X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie social media 2019 – świat

Które ze światowych kampanii z ubiegłego roku warto zachować w pamięci? Jakie marki zaimponowały ekspertom swoimi działaniami?

Najlepsze kampanie social media 2019 – światźródło: shutterstock.com

reklama


W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy zestawienie najlepszych polskich kampanii social media z 2019 roku. Jak wspominaliśmy, w grudniu eksperci z agencji wytypowali najlepsze działania marek w mediach społecznościowych na naszym rynku, ale i poza granicami naszego kraju. W oparciu o to wybraliśmy i opisaliśmy wyróżnione działania.

Przedstawiamy zbiorcze zastawienie światowych kampanii wraz z krótkimi komentarzami przedstawicieli branży. Staraliśmy się uporządkować je chronologicznie. Przyjemnej lektury!

Greggs – Vegan Sausage Roll

Na samym początku 2019 roku świat social media poruszyły… wegańskie kiełbaski! Brytyjska sieć kafejek Greggs poinformowała użytkowników social media o nowości w swojej ofercie. Zrobiła to w sposób kreatywny, gdyż przygotowując materiał sparodiowano spoty, w jakich Apple prezentowało nowe modele iPhone’a. Materiał stał się viralem. Poczucie humoru marki skradło serce niejednego użytkownika. Szczególnie, że czas wprowadzenie wegańskiego przysmaku pokrył się z inicjatywą #veganuary.

Marta Mróz, Social Media Manager w GoldenSubmarine

Marta Mróz

Czy wprowadzenie na rynek wegańskiej kiełbasy w bułce może zatrząść social mediami, rozpocząć społeczną dyskusję i trafić na nagłówki gazet, a w dodatku przełożyć się na 14,1% wzrost sprzedaży w firmie? Okazuje się, że tak, ale pod warunkiem, że robisz to jak Greggs – z poczuciem humoru i bez narzucania przesłania 😉

W styczniu, wraz z launchem nowego produktu, marka zademonstrował swoją wegańską przekąskę na YouTube jako “next-generation sausage roll technology” parodiując premiery produktu Apple. Film rozniósł się viralowo, ale kampania wykroczyła daleko poza pojedynczy spot. Dziennikarzom wysyłano wegańskie bułki w próbnym opakowaniu iPhone’a, w sklepach sprzedawano świąteczne bluzy Greggs i etui na telefon z rolkami. Marka skutecznie podgrzewała dyskusję w swoich mediach społecznościowych poprzez zabawny content dopasowany do kanałów i odbiorców, UGC oraz Social Listening, czego najlepszym przykładem jest odpowiedź na zrzędliwego tweeta Piersa Morgana, gospodarza Good Morning Britain, który wyraził swoje oburzenia z powodu wprowadzenia wegańskiej kiełbasy w bułce.

Warto zwrócić uwagę na dopasowanie treści do kanałów w social media oraz strategie skupioną na wychwytywaniu trendów, które dobrze rezonują z marką oraz materiałów od użytkowników.

Samsung i spojrzenie w przyszłość

Na początku roku Samsung Österreich opublikowało na YouTube spot w ramach kampanii #DoWhatYouCant. W tle materiału rozbrzmiewa utwór Que sera sera. W filmie pokazano, w jaki sposób firma tworzyć innowacje, które kształtują przyszłość. Możemy zobaczyć, jakie rozwiązania technologiczne pojawią się w przyszłości i jak mogą zmienić naszą codzienność. W rytm zapadającej w pamięć muzyki pokazano więc możliwości, które być może już wkrótce zyskamy – rzecz jasna m.in. dzięki marce Samsung.

Karolina Szarpak, Community Manager w Abanana Advertising

Karolina Szarpak

Spot na 10-lecie serii Galaxy, który prezentuje wizję niedalekiej przyszłości. W spocie „zajawiane” są rozwiązania 5G oraz elastyczne ekrany. Klip promowany jest hasłem: „To, co my tworzymy dziś, pozwala Ci tworzyć jutro”. Samsung kreuje przyszłość technologii po to, abyśmy z kolei my mogli kreować swoją przyszłość. Dzięki Samsungowi możesz robić to, co kochasz – robić tatuaże za pomocą innowacyjnych metod, projektować ubrania na interaktywnych ekranach lub grać w przestrzeni miejskiej. Świetnie pokazane możliwości urządzeń, do tego piękne zdjęcia i piosenka Doris Day „Que Sera, Sera”, którą w tym przypadku można odczytać też jako przesłanie „co ma być, to będzie, z Samsungiem możesz mieć jednak na to wpływ”. ;)

 

Diesel – Be A Follower

W lutym 2019 roku Diesel zaprezentował nową kampanię. Jest ona o tyle nietypowa, że w przeciwieństwie do wielu kreacji, nie jest ona z udziałem influencerów, a o influencerach. Marka z przymrużeniem oka i dozą ironii przy okazji promocji kolekcji wiosna-lato 2019 pokazała, o ile łatwiejsze jest życie, gdy jest się obserwatorem, a nie twórcą internetowym. To z pozoru wymarzone życie influencerów może w wielu sytuacjach okazać się trudniejsze niż przeciętnego użytkownika internetu. W serii 30-sekundowych spotów pokazano, jak może wyglądać podróżowanie, spożywanie posiłków czy wręcz rozbieranie się będąc gwiazdą internetu.

Za kampanię odpowiada agencja Publicis-Italy.

Aleksandra Łęcka-Maniak, Social Media Manager 180heartbeats+JUNG v MATT

Aleksandra Łęcka-Maniak

Bez chwili namysłu! Numer jeden dla mnie to kampania: BE A FOLLOWER marki Diesel. Absolutna miłość w stronę tej kampanii. Doskonały insight, świetna dynamika i odważne kadry, które przykuwają uwagę. Moja zdecydowanie ulubiona kampania tego roku.

Dove – #ShowUs 

W marcu wystartowała kampania Dove. To nie pierwszy raz, gdy marka realizuje imponujące działania na rzecz kobiet. Jak sprawdzono, aż 72% kobiet w Wielkiej Brytanii nie czuje się reprezentowanych w mediach i reklamie. Dlatego Dove podjęło działania z Girlgaze, Getty Images i kobietami na całym świecie, aby uruchomić Project #ShowUs – największą na świecie bibliotekę zdjęć stworzoną przez kobiet. Wszystko to w celu przełamania stereotypów i redefiniowania piękna. Pokazano, że nikt nie jest idealny i mimo problemów czy niedoskonałości kobiety są wspaniałe. I to właśnie taki rodzaj piękna powinno się pokazywać w kampaniach, bo to z nim się utożsamiamy.

źródło: dove.com

źródło: Dove

Dzięki ponad pięciu tysiącom zdjęć, marka zaprezentowała kompleksową wizję piękna wszystkim mediom i reklamodawcom. Pokazano w mediach społecznościowych nowe standardy piękna. W projekcie wzięło udział 179 kobiet z 39 krajów, które są różnorodne – są różnego pochodzenia, mają różną figurę czy borykają się z chorobami skóry.

Kampanię wyróżniono podczas Cannes Lions 2019.

Marta Mróz, Social Media Manager w GoldenSubmarine

Dove od wielu lat walczy z fałszywymi standardami piękna promując naturalne kobiety – bez względu na ich wiek, masę ciała, kolor skóry etc. W tym roku wyróżniło się dużą, omichannel kampanią #ShowUs. Wychodząc od insightu, że ponad 70% kobiet nie czuje się reprezentowana w mediach, stworzyli call to action, które zachęcało kobiety do udostępniania w mediach społecznościowych swoich zdjęć za pomocą hasztagu #ShowUs. Aby podkreślić bardziej integracyjną i różnorodną ideę piękna przy współpracy z Getty Images stworzono katalog ponad 5000 zdjęć prawdziwych kobiet z całego świata, o różnych kształtach i kolorach skóry. Połączenie ogromnej ilości treści generowanych przez użytkowników z mocnym przesłaniem, sprawiło że kampania odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych.

BIANCO i historia miłosna

Skandynawska marka obuwia zaprezentowała w marcu w ramach kampanii blisko 5 minutowy materiał wideo. Krótkometrażowy film, nieskomplikowany w swojej formie i koncepcji, chwyta za serce. Opowiada historię miłosną, której finał z pewnością nie jest taki, jak oczekiwaliby widzowie materiału. Jest on jednak bardzo prawdziwy i z pewnością wielu z nas mogło znaleźć się kiedyś w takiej sytuacji. Jest to intymne i często wręcz niezręczne spojrzenie na dwoje ludzi sparaliżowanych własnymi myślami.

Realistyczne zakończenie historii ma nas skłonić to tego, abyśmy odważyli się czasem wyjść ze swojej strefy komfortu i zrobili pierwszy krok. Bo ile razy kreowaliśmy i analizowaliśmy w swojej głowie scenariusze, które nigdy nie doszły do skutku, bo nie wyszliśmy ze swojej strefy komfortu i zabrakło nam odwagi lub po prostu kilku słów, aby rozpocząć coś fantastycznego? #stepoutofyourhead

Za kampanię odpowiada agencja &CO. Materiał osiągnął 16,9 miliona wyświetleń na YouTube i Facebooku. Wygenerował 430 tysięcy reakcji i na samym Facebooku udostępniono go ponad 180 tysięcy razy. Do tej pory film wzbudził 430 000 reakcji i został udostępniony ponad 180 000 razy na samym Facebooku. Co ciekawe, materiał jest na tyle wciągający, że prawie 50% wszystkich osób obejrzało wideo do końca. Kampanię nagrodzono m.in. na Cannes Lions, Eurobest, Ciclope czy EPICA.

Aleksandra Łęcka-Maniak, Social Media Manager 180heartbeats+JUNG v MATT

Nikogo nie zaskoczy, jeśli przypomnę w tym miejscu kampanię wideo marki Bianco. Historia pary w korporacyjnej windzie wstrzymała oddech u wielu. Każdy, kto pracuje w social media, marzy o tym, aby jego film uzyskał taki buzz.

Glowing, Glowing, Gone

W marcu 2019 roku Adobe Stock z Pantone Color Institute i organizacją non-profit Ocean Agency zaprezentowało kampanię pod nazwą Glowing, Glowing, Gone. Jej celem było zwiększenia świadomości i wsparcie ratowanie raf koralowych. Pantone Color Institute wybrał Living Coral, czyli żywy koral, jako kolor roku 2019 ogłaszając przy tym, że rafy koralowe wymierają w niekontrolowany przez nas sposób. Kolory inspirowane są niektórymi koralowcami, które zmieniają się w odpowiedzi na fale upałów spowodowane zmianami klimatu.

Jak mówił Richard Vevers z The Ocean Agency, te trzy kolory: świecący niebieski, świecący żółty oraz świecący fioletowy są najlepszym wizualnym wskaźnikiem, że osiągnęliśmy punkt krytyczny. Nie tylko dla raf koralowych, ale dla całej naszej planety. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, w 2043 roku kolorem roku może być… martwy koral.

źródło: glowing.org

źródło: digitalagencynetwork.com

Katarzyna Wolska, Cape Morris

Katarzyna Wolska

Living Coral, czyli kolor 2019 roku określony przez Pantone nie tylko – jak zawsze – wykreował kolorystyczne trendy, ale przede wszystkim zwrócił uwagę na problem ginących z powodu zanieczyszczeń koralowców. Stało się to wstępem do ponurej, choć tylko w wydźwięku, kampanii. Była ona niejako odpowiedzią na film dokumentalny „Chasing Coral”, w którym przedstawiono problem obumierających koralowców. To, co w tej kampanii zasługuje moim zdaniem na szczególne wyróżnienie, poza sprawami oczywistymi takimi jak zwrócenie uwagi na problem ekologiczny, to kontekstowość. Zbudowanie prawdziwej opowieści o kolorach (Living Color to rzeczywiste barwy umierających koralowców) i pokazanie jej światu z perspektywy marki Pantone, to ruch tak prosty, że aż genialny!

Cadbury x AGE, Wielka Brytania

Znana na całym świecie marka czekolad – Cadbury, postanowiła poczynić nietypowe kroki. We wrześniu 2019 z opakowań czekolad usunięto napis “Dairy Milk”, aby zwrócić uwagę na problem samotności. Dla wielu ludzi samotność to coś, czego najbardziej boją się w życiu. Aby pomóc lepiej zrozumieć, jak trudne jest to doświadczenie, brytyjska komiczka Sue Parkins, zobowiązała się do spędzenia 30 godzin w całkowitej izolacji i milczeniu. Już ten krótki okres odosobnienia był doświadczeniem, które wywarło na niej duże wrażenie, dlatego zachęcała do tego, aby podzielić się słowami z innymi.

W kampanii “Donate Your Words” wykorzystano Messengera, za pomocą którego użytkownicy mogli przekazać dobre słowa osobom, które nie mają na co dzień z kim porozmawiać i czują się opuszczone.

Za działania odpowiada agencja VCCP.

Marta Mróz, Social Media Manager w GoldenSubmarine

We wrześniu Cadbury i organizacja Age UK połączyły siły, aby podjąć walkę z samotnością w późniejszym życiu. Kampania została opracowana w odpowiedzi na statystyki Age UK, z których wynika, że ​​1,4 miliona starszych ludzi zmaga się z samotnością, a 225 tysięcy często spędza cały tydzień, nie rozmawiając z nikim. Aby pomóc zrozumieć to zjawisko marka stworzyła serię emocjonalnych spotów oraz rzuciła wyzwanie prezenterce telewizyjnej Sue Perkins do spędzenia 30 godzin w całkowitej izolacji, bez odzywania się do nikogo. Warto zwrócić uwagę na tę kampanię, ponieważ oprócz działań contentowych konsumenci mogli włączyć się do akcji poprzez Messengera, zakup tabliczki czekolady (30 pensów z każdego sprzedanego opakowania zostało przekazane Age UK) oraz akcje specjalne jak charity pop up shop komunikowane w mediach społecznościowych.

Jak pokazują badania YouGov, kampania „Donate Your Words” znacząco wpłynęła na wzrost świadomości marki. Konsumenci nie tylko zauważyli i omawiali reklamę, ale ich prawdopodobieństwo zakupu produktów Cadbury wzrosło o 4,6 punktu. Wzrosła również świadomość reklam Cadbury o 11% wśród osób powyżej 65. roku życia, podczas gdy ogólnokrajowe wyniki uwagi marki wzrosły o 3,7 punktu do 20,4, a wartość reklamy ustnej wzrosła o dwa punkty do 17,8.

#Howdareyou

Greta Thunberg pojawiła się w niejednym podsumowaniu roku 2019. Nie zabrakło jej także w przypadku kampanii social media. Pomimo, że nie była to organizowana przez żadną markę akcja, zdjęcia z podobizną Grety wywołało efekt wirusowy. We wrześniu dziewczyna wygłosiła poruszające przemówienie. W efekcie tego, aby nakłonić pracowników korporacji do zastanowienia się nad korzystaniem z jednorazowych naczyń i sztućców, w firmowych kuchniach pojawiały się wizerunki Grety. Młoda aktywistka społeczna stała się twarzą challengu #howdareyou na Twitterze. 

Zofia Stachoń, Abanana Advertising

Zofia Stachoń

Tym razem do viralowego rozprzestrzenienia się akcji przyczynił się stary, dobry Twitter. W kuchniach izraelskich korporacji od jakiegoś czasu można znaleźć podobizny… Grety Thunberg w nieoczekiwanych (przez pracowników) miejscach. Anonimowa „siatka” rozpoczęła działania mające na celu zniechęcić ludzi do bezmyślnego używania plastikowych sztućców. Izraelska dziennikarka nagłośniła sprawę, którą natychmiastowo podłapali internauci.

Jest to zaledwie kilka postów i parę zdjęć w biurowych kuchniach, jednak czas ich udostępnienia uplasował się na końcu „fali spadkowej” popularności przemówienia Grety, co jeszcze na moment umożliwiło wzięcie tego tematu na tapetę. Wydaje się zresztą, że obecnie uświadamiania o współczesnych problemach ekologicznych nigdy za wiele, a więc kolejny raz społeczność Twittera (a potem także Instagrama) poniosła w świat tę lekcję pod hasztagiem #howdareyou. To też wyróżnik tej akcji – nie była to opłacona i zaplanowana kampania, a powstała właściwie przez przypadek, ponieważ ktoś zrobił niewinny, acz dobitny żart, ktoś go docenił, podzielił się zdjęciem… Ruch organiczny wykonał tutaj całą pracę – i to w szczytnym celu!

#SnickersGate

Kto z nas nigdy nie wyraził opinii na temat produktu w mediach społecznościowych? Portale społecznościowe to miejsce, w którym konsumenci często dzielą się swoimi odczuciami na temat różnych rzeczy. Nie inaczej było wtedy, gdy niektórzy fani Snickersa otwierając opakowanie batona mogli zobaczyć… Bounty. Użytkownicy social media traktowali to jako pomyłkę przy pakowaniu, ale jak wkrótce mogli się przekonać – była to zaplanowana akcja. W listopadzie sieci pojawiło się wideo, którego bohaterami są pracownicy fabryki Snickersa, którzy w myśl znanego hasła marki “głodni nie byli sobą”.

Jak sprawdziło CLM BBDO, w ciągu dwóch dni trwania akcja zyskała ponad 20 tysięcy wzmianek i interakcji w serwisach społecznościowych.

Karolina Szarpak, Community Manager w Abanana Advertising

Akcja, która wywołała niemało zamieszania. Świetne działanie w obrębie starej kampanii Snickersa „Głodny nie jesteś sobą”, które pokazuje, w jak prosty sposób można coś odświeżyć i na nowo zrobić szum wokół marki. Szkoda tylko, że rzecz działa się jedynie we Francji – myślę, że rozszerzenie akcji na kilka europejskich krajów przyniosłoby jeszcze większy rozgłos. Niemniej trzeba docenić pomysł i odwagę do jego realizacji. Koncern Mars Wrigley pokazał, że dobrze zdaje sobie sprawę ze swojej pozycji, a więc mógł sobie pozwolić na tego typu ryzyko i ewentualne niezadowolenie klientów, którym psikus nie przypadł do gustu.

Zdziwieni konsumenci publikowali niecodzienne zjawisko w social mediach, oznaczając marki batonów – a o to właśnie chodziło. W ten sposób wypromowano hashtag #SnickersGate i zadowalający ruch organiczny, którego natężenie było warunkiem opublikowania spotu reklamowego z rzekomą pomyłką pracowników fabryki. W końcu głodni nie byli sobą. Według mnie było to świetne, oryginalne posunięcie, które marketerzy na pewno doceniają… jednak klienci z wielką ochotą na Snickersa być może nieco mniej. Czy zaufanie do marki zmaleje przez ten żart? Mimo wszystko nie sądzę.

Która z kampanii podbiła Wasze serca? :)

Zobacz także: Najlepsze kampanie social media 2019 – Polska

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail