X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

16-latka popełniła samobójstwo po przeprowadzeniu ankiety na Instagramie

Malezyjska policja twierdzi, że ankieta przeprowadzona na Instagramie przyczyniła się do śmierci nastolatki, która skoczyła z dachu budynku.

16-latka popełniła samobójstwo po przeprowadzeniu ankiety na Instagramieźródło: shutterstock.com

reklama


Media społecznościowe są narzędziem, które daje nam szereg możliwości na gromadzenie informacji i opinii.

Jak dobrze wiemy, niejednokrotnie nie pokrywają się one z tym, co w rzeczywistości czujemy i myślimy. Nie zawsze także osoba znajdująca się po drugiej stronie ekranu o tym pamięta, a my nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak ważne mogą one być dla kogoś.

Instagramowa ankieta

Przykrym tego dowodem jest niedawny przypadek samobójstwa z Malezji. 16-latka przeprowadziła ankietę na Instagramie, w której poprosiła swoich odbiorców o wybór pomiędzy życiem, a śmiercią pytając: “Really important, help me choose: D/L.”.

69% użytkowników wskazało opcję numer dwa, po czym dziewczyna zdecydowała się skoczyć z dachu budynku w południowej Malezji.

Nastolatka zmagała się z depresją. Jej śmierć wywołała głośne reakcje w Malezji, a władze twierdzą, że nie należy jej traktować jako odosobnionego przypadku i martwią się o kondycję psychiczną ludzi młodych. Z ich perspektywy ważne jest zadanie sobie pytania, czy ankieta w aplikacji rzeczywiście w jakiś sposób zachęciła ją do odebrania sobie życia i wpłynęła na jej decyzję o dalszych krokach?

fot. bank zdjęć bigstockphoto.com

Co dalej?

Władze Malezji wszczęły postępowanie w tej sprawie, gdy odkryto, że dziewczyna odebrała sobie życie kilka godzin po przeprowadzeniu ankiety i głosowaniu użytkowników Instagrama. Możemy przypuszczać, że żaden z udzielających odpowiedzi na pytanie w jej ankiecie nie wskazałby opcji “śmierć” wiedząc, co może wydarzyć się później.

Szef policji rejonowej Aidil Bolhassan powiedział, że 69% respondentów w chwili śmierci wybrało „D”. Jednak Instagram utrzymuje, że, gdy ankieta zakończyła się po 24 godzinach, a 88% jej zwolenników wybrało „L”, czyli życie. Wyniki te mogły ulec zmianie w ciągu okresu, w którym ankieta była aktywna, a więcej osób dowiedziało się o losie dziewczyny.

Wong Ching Yee, szef komunikacji w Instagramie w regionie Azji i Pacyfiku, przesłał kondolencje rodzinie nastolatki. Zachęca także użytkowników do kontaktowania się ze służbami ratunkowymi oraz raportowania, jeśli widoczne są jakiekolwiek zachowania, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi.

Instagram a zdrowie psychiczne

Instagram nie po raz pierwszych jest łączony z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia psychicznego. W 2017 roku pisaliśmy o badaniach, które ujawniły, że aplikacja wpływa najbardziej negatywnie na postrzeganie naszego ciała, FOMO, lęki, depresje i samotność wśród młodych osób. W tym przypadku aplikacja mogła nie być bezpośrednią przyczyną decyzji o odebraniu sobie życia, ale stanowić bodziec w tym pomocny.

Dlatego tak istotna jest edukacja ludzi młodych na temat racjonalnego korzystania z social media oraz obserwacja tego, w jaki stopniu wpływają one na poszczególne osoby i reagowanie na to. Ważne jest także, by zastanowić się, czy firmy technologiczne robią wszystko by chronić wrażliwych użytkowników.

Promuj biznes na łamach SOCIALPRESS.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail