X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook rozszerza możliwości upamiętniania bliskich, których straciliśmy

Światowy gigant zaprezentował nowe opcje dla profili osób, których już z nami nie ma. Jakie opcje zyskali opiekunowie takich kont?

Facebook rozszerza możliwości upamiętniania bliskich, których straciliśmyźródło: Facebook

reklama


Facebook udostępnił wczoraj aktualizację. Dotyczy ona użytkowników, którzy stracili bliskich. Znajdziemy w nim nową sekcję dla upamiętniania kont, dodatkowe kontrole dla osób zarządzających takimi kontami i udoskonaloną sztuczną inteligencję, aby profil zmarłej osoby nie wyświetlał się w bolesny dla nas sposób.

Twórcy serwisu wiedzą, że ludzie korzystają z Facebooka i udzielą się zarówno podczas wzlotów, jak i upadków. Mają także świadomość, że utrata przyjaciela lub członka rodziny jest niezwykle bolesna.

Dlatego też chcą, aby także Facebook był miejscem, w którym ludzie mogą się wzajemnie wspierać w takich momentach i uczcić pamięć ważnych dla nich osób.

Upamiętnienie profilu

Ponad 30 milionów ludzi przegląda upamiętnione profile co miesiąc, aby publikować historie i tych, którzy odeszli. Nowa sekcja rozszerza się na ten temat, tworząc osobną zakładkę na zapamiętywanych profilach, w których znajomi i rodzina mogą udostępniać posty. Co ważne, wszystko to przy zachowaniu oryginalnej osi czasu ukochanej osoby.

Dzięki temu ludzie mogą zobaczyć typy postów, które są dla nich najbardziej pomocne, gdy smucą się i myślą o swoich bliskich.

źródło: newsroom.fb.com

Dodatkowe elementy dla opiekunów kont

W 2015 roku wprowadzono funkcję, która pozwala wskazać członka rodziny lub przyjaciela, jakiemu powierzona zostanie opieka nad naszym kontem na Facebooku, gdy odejdziemy. Od tego czasu do twórców serwisu docierały głosy, że opiekuni kont chcą, móc robić więcej, aby zarządzać upamiętnionymi kontami.

Teraz mogą oni moderować posty udostępnione w nowej sekcji poprzez zmianę ustawień znaczników, usuwanie znaczników i edytowanie osób, które mogą publikować i wyświetlać posty. Pomaga im to w zarządzaniu wpisami, które mogą być trudne dla przyjaciół i rodziny i na które mogą nie być gotowi.

Te nowe elementy opierają się na funkcjach, które wprowadzano od lat, takich jak możliwość aktualizowania zdjęcia profilowego osoby i zdjęcia w tle, a także przypinania posta do górnej części profilu.

Podczas, gdy nieletni nie mogą wybierać opiekunów, ostatnio zmieniono zasady, aby pozwolić rodzicom, którzy stracili dzieci poniżej 18 roku życia na wysłanie prośby o pozostanie opiekunem. Dokonano tej zmiany w oparciu o opinie, które otrzymano. Facebook wyraża nadzieję, że zapewni ona pomoc rodzicom po stracie.

Sztuczna inteligencja

Oprócz tworzenia narzędzi pomocniczych, zadbano również o zminimalizowanie doświadczeń, które mogą być bolesne. Upamiętnianie profilu może wydawać się dużym krokiem, który nie wszyscy są gotowi natychmiast podjąć. Dlatego jest tak ważne, aby osoby najbliższe zmarłej mogły zdecydować, kiedy podjąć ten krok. Teraz zezwolono jedynie znajomym i członkom rodziny na zgłoszenie prośby o upamiętnienie konta.

Gdy konto zyska status “In memoriam”, wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. Pomoże w zapobieganiu pojawiania się profilu w miejscach, które mogą powodować niepokój. Np. takich jak polecenie zaproszenia na wydarzenie lub wysłanie przypomnienia o naszych urodzinach. Facebook pracuje nad tym, aby być lepszym i szybszym.

Zmiany wprowadzono na podstawie opinii, które przekazali ludzie z różnych religii i środowisk kulturowych, a także eksperci i naukowcy. Pozwoliło to zrozumieć, w jaki sposób firma może pracować nad narzędziami, aby pomóc ludziom znaleźć pociechę w chwilach smutku. Pracownicy serwisu wyrażają nadzieję, że Facebook będzie miejscem, w którym również będzie można świętować pamięć naszych bliskich.

Przeczytaj także: Czy wiesz, co stanie się z Twoim profilem w social media po śmierci?

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail