X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Marketerze, pilnuj swoich danych! Jak zabezpieczyć się przed utratą dostępu do plików?

Pliki to podstawa w pracy marketera, dlatego ważne jest, aby odpowiednio je zabezpieczyć przed różnymi niepożądanymi sytuacjami.

Marketerze, pilnuj swoich danych! Jak zabezpieczyć się przed utratą dostępu do plików?źródło: shutterstock.com

reklama


Artykuł przygotowany we współpracy z nazwa.pl

Pracując w branży marketingowej, stale działasz na rozmaitych plikach. Plikach, do których bardzo łatwo jest stracić dostęp. Jak bronić się przed takimi sytuacjami? Rozwiązaniem jest regularne tworzenie kopii zapasowej najważniejszych danych.

Zagrożenia w pracy dla nowoczesnego marketera

Pliki to podstawa w pracy nowoczesnego marketera. Trzymasz w nich dane wyjściowe lub gotowe analizy, strategie oraz projekty, nad którymi obecnie pracujesz. Setki rozmaitych informacji niezbędnych do działania, zapisanych na Twoim dysku twardym może jednak ulec uszkodzeniu. Powodów jest kilka. Od standardowej awarii mechanicznej, poprzez działania wirusa, a skończywszy na dość popularnych w ostatnich miesiącach atakach typu ransomware.

Wyobraź sobie, że pewnego dnia przychodzisz do pracy, otwierasz komputer i nie możesz uzyskać dostępu do danych klientów, raportów na temat prowadzonych kampanii, serwisów i plików, nad którymi pracowałeś przez ostatnie miesiące. Zastanawiasz się, jak mogło do tego dojść. Jednak to nie przyczyna jest najważniejsza, kluczowy jest skutek. A skutkiem braku odpowiednich zabezpieczeń jest utrata dostępu do plików. Być może były to pliki potrzebne do uruchomienia kampanii, gotowe materiały dla klienta lub dokumenty, od których zależy cała Twoja dalsza kariera? Jak będziesz wyglądał w oczach przełożonych bądź klientów, gdy utracisz dostęp do ważnego projektu? Co z kwestią RODO i konsekwencjami prawnymi za wyciek danych? Domyślasz się chyba, że będziesz postrzegany jako ktoś nieprofesjonalny, niedbający o bezpieczeństwo danych. Ilu stresów i nieprzespanych nocy może przysporzyć Ci taka sytuacja?

Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala unikać podobnych sytuacji. Jest nim regularne tworzenie kopii zapasowych.

Backup, czyli…

Kopia zapasowa najważniejszych danych to kluczowe rozwiązanie w kwestii ich bezpieczeństwa oraz zapewnienia dostępu do nich w każdej sytuacji. W dzisiejszym, naszpikowanym nowoczesnymi technologiami świecie masz na szczęście wiele rozmaitych sposobów na zrobienie backupu.

Jeden z najstarszych opiera się na prostym przekopiowaniu danych na zewnętrzne nośniki: dyski twarde lub pendrive. Wykonuje się je manualnie lub automatycznie, przy pomocy specjalnych aplikacji. Jest to pewnego rodzaju rozwiązanie (umówmy się – nawet najprostszy backup jest o wiele lepszy niż zupełny brak kopii zapasowej), ale i ono niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Jeśli dane zgrywamy ręcznie, zabiera nam to cenny czas. Jeśli zaś robimy to automatycznie, oszczędzamy czas, ale w sytuacji, gdy jeden z plików jest już zainfekowany, przenosząc go na inny nośnik, tak naprawdę powielamy problemy, jakie nas czekają. Nie wspomnę o potencjalnym ryzyku zarażenia innych komputerów wpiętych do tej samej infrastruktury. Czy o sytuacji, w której tak przygotowany przez nas dysk z backupem zostaje skradziony lub ulega on uszkodzeniu przez nieodpowiednie przechowywanie.

A może kopia zapasowa w chmurze?

Szybkość oraz stałość przesyłania danych przez sieć internetową sprawiły, że dziś najważniejsze informacje możesz trzymać poza własnymi dyskami twardymi. Służą do tego tzw. chmury, czyli miejsca na serwerach, do których dostęp uzyskujesz z poziomu specjalnego panelu administracyjnego, z dowolnego urządzenia na świecie.

Tworzenie kopii zapasowej w chmurze ma kilka konkretnych zalet. Należą do nich:

  • możliwość szybkiego dostępu do danych z innego urządzenia, co w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu pozwala kontynuować pracę nad ważnymi projektami na nowym komputerze,
  • automatyczną synchronizację danych pozwalającą szybko i regularnie nadpisywać przechowywane na serwerze kopie zapasowe, aby zawartość plików w chmurze zgadzała się z zawartością plików na naszych komputerach,
  • wersjonowanie danych, czyli możliwość powrotu przy pomocy kopii zapasowej do wersji pliku sprzed kilku dni np. w celu odzyskania usuniętych wcześniej informacji.

Backup w chmurze sprawia, że zawartość dysków twardych komputera może być szybko duplikowana do zewnętrznej lokalizacji, umożliwiającej natychmiastowe jej przywrócenie na dowolnym komputerze.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Kopie zapasowe w chmurze nie są nowinką techniczną. W tym momencie istnieje wiele narzędzi umożliwiających tworzenie backupu na zewnętrznych serwerach. Jednym z nich jest Cloud Backup – specjalistyczne rozwiązanie dostarczane przez nazwa.pl.

Cloud Backup zapewnia 1 TB wirtualnej powierzchni na użytkownika, przeznaczony do tworzenia kopii zapasowych danych zgromadzonych na dysku twardym. Wszystko odbywa się przez specjalną aplikację dostępną na systemy operacyjne Microsoft Windows (w wersji 7-10).

Podobnie jak inne liczące się usługi chmurowe, w Cloud Backup duży nacisk położony został na bezpieczeństwo danych. Serwery, na których przechowywane są pliki klientów, posiadają najwyższe możliwe poziomy zabezpieczeń zarówno przed atakiem fizycznym, jak i cyfrowym. Dodatkowo każdy przechowywany na nich backup posiada… swój własny backup, umożliwiający odzyskanie danych. To oznacza, że wszystkie gromadzone przez Ciebie pliki, analizy, strategie i materiały niezbędne do przeprowadzenia skutecznej kampanii marketingowej zabezpieczone są w najlepszy możliwy sposób przed uszkodzeniem, zablokowaniem lub zaszyfrowaniem przez cyberprzestępców.

Możliwość samodzielnego ustawienia harmonogramu backupu sprawia dodatkowo, że kopie wykonywane są regularnie. Dzięki temu pliki przechowywane na serwerze są dokładnymi wersjami tych z dysku Twojego komputera. Czyż nie brzmi to, jak dobry plan dobre zabezpieczenie swojej pracy?

Z oferty Cloud Backup od nazwa.pl możesz skorzystać za darmo przez 30 dni okresu testowego.

Backup danych – jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij już teraz!

Stare przysłowie mówi „Mądry Polak po szkodzie”. Jeśli kiedykolwiek straciłeś dostęp do danych, z pewnością ich backup jest dla Ciebie w tym momencie równie ważny i naturalny jak zabezpieczenie konta bankowego. W obu przypadkach ktoś może pozbawić Cię cennych zasobów, finansów lub danych.

Jeśli jednak to nieprzyjemne doświadczenie stanowi dla Ciebie potencjalną przyszłość, już dziś pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu danych i opracowaniu systemu tworzenia regularnych kopii zapasowych. Oszczędzi Ci to wielu nerwów oraz pokaże, że jako marketer z krwi i kości, troszczysz się o najcenniejsze zasoby swojej pracy.

Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak to działa usługa Cloud Backup, nazwa.pl oferuje możliwość sprawdzenia tego na własnych zasadach. Czytelnicy SocialPress mogą teraz aktywować za darmo usługę Cloud Backup na okres sześciu miesięcy. Wystarczy tylko przy zamówieniu na stronie www.nazwa.pl wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:

gq67-8448-4748

Termin ważności kodu rabatowego: 31 września 2020 roku.

Artykuł przygotowany we współpracy z nazwa.pl

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail