X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Badania na podstawie informacji z social mediów wykazały, że natura daje nam szczęście

Ludzie są szczęśliwsi, gdy obcują z naturą?

Badania na podstawie informacji z social mediów wykazały, że natura daje nam szczęścieźródło: shutterstock.com

reklama


Szczęście można definiować na różne sposoby. Naukowcy stwierdzili, że widać ją przede wszystkim na zdjęciach i w związku z tym, postanowili przeprowadzić odpowiednie badania. W tym celu wykorzystali sztuczną inteligencję.

Szczęście w social mediach

Zespół National University of Singapore zaczął poważnie zastanawiać się nad tematyką ludzkiego szczęścia. Stwierdził, że dobrym podłożem badawczym mogą stać się social media, gdzie ludzie umieszczają całą masę zdjęć każdego dnia. W tym celu, naukowcy postanowili skorzystać z nowych technologii i pomocy sztucznej inteligencji. Za pomocą metody automatycznego rozpoznawania obrazów, przeanalizowali ponad 31 500 zdjęć ze 185 różnych krajów. Przebadali również hashtagi takie jak:  #fun, #vacations i #honeymoons. Wstępne badania wykazały, że w znacznie większym stopniu to właśnie one zawierają więcej natury, roślin i zwierząt niż inne, takie jak: #daily, czy #routines. Co więcej, zauważono wysoką pozycję w rankingu World Happiness Report 2019 takich krajów jak Kostaryka i Finlandia, gdzie użytkownicy oznaczają je hashtagiem #fun – donosi serwis thenextweb.com.

Czy zdjęcia w social mediach są wiarygodnym źródłem informacji?

Oczywiście, że nie należy opierać na tych badaniach żadnych poważnych i daleko idących wniosków. Świat social mediów często jest zakłamany i niekoniecznie oddaje nasze rzeczywiste samopoczucie. Jednak warto tu wspomnieć o tym, że człowiek od zawsze lubi otaczać się naturą i czerpie radość z momentów, gdy może z nią obcować. I zgadzamy się z tym, że wytłumaczenie i poparcie tego naukowymi dowodami wymagałoby dokładniejszych badań, niż tylko obserwacji i wyciągnięcia wniosków z postów na mediach społecznościowych. Sam autor badania natomiast wyraża nadzieję na rozwój nauki w tym kierunku i dodaje, że dzięki AI możemy myśleć już o skali globalnej.

Jak zatem możemy z tego wyciągnąć wniosek? Ekologia jest dla nas ważna nie tylko ze względów dbania o naszą planetę, ale również gdy natura będzie kwitła- my  także rozkwitniemy. I nawet, gdy okaże się to tylko efektem placebo, to może warto spróbować zadbać o kwestie ekologiczne? Na pewno nam to nie zaszkodzi i własnie do tego zachęcamy!

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail