X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

16-latka popełniła samobójstwo po przeprowadzeniu ankiety na Instagramie

Malezyjska policja twierdzi, że ankieta przeprowadzona na Instagramie przyczyniła się do śmierci nastolatki, która skoczyła z dachu budynku.

16-latka popełniła samobójstwo po przeprowadzeniu ankiety na Instagramieźródło: shutterstock.com

reklama


Media społecznościowe są narzędziem, które daje nam szereg możliwości na gromadzenie informacji i opinii.

Jak dobrze wiemy, niejednokrotnie nie pokrywają się one z tym, co w rzeczywistości czujemy i myślimy. Nie zawsze także osoba znajdująca się po drugiej stronie ekranu o tym pamięta, a my nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak ważne mogą one być dla kogoś.

Instagramowa ankieta

Przykrym tego dowodem jest niedawny przypadek samobójstwa z Malezji. 16-latka przeprowadziła ankietę na Instagramie, w której poprosiła swoich odbiorców o wybór pomiędzy życiem, a śmiercią pytając: “Really important, help me choose: D/L.”.

69% użytkowników wskazało opcję numer dwa, po czym dziewczyna zdecydowała się skoczyć z dachu budynku w południowej Malezji.

Nastolatka zmagała się z depresją. Jej śmierć wywołała głośne reakcje w Malezji, a władze twierdzą, że nie należy jej traktować jako odosobnionego przypadku i martwią się o kondycję psychiczną ludzi młodych. Z ich perspektywy ważne jest zadanie sobie pytania, czy ankieta w aplikacji rzeczywiście w jakiś sposób zachęciła ją do odebrania sobie życia i wpłynęła na jej decyzję o dalszych krokach?

fot. bank zdjęć bigstockphoto.com

Co dalej?

Władze Malezji wszczęły postępowanie w tej sprawie, gdy odkryto, że dziewczyna odebrała sobie życie kilka godzin po przeprowadzeniu ankiety i głosowaniu użytkowników Instagrama. Możemy przypuszczać, że żaden z udzielających odpowiedzi na pytanie w jej ankiecie nie wskazałby opcji “śmierć” wiedząc, co może wydarzyć się później.

Szef policji rejonowej Aidil Bolhassan powiedział, że 69% respondentów w chwili śmierci wybrało „D”. Jednak Instagram utrzymuje, że, gdy ankieta zakończyła się po 24 godzinach, a 88% jej zwolenników wybrało „L”, czyli życie. Wyniki te mogły ulec zmianie w ciągu okresu, w którym ankieta była aktywna, a więcej osób dowiedziało się o losie dziewczyny.

Wong Ching Yee, szef komunikacji w Instagramie w regionie Azji i Pacyfiku, przesłał kondolencje rodzinie nastolatki. Zachęca także użytkowników do kontaktowania się ze służbami ratunkowymi oraz raportowania, jeśli widoczne są jakiekolwiek zachowania, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi.

Instagram a zdrowie psychiczne

Instagram nie po raz pierwszych jest łączony z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia psychicznego. W 2017 roku pisaliśmy o badaniach, które ujawniły, że aplikacja wpływa najbardziej negatywnie na postrzeganie naszego ciała, FOMO, lęki, depresje i samotność wśród młodych osób. W tym przypadku aplikacja mogła nie być bezpośrednią przyczyną decyzji o odebraniu sobie życia, ale stanowić bodziec w tym pomocny.

Dlatego tak istotna jest edukacja ludzi młodych na temat racjonalnego korzystania z social media oraz obserwacja tego, w jaki stopniu wpływają one na poszczególne osoby i reagowanie na to. Ważne jest także, by zastanowić się, czy firmy technologiczne robią wszystko by chronić wrażliwych użytkowników.

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail