X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Aktywność kandydatów na prezydenta na Facebooku

Sotrender przeanalizował, jak wyglądała aktywność kandydatów na prezydenta oraz partii politycznych na Facebooku w ostatnim czasie.

Aktywność kandydatów na prezydenta na Facebookuźródło: shutterstock.com

reklama


Jesteśmy na finiszu kampanii prezydenckiej. Trzy ostatnie tygodnie mogą okazać się kluczowe dla ostatecznego sukcesu kandydatów na prezydenta. Sotrender przeanalizował najważniejsze statystyki dotyczące obecności kandydatów na Facebooku w ciągu minionych 3 tygodni (01-21 czerwca 2020 roku). Co z nich wynika? 

Popularność kandydatów na Facebooku

Jak sprawdził Sotrender, wśród wszystkich kandydatów najwięcej fanów na Facebooku zgromadził dotychczas urzędujący prezydent, Andrzej Duda.

Kandydaci na prezydenta o największej liczbie fanów na Facebooku, 1-21.06.2020 / źródło: Sotrender

Na miejscu drugim znalazł się Robert Biedroń, mając ponad 120 tysięcy fanów mniej. Rafał Trzaskowski znajduje się dopiero na czwartym miejscu zestawienia i ma niespełna dwa razy mniej fanów niż Andrzej Duda.

Dynamika przyrostu liczby fanów na profilu Trzaskowskiego jest jednak największa – w ciągu badanego okresu (1-21.06.2020) grono fanów prezydenta stolicy powiększyło się o niespełna 30%.

Zaangażowanie fanów

Choć Andrzej Duda posiada dwukrotnie większą rzeszę fanów niż Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy może pochwalić się dwukrotnie większym zaangażowaniem, które, co więcej, dynamicznie rośnie.

Kandydaci na prezydenta o największym zaangażowaniu na Facebooku, czerwiec 2020 / źródło: Sotrender

Warto zauważyć również, że na profilu Szymona Hołowni w ostatnich tygodniach zaangażowanie spadło aż o 30%, a przypomnijmy, że wedle danych Sotrendera, jeszcze w maju był on najbardziej angażującym politykiem.

Spadek w zaangażowaniu odnotowano również na profilu Krzysztofa Bosaka (choć z kolei partia, którą reprezentuje jest najbardziej angażująca wśród wszystkich partii).

Najbardziej angażujące posty kandydatów

Post o największym zaangażowaniu należał do Rafała Trzaskowskiego. Zebrał on ponad 20 tysięcy reakcji i 7,5 tysięcy udostępnień więcej niż post Andrzeja Dudy z hashtagiem #RafałNieKłam! Warto zauważyć, że obydwa posty zostały opublikowane tego samego dnia – 20 czerwca.

15 najbardziej angażujących postów kandydatów na prezydenta w czerwcu 2020 roku na Facebooku / źródło: Sotrender

Na 6 najlepszych postów, 4 należały do Rafała Trzaskowskiego, a jedynie 2 do Andrzeja Dudy. Dopiero na miejscu 7. i 8. znalazł się post Szymona Hołowni i Roberta Biedronia. W tym miejscu ponownie warto wspomnieć o Szymonie Hołowni – w marcu jego post – relacja Live w ramach prowadzonej kampanii – był najlepszym postem na całym Facebooku.

Wydatki poniesione na reklamę na Facebooku

Sotrender powraca w swojej analizie ponownie do najbardziej angażujących postów, tym razem skupiając się na środkach wydanych na ich promocję.

Obydwa najlepsze posty (Trzaskowskiego i Dudy) były postami sponsorowanymi na następujące kwoty:

Dane pochodzą z Biblioteki reklam Facebooka

Dużo większe różnice widać jednak w wydatkach poniesionych przez komitety wyborcze kandydatów w ciągu ostatnich 7 dni (16-22 czerwca 2020):

  • KW Rafała Trzaskowskiego – 21 404 zł,
  • KW Andrzeja Dudy – 96 020 zł.

W ciągu ostatnich 30 dni najwięcej na kampanię na Facebooku wydano w przypadku Rafała Trzaskowskiego, dla którego był to de facto dopiero początek walki o prezydenturę. Kwotę 100 tysięcy zł przekroczono również w przypadku reklam na oficjalnych profilach u Szymona Hołowni i Andrzeja Dudy.

Wydatki na kampanię prezydencką na Facebooku w dniach 23.05-21.06.2020 / źródło: Sotrender

Na promocję treści na profilu Szymona Hołowni, u którego odnotowano dość znaczny spadek zaangażowania, w ciągu ostatnich 7 dni wydano na reklamy aż 83 552 zł, zaś od marca 278 423 zł. Jest to mniejsza łączna kwota niż w przypadku Andrzeja Dudy – 204 046 zł.

Z kolei najwięcej płatnych reklam w ciągu ostatnich 30 dni opublikowano na oficjalnych profilach Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni, czyli ponownie kandydatów, którzy mają największe szanse na wygranie wyborów.

Liczba płatnych reklam w podziale na kandydatów na prezydenta / źródło: Sotrender

Przeciętnie na jedną reklamę najwięcej w ciągu ostatnich 30 dni wydano na promocję treści na profilu Szymona Hołowni – 1 190 zł. Z kolei, aż 897 zł kosztowała średnio jedna reklama na profilu Pawła Tanajno. Stosunkowo niski był koszt jednej reklamy w przypadku kampanii prezydenta Dudy – jedynie 207 zł.

Przeciętny koszt jednej reklamy w kampanii prezydenckiej / źródło: Sotrender

Najbardziej angażujące partie polityczne

Warto również przyjrzeć się aktywnościom na profilach partii politycznych. W tym przypadku, zestawienia zarówno pod względem liczby fanów, jak i zaangażowania, wyglądają one wedle analizy Sotrendera zgoła inaczej niż w przypadku samych kandydatów.

Numerem jeden jest profil Konfederacji, na drugim i trzecim miejscu znajduje się zamiennie Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Warto jednak zauważyć, że różnica zarówno w liczbie aktywnych użytkowników, jak i zaangażowania między profilem Konfederacji a profilami pozostałych partii politycznych jest gigantyczna.

Partie polityczne o największej liczbie aktywnych użytkowników / źródło: Sotrender

Partie polityczne o największym zaangażowaniu / źródło: Sotrender

Sentyment wypowiedzi na profilach kandydatów

Popularność postów publikowanych na profilach kandydatów to jedno. Jednak czy wysokie zaangażowanie i duża liczba komentarzy świadczą faktycznie o poparciu dla danego kandydata? Czy publikowane treści budzą pozytywne emocje, a reakcje są faktycznie słowami poparcia? By się o tym dowiedzieć, przydatne będą wyniki analizy sentymentu komentarzy na profilach kandydatów.

W dniach 19-21 czerwca, zdecydowanie najwięcej komentarzy o sentymencie negatywnym użytkownicy Facebooka opublikowali na profilu Andrzeja Dudy (42%). Duży odsetek negatywnych komentarzy opublikowano również na profilu Władysława Kosiniaka-Kamysza (37%).

Z kolei najwięcej komentarzy o sentymencie pozytywnym – powyżej 30% odnotowano na profilu Szymona Hołowni oraz Roberta Biedronia. 

Na profilu Rafała Trzaskowskiego stosunek komentarzy o sentymencie pozytywnym i negatywnym był podobny – wynosił 29%.

Najwięcej neutralnych komentarzy użytkownicy opublikowali na profilu Roberta Biedronia oraz Krzysztofa Bosaka – powyżej 50%.

Sentyment wykryty w komentarzach na profilach kandydatów na Facebooku w dniach 19-21 czerwca 2020 / źródło: Sotrender

Z kolei na profilach partii politycznych odsetek negatywnych komentarzy był znacznie wyższyNa profilu Platformy Obywatelskiej aż 62% to komentarze o sentymencie negatywnym, a na profilu Prawa i Sprawiedliwości – 54%.

Najwięcej komentarzy o sentymencie neutralnym użytkownicy opublikowali na profilu Kongresu Nowej Prawicy – aż 76%, oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego – 55%.

Odsetek komentarzy o sentymencie pozytywnym na profilu żadnej partii nie przekroczył 20%.

Sentyment wykrytych w komentarzach na profilach partii politycznych w dniach 19-21 czerwca 2020 / źródło: Sotrender

Analiza sentymentu została przeprowadzona dzięki autorskim algorytmom sztucznej inteligencji, w tym uczenia maszynowego, opracowanym przez zespół Sotrendera. Badanie zostało przeprowadzone przez analityków Sotrendera: Urszulę Baranowską oraz Macieja Baranowskiego

Źródło: blog Sotrender

Autor:

Karolina Żyłka

Klaudia Żyłka

Marketing Specialist, Sotrender

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail