X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jaki sprzęt do nagrywania podcastów wybrać?

Podcasty zrewolucjonizowały rynek marketingu i szturmem wdarły się do świata rozrywki. Jeżeli Ty również planujesz karierę podcastera, zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi sprzętu, na jaki powinieneś zwrócić uwagę.

Jaki sprzęt do nagrywania podcastów wybrać?źródło: unsplash.com

Podcasty to umilacz czasu – możesz słuchać ich w tle, wykonując różne czynności, a jednocześnie dowiadując się nowych rzeczy i poznając ciekawe historie. Być może jest tak, że gdy słuchasz ulubionych twórców, nagle przychodzi myśl: też bym tak chciał/a! Jednak chwilę później uświadamiasz sobie, że aby rozpocząć przygodę z nagrywaniem dobrze byłoby mieć odpowiedni sprzętu. Zobacz, co jest niezbędne, aby spełnić Twoje marzenie o byciu podcasterem.

Jakiego sprzętu potrzebujemy?

Dobry podcast to taki, gdzie dźwięk nas nie rozprasza i nie męczymy się słuchając go przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest zadbanie o sprzęt, który nam to umożliwi. Decydując się na jego zakup, musimy wziąć również pod uwagę środowisko, w którym będziemy nagrywać. Zupełnie innego sprzętu bowiem potrzebujemy dla samych siebie, innego, gdy planujemy przeprowadzenie wywiadu, a jeszcze innego planując utrwalanie dźwięku będąc na zewnątrz. Dlatego w tym przypadku, warto zwrócić uwagę na charakterystykę kierunkową.

  • Podcasty nagrywane wewnątrz pomieszczenia

Jeżeli planujesz tworzyć podcasty, w których Twoim celem będzie przeprowadzanie wywiadów/rozmów i nagrywanie wewnątrz pomieszczenia, potrzebujesz jednej z dwóch opcji:

1) Jednego mikrofonu pojemnościowego o charakterystyce dookólnej, który zbiera dźwięk ze wszystkich jego stron. Wystarczy, że ustawimy go na stole pomiędzy rozmówcami. Zamiast niego możemy w tym celu użyć też przenośnego cyfrowego rejestratora dźwięku.

2) Dwóch pojemnościowych mikrofonów o charakterystyce kardioidalnej. Zbierają one dźwięk z przodu mikrofonu, jak również dźwięki z jego boków, lecz w mniejszym stopniu.

Mikrofony pojemnościowe charakteryzują się wysoką czułością i łatwością zbierania dźwięku z otoczenia.  Zatem nie musimy ich trzymać blisko twarzy. Wystarczy, że postawimy je na biurku.

Pamiętaj, aby zadbać o dobrą akustykę pomieszczenia. Najlepiej sprawdzają się w tym celu ciężkie materiały na ścianach, np. koce, zasłony lub popularne gąbki akustyczne. Nagrywaj podcast w pomieszczeniu, w którym jest dużo mebli, książek, poduszek itp. W pokoju/studiu, które nie jest wypełnione i ma puste ściany, będziemy mieli efekt echa. Pojawi się również więcej wysokich, nieprzyjemnych tonów.

mikrofon, kawa, komputer

źródło: shutterstock.com

  • Podcasty na zewnątrz lub w plenerze

Skupiając się na podcastach nagrywanych na zewnątrz lub w plenerze, dobierz mikrofon o charakterystyce dookólnej (np. przenośnego cyfrowego rejestratora dźwięku), shotgun lub mikrofon krawatowy.

Kolejnym istotnym elementem jest samo podłączenie mikrofonu. Jeżeli wstępnie masz w planach wykorzystanie jedynie komputera – wykorzystaj mikrofony na USB. Pamiętaj, że większość mikrofonów będzie wymagała od Ciebie dodatkowych sprzętów, takich jak, np. karta dźwiękowa.

Powinieneś się również zastanowić nad tym, czy wybrać mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny. Ten drugi będzie odporny na wiele czynników zewnętrznych, w tym wilgoć. Mikrofony te posiadają niską czułość. Musimy zatem trzymać je blisko twarzy. Niestety, najczęściej należy je uzupełnić o kartę dźwiękową lub mikser audio.

W przypadku tych pojemnościowych, czułość jest wysoka i niestety posiada dość niską odporność na czynniki zewnętrzne, z uwagi na delikatniejszą membranę i często bardziej skomplikowaną konstrukcję.

Jednak niezależnie od miejsca, w którym będziemy nagrywali, wybierając odpowiedni sprzęt do podcastów powinniśmy skupić się na tym, aby rejestrowany dźwięk był jak najlepszej jakości. Dlatego przygotowaliśmy dla Was cztery propozycje mikrofonów oraz trzy rejestratory dźwięku.

Mikrofony

Rode VideoMicro

źródło: ceneo.pl

Pierwszą propozycję można określić mianem świetnej jakości w stosunku do ceny. Jest to kompaktowy mikrofon niewielkich rozmiarów, który potrafi zebrać dźwięk z boku, lecz zredukować odgłosy z tyłu. Posiada złącze jack mini i ma charakterystykę kardioidalną. Nagrany przez niego dźwięk brzmi naturalnie, a w komplecie znajdziemy również doskonale sprawdzającą się osłonę przeciwwietrzną.

Urządzenie może współpracować z kamerami, aparatami, a dzięki przewodowi Rode SC7 o specjalnych końcówkach TRS – TRRS- także ze smartfonami, co z pewnością bedzie przydatne podczas nagrywania poza studiem/na wyjeździe. Cena urządzenia zaczyna się od 299 złotych.

Aby odblokować artykuł podaj swój adres email

Masz jeszcze do przeczytania 55% artykułu…

Artykuł w pełnej wersji dostępny jest za darmo dla naszych stałych czytelników. Aby go przeczytać, musisz się zalogować za pomocą maila, na którego otrzymujesz od nas newsletter lub zapisać się do listy subskrypcyjnej.
Wpisz poniżej adres e-mail, na który otrzymujesz od nas newsletter i odblokuj artykuł.

Jeżeli nie jesteś subskrybentem naszego newslettera, nic straconego!
Wystarczy się zapisać i otrzymasz bezpłatny dostęp do artykułów.

Promuj biznes na łamach SOCIALPRESS.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail