X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Mozilla udostępnia dodatek, który uniemożliwi Facebookowi zbieranie informacji o Tobie

Mozilla prezentuje najnowszą wtyczkę do Firefoxa, która sprawi, że gromadzenie informacji i śledzenie nas przez portal Zuckerberga będzie znacznie trudniejsze. Jak działa Facebook Container?

Mozilla udostępnia dodatek, który uniemożliwi Facebookowi zbieranie informacji o Tobiefot. blog.mozilla.org

reklama


Facebookowa afera spowodowała, że zarówno użytkownicy w ramach akcji #deletefacebook, jak i marki postanowiły usunąć swoje konta z portalu. Wśród tych, którzy zniknęli z serwisu w ostatnim czasie znalazły się m.in. SpaceX i Tesla usunięte przez Elona Muska, a także Playboy, który wedle informacji na Instagramie likwiduje swoje profile. Mozilla zaś była jedną z głównych firm, które na skutek ostatnich wydarzeń związanych ze światowym gigantem i Cambridge Analytica ogłosiły wstrzymanie reklam na Facebooku.

Facebook Container

To jednak nie koniec działań w tej kwestii – dwa dni temu poinformowano bowiem o wprowadzeniu nowego narzędzia, które sprawi, że Facebook nie będzie śledził tego, co przeglądamy w sieci. Zainstalowanie Facebook Container sprawi, że trudniejsze będzie zbieranie informacji przez Facebooka o naszych aktywnościach na innych witrynach, gdyż będą one izolowane w “kontenerze”. Zyskamy przez to większą kontrolę nad udostępnianymi danymi, a serwis będzie wiedział o nas tylko to, co sami zechcemy mu przekazać.

fot. blog.mozilla.org

fot. blog.mozilla.org

Działanie wtyczki

Co ważne, wspomniane rozszerzenie sprawi także, że pliki cookie zostaną usunięte i niemożliwe będzie pozostawianie polubień oraz komentarzy z naszego konta w innych zakładkach. Utrudnione będzie także logowanie przy wykorzystaniu konta na Facebooku do innych serwisów. Ma to zapobiec powiązaniu naszych aktywności poza serwisem z facebookowym profilem.

Po zainstalowaniu nowego rozszerzenia i usunięciu plików cookies zostaniemy wylogowani z sieci społecznościowej. Gdy następnym razem otworzymy stronę Facebooka, zauważymy, że została ona otwarta w karcie z niebieskim “konterem”, jak na zrzucie ekranu powyżej.

Wygląda więc na to, że Mozilla chce, aby Firefox był przeglądarką ukierunkowaną na prywatność oraz bezpieczeństwo i wydaje się, że działania w tym celu są podejmowane w adekwatnym czasie. Warto jednak pamiętać, że poza ewentualną instalacją wtyczki istotne jest zadbanie o ustawienia bezpośrednio w serwisie, co wedle naszego wczorajszego wpisu i wieści od Facebooka, ma być jeszcze łatwiejsze.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail