walczyć z tą chorobą i zaburzeniami odżywiania. Portal zablokował hasztagi typu #thighgap czy #thinspiration. Według badania, które przeprowadziła Georgia Tech zablokowanie niektórych wyrażeń nic nie pomogło. Użytkownicy zaczęli po prostu poszukiwać innej zbitki wyrazów. “Thighgap” zastąpili “thyghgapp”, a “thinspo” powiększyło się o 4 “o” – “thinspooooo”. Portal zablokował tylko 17 wyrażeń, a według Georgii, autorki badania, istnieje około 250 hasztagów, które funkcjonują, a związane są z anoreksją. Polityka blokowania treści związanych z anoreksją nie ogranicza się tylko do hasztagów. Instagram zablokował między innymi konto Alexy Chung. Powodem były nogi modelki. Portal uznał, że są one za chude, a tym samym promują anoreksję.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail