X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Portalu, czyli nowym gadżecie od Facebooka

Kilka dni temu Facebook zaprezentował Portal, czyli swój nowy gadżet umożliwiający wideo rozmowy ze znajomymi i bliskimi. Co warto wiedzieć o jego funkcjach, obsłudze, bezpieczeństwie, wyglądzie oraz cenie?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Portalu, czyli nowym gadżecie od Facebookaźródło: portal.facebook.com

reklama


Trzy dni temu Facebook zaprezentował światu Portal oraz Portal+, czyli nowe gadżety, który umożliwiają użytkownikom komunikację z przyjaciółmi i rodziną. Dzięki sztucznej inteligencji komunikacja wideo stanie się jeszcze łatwiejsza oraz będzie przypominała bardziej wspólne spędzanie czasu. Twórcy gadżetu deklarują w komunikacie, że panoramiczny ekran pozwoli poczuć się tak, jakbyśmy byli tam, gdzie nasz rozmówca. Zebraliśmy wszystko to, co warto o nim wiedzieć.

Dwa warianty wielkości ekranu

Zacznijmy od tego, że urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach – z 10-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1280 x 800 lub w wersji Portal+ z 15,6-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1920 x 1080. Oba modele zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić nam bycie bliżej ważnych dla nas osób i uatrakcyjnić wideo rozmów z nimi.

Dwa warianty kolorystyczne

Zarówno Portal, jak i Portal+ są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych. Zainteresowani kupnem gadżetu mogą dostać go w wersji czarnej oraz białej. 

Inteligentny design

źródło: portal.facebook.com

źródło: portal.facebook.com

Urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję, technologię Smart Camera oraz Smart Sound. Dzięki inteligentnej kamerze możemy cieszyć się rozmową wideo bez używania rąk. Kamera będzie także za nami podążała, gdy będziemy się przemieszczali np. w kuchni, co pozwoli użytkownikom na porozumiewanie się z bliskimi podczas gotowania czy zabawy z dziećmi. Z kolei Smart Sound zminimalizuje szumy w tle i wzmocni głos mówiącej osoby, bez względu na to, gdzie będzie przebywała.

Połączenie z przyjaciółmi z Messengera i Facebooka

Korzystając z Portalu możemy zadzwonić do znajomych Facebooka oraz Messengera nawet, jeśli nie mają oni Portalu. Możliwe będzie także nawiązanie połączeń z osobami, które posiadają smartfony i tablety obsługujące Messengera. Co ważne, gadżet obsługuje połączenia grupowe maksymalnie siedmiu osób.

Sterowanie głosem i Alexa

Jak pisaliśmy powyżej, Portal oferuje obsługę głosową, bez użycia rąk. Posiadacze gadżetu mogą rozpocząć rozmowę mówiąc “Hey Portal” i zaznaczając, do kogo chcą zadzwonić. Urządzenie posiada także wbudowaną Alexę, czyli wirtualnego asystenta głosowego, dzięki któremu możliwe jest sprawdzanie wyników rozgrywek sportowych, pogody czy kontrolowanie innych inteligentnych urządzeń domowych.

Ochrona prywatności i bezpieczeństwo

Jako, że prywatność oraz bezpieczeństwo są niezwykle ważne, gdy wprowadzamy nową technologię do swojego domu, zadbano o narzędzia umożliwiające ich kontrolę. Oznacza to, że:

  • Za pomocą jednego kliknięcia możemy wyłączyć kamerę i mikrofon.
  • Portal i Portal+ posiadają nakładkę, którym możemy z łatwością zakryć kamerę, ale wciąż odbierać przychodzące połączenia głosowe oraz powiadomienia używając komend głosowych.
  • Aby zarządzać dostępem i zablokować ekran Portalu możemy użyć kodu zabezpieczającego, składającego się z 4 do 12 znaków. Jego zmiana wymaga od nas hasła do Facebooka, co oznacza, że jej dokonanie nie będzie takie proste.
źródło: portal.facebook.com

źródło: portal.facebook.com

Twórcy gadżetu zapewniają także, że Facebook nie słucha, nie przegląda ani nie zatrzymuje treści naszych rozmów. Pozostają one jedynie pomiędzy rozmówcami i są szyfrowane, więc nasze połączenia są bezpieczne. Co więcej, aby zwiększyć bezpieczeństwo, Smart Camera i Smart Sound wykorzystują sztuczną inteligencję, która działa lokalnie, a nie na serwerach Facebooka. Gadżet nie korzysta również z technologii rozpoznawania twarzy ani nie identyfikuje, kim jesteśmy. Portal wysyła polecenia głosowe do Facebooka “Hey Portal”, jednakże możemy usunąć historię głosu w dzienniku aktywności na Facebooku w dowolnym momencie.

Angażujące doświadczenia

Portal umożliwia użytkownikom wspólne działanie takie jak słuchanie muzyki czy oglądanie ulubionych programów. Dotąd nawiązano współpracę ze Spotify Premium, Pandorą, iHeartRadio, a także z Facebook Watch, Food Network oraz Newsy, a już wkrótce będzie tego więcej.

źródło: portal.facebook.com

źródło: portal.facebook.com

Dodano również efekty rozszerzonej rzeczywistości do kamery, aby rozmowy były jeszcze bardziej interaktywne. Story Time ożywi historie dzięki efektom wizualnym i dźwiękowym, a Smart Camera pomoże odczytać zabawne historie za pomocą prostego telepromptera. Nasi rozmówcy zobaczą wówczas jak nasz głos i twarz przekształcą się w bohaterów opowieści.

Jeśli nie będziemy prowadzili połączenia, Superframe wyświetli nasze ulubione zdjęcia i filmy oraz ważne powiadomienia takie jak przypomnienie o urodzinach, dzięki czemu zawsze będziemy czuli się bardziej połączeni z bliskimi.

Cena urządzenia

Gadżet jest dostępny już w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi mieszkańcy mogą zamówić go zarówno na stronie portal.facebook.com, jak i na Amazonie czy Best Buy. Dystrybucja urządzeń rozpocznie się w listopadzie. Cena Portalu to 199 dolarów, czyli wedle dzisiejszego kursu, blisko 750 złotych, a Portalu+ 349 dolarów, czyli ponad 1300 złotych. Jednak kupując dwa urządzenia Portal możemy zaoszczędzić, gdyż pakiet będzie kosztował 298 dolarów, czyli nieco ponad 1100 złotych.

źródło: portal.facebook.com

źródło: portal.facebook.com

W oficjalnym komunikacie przedstawiciele Facebooka deklarują, że nie mogą doczekać się już, kiedy ludzie będą mogli skorzystać z Portalu, aby komunikować się z przyjaciółmi i rodziną. Gadżet jest dostępny w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Z pewnością przyjdzie nam trochę poczekać, aż gadżet pojawi się Polsce, ale już teraz warto wiedzieć, jakie są jego funkcjonalności i obserwować, czy taki gadżet się przyjmie. Jeśli tak, Facebook zagościłby jeszcze bardziej w naszych domach.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail