X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Mozilla udostępnia dodatek, który uniemożliwi Facebookowi zbieranie informacji o Tobie

Mozilla prezentuje najnowszą wtyczkę do Firefoxa, która sprawi, że gromadzenie informacji i śledzenie nas przez portal Zuckerberga będzie znacznie trudniejsze. Jak działa Facebook Container?

Mozilla udostępnia dodatek, który uniemożliwi Facebookowi zbieranie informacji o Tobiefot. blog.mozilla.org

reklama


Facebookowa afera spowodowała, że zarówno użytkownicy w ramach akcji #deletefacebook, jak i marki postanowiły usunąć swoje konta z portalu. Wśród tych, którzy zniknęli z serwisu w ostatnim czasie znalazły się m.in. SpaceX i Tesla usunięte przez Elona Muska, a także Playboy, który wedle informacji na Instagramie likwiduje swoje profile. Mozilla zaś była jedną z głównych firm, które na skutek ostatnich wydarzeń związanych ze światowym gigantem i Cambridge Analytica ogłosiły wstrzymanie reklam na Facebooku.

Facebook Container

To jednak nie koniec działań w tej kwestii – dwa dni temu poinformowano bowiem o wprowadzeniu nowego narzędzia, które sprawi, że Facebook nie będzie śledził tego, co przeglądamy w sieci. Zainstalowanie Facebook Container sprawi, że trudniejsze będzie zbieranie informacji przez Facebooka o naszych aktywnościach na innych witrynach, gdyż będą one izolowane w “kontenerze”. Zyskamy przez to większą kontrolę nad udostępnianymi danymi, a serwis będzie wiedział o nas tylko to, co sami zechcemy mu przekazać.

fot. blog.mozilla.org

fot. blog.mozilla.org

Działanie wtyczki

Co ważne, wspomniane rozszerzenie sprawi także, że pliki cookie zostaną usunięte i niemożliwe będzie pozostawianie polubień oraz komentarzy z naszego konta w innych zakładkach. Utrudnione będzie także logowanie przy wykorzystaniu konta na Facebooku do innych serwisów. Ma to zapobiec powiązaniu naszych aktywności poza serwisem z facebookowym profilem.

Po zainstalowaniu nowego rozszerzenia i usunięciu plików cookies zostaniemy wylogowani z sieci społecznościowej. Gdy następnym razem otworzymy stronę Facebooka, zauważymy, że została ona otwarta w karcie z niebieskim “konterem”, jak na zrzucie ekranu powyżej.

Wygląda więc na to, że Mozilla chce, aby Firefox był przeglądarką ukierunkowaną na prywatność oraz bezpieczeństwo i wydaje się, że działania w tym celu są podejmowane w adekwatnym czasie. Warto jednak pamiętać, że poza ewentualną instalacją wtyczki istotne jest zadbanie o ustawienia bezpośrednio w serwisie, co wedle naszego wczorajszego wpisu i wieści od Facebooka, ma być jeszcze łatwiejsze.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail