X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Sztuczna inteligencja zamieni Twoje selfie w dzieło sztuki

Jak wyglądałbyś, gdyby jeden z renesansowych artystów stworzył Twój portret? Dzięki AI Portrait możesz to sprawdzić.

Sztuczna inteligencja zamieni Twoje selfie w dzieło sztukiźródło: portrety Grzegorza Miłkowskiego i Moniki Kuchty wygenerowane za pomocą AIPortrait.com

reklama


Niedługo po tym, jak z wielkim hukiem ponowną popularność zyskała aplikacja FaceApp, w sieci zrobiło się głośno o kolejnym rozwiązaniu, która zmienia nasz wygląd. Tym razem w obraz.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądalibyście, gdyby słynny, historyczny malarz namalował Wasz portret? Jak prezentowalibyście się, gdyby to sam Rembrandt lub Caravaggio przeniósł Wasz wizerunek na płótno? Teraz możecie to sprawdzić!

Zespół naukowców z MIT oraz IBM oraz Watson Lab stworzył stronę AI Portraits, która zamieni nasze selfie w dzieło sztuki. W jaki sposób?

Jak działa ten mechanizm?

Dzięki 45 tysiącom portretów od okresu renesansu do czasów współczesnych, ale i czasów współczesnych, naukowcom udało się wytrenować generatywną sieć kontradyktoryjną (GAN), aby w czasie rzeczywistym i technologii 4K namalowała nasz portret. Model sam decyduje, którego stylu użyć do jego stworzenia, a szczegóły twarzy i tła przyczyniają się do ukierunkowania go na wybór tego najodpowiedniejszego.

źródło: aiportraits.com

W AI Portraits Ars skupiono się się na XV-wiecznej Europie, uważanej przez historyków sztuki za stylistyczny punkt zwrotny w historii portretów naznaczony pojawieniem się realistycznych przedstawień osoby.

Co ciekawe, jeśli udostępnione przez nas zdjęcie jest radosne, na wygenerowanych portretach nie zobaczymy uśmiechu. Jak możemy przeczytać na stronie narzędzia, mistrzowie portretów rzadko malowali uśmiechniętych ludzi, ponieważ śmiech był często kojarzony z bardziej komicznym malowania gatunkowym i mógł zniekształcać twarz osoby portretowanej. Niezdolność sztucznej inteligencji do odtworzenia naszych uśmiechów uczy nas czegoś o historii sztuki.

Sami także sprawdziliśmy, jak prezentowałyby się nasze portrety (oraz jak prezentowałby się Bradley).

Grzegorz Miłkowski – redaktor naczelny SocialPress, źródło: aiportraits.com

Monika Kuchta – redaktor prowadząca SocialPress, źródło: aiportraits.com

Bradley Cooper, źródło: aiportrait.com

Czy to bezpieczne?

Nasze zdjęcia są wysyłane na nasze serwery w celu wygenerowania portretów, ale jak zapewniają przedstawiciele MIT i IBM, dane ze zdjęć nie będą wykorzystywane do żadnych innych celów i zostaną natychmiast usunięte. Wydaje się więc, że taka forma zmiany naszego wizerunku będzie bezpieczniejsza niż sam FaceApp.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail