X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

5 błędów w myśleniu o budowaniu marki osobistej

Jakich błędów nie popełniać budując swoją markę osobistą? O czym należy pamiętać w codziennej komunikacji i na co zwrócić szczególną uwagę, aby stworzyć wiarygodny wizerunek? Podpowiadamy czego nie robić, aby stać się autentycznym i motywować innych.

5 błędów w myśleniu o budowaniu marki osobistejfot. bank zdjęć .shutterstok.com

reklama


W dzisiejszych czasach budowanie marki osobistej jest równie istotne dla ludzi biznesu i polityki, co dla osób pracujących w niewielkich przedsiębiorstwach. Tworzenie własnego wizerunku może pozytywnie wpłynąć na przebieg naszej rozmowy kwalifikacyjnej, zjednanie sobie klientów czy pomóc w kontaktach biznesowych.

Marka osobista nie jest dla każdego

Budowanie marki osobistej nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób publicznych, dla których tego typu działania są wręcz wpisane w zawód. Warto pamiętać o tym, że w firmie zarówno osoby na kierowniczych stanowiskach, jak i każdy pojedynczy pracownik jest wizytówką swojego miejsca pracy. Jest to szczególnie związane z rozwinięciem się portali społecznościowych. Myślenie o sobie w kategoriach marki jest niezwykle przydatne również małym przedsiębiorcom, freelancerom oraz osobom, które chcą świadomie sterować swoją karierą zawodową. Warto zatem przyjąć konkretną strategię działania, gdyż budując swoją markę o wiele łatwiej walczyć o klienta, awans czy nową posadę.

Budując markę nie możesz być sobą

Budując markę osobistą należy pamiętać również o tym, aby nie przestać być sobą. Należy więc podkreślić, że do jej skonstruowania konieczna jest tożsamość i osobowość, które mają swoje odzwierciedlenie w komunikacji. Wiedza na ten temat jest zarówno przydatna w życiu zawodowym jak i prywatnym. Budowanie marki osobistej nie jest wykreowanym działaniem. Polega przede wszystkim na umiejętnym wykorzystaniu siły naszej osobowości, doświadczenia i mocnych stron. Ważne jest zatem, aby nie fałszować swojego wizerunku oraz być jak najbardziej autentycznym i wiernym swoim wartościom. Dzięki temu nasza marka będzie spójna i unikalna. W tym celu należy poznać samego siebie i zastanowić się co jest dla nas ważne. Ta świadomość powinna być pierwszym krokiem w budowaniu marki osobistej.

Budowanie marki osobistej to trudny i żmudny proces

Tak, jeśli budowanie Twojej marki osobistej polega na kreowaniu sztucznego tworu, który wymaga od Ciebie ciągłej kontroli. Nakładasz na siebie wiele zakazów i nakazów, które mają za zadanie stworzyć idealny obraz. Jednak takie działania powodują, że stajesz się nieautentyczny i gubisz własną osobowość. Stając się całkowicie profesjonalny przestajesz być wiarygodny. Zachowując własne przekonania i będąc sobą budowana przez Ciebie marka staje się naturalna. Nie należy więc traktować jej jako drugiego ja, ale narzędzie przydatne w kontaktach z innymi.

Wizerunek w sieci jest nieistotny

W dzisiejszym świecie budowanie wizerunku w sieci jest równie istotne jak to w realnym świecie. Tego typu działania muszą jednak być konkretnie zaplanowane oraz konsekwentnie realizowane. Profesjonalny wizerunek buduje się przede wszystkim tworząc wiarygodnym profil swojej osoby, czy to korzystając z portali społecznościowych czy typowo rekrutacyjnych. Warto wykorzystać rozwijający się rynek social mediów, który daje wręcz nieograniczone możliwości. Należy jednak pamiętać, że nasz profil w internecie jest naszą wizytówką. Mimo to nie należy wpadać ze skrajności w skrajność. Oprócz bycia stałym bywalcem w internecie należy również pamiętać o bezpośrednich relacjach.

Nie mogę pokazywać swoich słabości

Pokazywanie swoich słabości jest wbrew pozorom świadectwem o wielkiej sile. Dzięki temu pokazujemy, że nie jesteśmy nieomylni i tak jak wszyscy popełniamy błędy. Pokazanie prawdziwego siebie jest oznaką wielkiej odwagi, dlatego nie warto kreować się na kogoś kim się nie jest. Mówienie o swoich porażkach oraz trudnościach pokazuje Twoją autentyczność. Równocześnie możesz dzięki temu stać się inspiracją i motywować innych.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail