X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

#WolneSocialMedia. Najsłynniejsi youtuberzy i największe agencje wspólnie przeciwko Artykułowi 13

Twórcy internetowi i przedstawiciele agencji w Liście Otwartym oraz wideo wyrażają swój niepokój w kwestii wprowadzenia Artykułu 13 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. W ich opinii zamiast chronić Twórców, może im drastycznie zaszkodzić.

#WolneSocialMedia. Najsłynniejsi youtuberzy i największe agencje wspólnie przeciwko Artykułowi 13fot.YouTube

reklama


Jak poinformował dziś Lifetube, po raz pierwszy w historii polskiego Internetu przedstawiciele największych agencji influencer marketingu i sieci partnerskich YouTube oraz najbardziej znani Twórcy internetowi, łączą siły we wspólnym apelu.

Treści zagrożone?

To wszystko dlatego, że Internet, który znamy, niedługo może przestać istnieć. Jeśli Parlament Europejski zatwierdzi wprowadzenie w życie Artykułu 13 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, z serwisów takich jak YouTube, Facebook, Instagram, Twitter czy Twitch zniknie ogromna ilość treści, a przyszłość większości Twórców będzie zagrożona.

Apel twórców

W Liście Otwartym i publicznym wideo Twórcy internetowi (tacy jak Blowek, Tivolt, Rezigiusz, CyberMarian,Czesław Mozil, Sylwester Wardęga, Pascal Brodnicki, Maciek Orłoś, CyberMarian, Matura To Bzdura) i przedstawiciele całej branży nawołują o ponowne rozpatrzenie treści dyrektywy oraz wypracowanie rozwiązania, które zabezpieczy ich prawa.

Autorzy apelu w pełni popierają więc wdrażanie regulacji mających na celu ochronę praw autorskich. Jednak wprowadzenie Artykułu 13 w brzmieniu zaproponowanym przez Parlament Europejski uderzy w Twórców, odbiorców oraz dynamicznie rozwijający się biznes, którego jesteśmy – jako Polacy – liderami w Europie.

Jak czytamy w Liście Otwartym:

“Bezwarunkowe przeniesienie odpowiedzialności prawnej za publikowane treści z Twórców na platformy społecznościowe, na których ta treść jest publikowana – wbrew słusznym intencjom – może spowodować, że ze względu na skalę zjawiska, serwisy będą zmuszone do “prewencyjnej cenzury” wszystkich umieszczanych tam materiałów.

W praktyce oznacza to znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w Internecie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży. Wersja Artykułu 13 proponowana przez Parlament Europejski w skali całej Unii może pozbawić niezależnych twórców wynagrodzenia o łącznej wysokości 800 milionów euro, bez którego nie będą w stanie kontynuować swojej działalności.”

Nieprzewidziane konsekwencje

Apelują oni także o wypracowanie rozwiązania, które zabezpieczy ich prawa i nie spowoduje nieprzewidzianych konsekwencji, które “mogą wpłynąć na życia milionów ludzi w Polsce i być może zaprzepaszczą ideę otwartych mediów społecznościowych.

Pełna treść Listu: tworcyinternetowi.pl

Źródło: informacja prasowa Lifetube

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail