X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jaki sprzęt do nagrywania podcastów wybrać?

Podcasty zrewolucjonizowały rynek marketingu i szturmem wdarły się do świata rozrywki. Jeżeli Ty również planujesz karierę podcastera, zapoznaj się z naszymi propozycjami dotyczącymi sprzętu, na jaki powinieneś zwrócić uwagę.

Jaki sprzęt do nagrywania podcastów wybrać?źródło: unsplash.com

Podcasty to umilacz czasu – możesz słuchać ich w tle, wykonując różne czynności, a jednocześnie dowiadując się nowych rzeczy i poznając ciekawe historie. Być może jest tak, że gdy słuchasz ulubionych twórców, nagle przychodzi myśl: też bym tak chciał/a! Jednak chwilę później uświadamiasz sobie, że aby rozpocząć przygodę z nagrywaniem dobrze byłoby mieć odpowiedni sprzętu. Zobacz, co jest niezbędne, aby spełnić Twoje marzenie o byciu podcasterem.

Jakiego sprzętu potrzebujemy?

Dobry podcast to taki, gdzie dźwięk nas nie rozprasza i nie męczymy się słuchając go przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest zadbanie o sprzęt, który nam to umożliwi. Decydując się na jego zakup, musimy wziąć również pod uwagę środowisko, w którym będziemy nagrywać. Zupełnie innego sprzętu bowiem potrzebujemy dla samych siebie, innego, gdy planujemy przeprowadzenie wywiadu, a jeszcze innego planując utrwalanie dźwięku będąc na zewnątrz. Dlatego w tym przypadku, warto zwrócić uwagę na charakterystykę kierunkową.

  • Podcasty nagrywane wewnątrz pomieszczenia

Jeżeli planujesz tworzyć podcasty, w których Twoim celem będzie przeprowadzanie wywiadów/rozmów i nagrywanie wewnątrz pomieszczenia, potrzebujesz jednej z dwóch opcji:

1) Jednego mikrofonu pojemnościowego o charakterystyce dookólnej, który zbiera dźwięk ze wszystkich jego stron. Wystarczy, że ustawimy go na stole pomiędzy rozmówcami. Zamiast niego możemy w tym celu użyć też przenośnego cyfrowego rejestratora dźwięku.

2) Dwóch pojemnościowych mikrofonów o charakterystyce kardioidalnej. Zbierają one dźwięk z przodu mikrofonu, jak również dźwięki z jego boków, lecz w mniejszym stopniu.

Mikrofony pojemnościowe charakteryzują się wysoką czułością i łatwością zbierania dźwięku z otoczenia.  Zatem nie musimy ich trzymać blisko twarzy. Wystarczy, że postawimy je na biurku.

Pamiętaj, aby zadbać o dobrą akustykę pomieszczenia. Najlepiej sprawdzają się w tym celu ciężkie materiały na ścianach, np. koce, zasłony lub popularne gąbki akustyczne. Nagrywaj podcast w pomieszczeniu, w którym jest dużo mebli, książek, poduszek itp. W pokoju/studiu, które nie jest wypełnione i ma puste ściany, będziemy mieli efekt echa. Pojawi się również więcej wysokich, nieprzyjemnych tonów.

mikrofon, kawa, komputer

źródło: shutterstock.com

  • Podcasty na zewnątrz lub w plenerze

Skupiając się na podcastach nagrywanych na zewnątrz lub w plenerze, dobierz mikrofon o charakterystyce dookólnej (np. przenośnego cyfrowego rejestratora dźwięku), shotgun lub mikrofon krawatowy.

Kolejnym istotnym elementem jest samo podłączenie mikrofonu. Jeżeli wstępnie masz w planach wykorzystanie jedynie komputera – wykorzystaj mikrofony na USB. Pamiętaj, że większość mikrofonów będzie wymagała od Ciebie dodatkowych sprzętów, takich jak, np. karta dźwiękowa.

Powinieneś się również zastanowić nad tym, czy wybrać mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny. Ten drugi będzie odporny na wiele czynników zewnętrznych, w tym wilgoć. Mikrofony te posiadają niską czułość. Musimy zatem trzymać je blisko twarzy. Niestety, najczęściej należy je uzupełnić o kartę dźwiękową lub mikser audio.

W przypadku tych pojemnościowych, czułość jest wysoka i niestety posiada dość niską odporność na czynniki zewnętrzne, z uwagi na delikatniejszą membranę i często bardziej skomplikowaną konstrukcję.

Jednak niezależnie od miejsca, w którym będziemy nagrywali, wybierając odpowiedni sprzęt do podcastów powinniśmy skupić się na tym, aby rejestrowany dźwięk był jak najlepszej jakości. Dlatego przygotowaliśmy dla Was cztery propozycje mikrofonów oraz trzy rejestratory dźwięku.

Mikrofony do nagrywania podcastów

Rode VideoMicro

źródło: ceneo.pl

Pierwszą propozycję można określić mianem świetnej jakości w stosunku do ceny. Jest to kompaktowy mikrofon niewielkich rozmiarów, który potrafi zebrać dźwięk z boku, lecz zredukować odgłosy z tyłu. Posiada złącze jack mini i ma charakterystykę kardioidalną. Nagrany przez niego dźwięk brzmi naturalnie, a w komplecie znajdziemy również doskonale sprawdzającą się osłonę przeciwwietrzną.

Urządzenie może współpracować z kamerami, aparatami, a dzięki przewodowi Rode SC7 o specjalnych końcówkach TRS – TRRS- także ze smartfonami, co z pewnością bedzie przydatne podczas nagrywania poza studiem/na wyjeździe. Cena urządzenia zaczyna się od 299 złotych.

M-Audio Uber Mic

źródło: ceneo.pl

Ten model to mikrofon pojemnościowy, który jest kompatybilny z komputerem z systemem Windows, Mac oraz urządzeniami iOS. Jest podłączany za pomocą kabla USB i posiada aż cztery charakterystyki kierunkowe: kardioidalna, ósemkowa, wszechkierunkowa i stereo. Dodatkowym atutem sprzętu może okazać się łatwość obsługi, przycisk Mute oraz możliwość zamontowania urządzenia na specjalnie dostosowanym statywie. Urządzenie najlepiej sprawdzi się na biurku/stole, a budowa podstawki zredukuje drgania. Dzięki temu zyskamy studyjną jakość nagrań.

M-Audio Uber Mic jest dość ciężki, ponieważ waży 1,8 kg, ale jak wspomnieliśmy, posiada wygodny montaż biurkowy. Cena urządzenia zaczyna się od 440 złotych.

Audio Technica AT2020USB+

źródło: ceneo.pl

Audio Technica AT2020USB+ to mikrofon o charakterystyce kardioidalnej. Wyposażony został w złącze USB, jak również gniazdo słuchawkowe typu jack z kontrolą głośności, dzięki któremu możemy odsłuchać dźwięk na żywo. Atutem urządzenia jest szerokie pasmo przenoszenia oraz wbudowany mikser umożliwiający łączenie sygnału z mikrofonu ze ścieżką nagraniową audio. Jest to mikrofon pojemnościowy, który waży zaledwie 386 g. Cena tego urządzenia zaczyna się w okolicach 600 złotych.

Rode Podcaster

źródło: ceneo.pl

Czwarta propozycja to profesjonalny mikrofon dynamiczny z przetwornikami A/D i cyfrowym interfejsem wyjściowym USB. Do jego użytkowania nie są potrzebne inne, dodatkowe urządzenia. Połączymy go zarówno z komputerem z systemem Windows, jak i Mac. Urządzenie ma charakterystykę kardioidalną, a także wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, do którego bezpośrednio podepniemy słuchawki oraz kontrolkę LED informującą o aktywności mikrofonu. Co ciekawe, użytkownicy mikrofonu RØDE Podcaster mogą umieszczać swoje podcasty na specjalnej stronie internetowej rodepodcaster.com. Cena urządzenia zaczyna się od 760 złotych.

Rejestratory dźwięku

Tascam DR-05X

źródło: ceneo.pl

Za 399 złotych, bo tyle musimy wydać na ten rejestrator dźwięku, otrzymujemy małe, poręcznem, dobre urządzenie. Wyposażone jest ono w podwójne, pojemnościowe mikrofony wewnętrzne. Charakteryzuje się wysoką czułością dźwięku i funkcją automatycznego narywania. Dodatkowo, zawiera ustawienia korektora do regulacji jakości odtwarzanego nagrania i wbudowany głośnik monofoniczny o mocy wyjściowej 0,3 W. Zasilany jest dwiema bateriami AA.

Dyktafon Olympus LS-14

źródło: ceneo.pl

Za około 799 złotych kupimy dyktafon, składający się z dwóch mikrofonów kierunkowych i jednego wielokierunkowego. W dodatku, w każdej chwili możemy do niego podłączyć kolejny, zewnętrzny.

Urządzenie to idealnie sprawdzi się również u muzyków, ponieważ posiada funkcję stroika chromatycznego, jak również metronom. Ciekawą opcją wydaje się tu być również Overdubbing, czyli nakładanie na siebie kilku ścieżek dźwiękowych, co w przypadku podcastów, również może okazać się ciekawym i niecodziennym rozwiązaniem

Dyktafon Zoom H4N Pro czarny

zoomh4n

źródło: ceneo.pl

To zdecydowanie nasza najdroższa propozycja wśród rejestratorów dźwięku. Cena takiego urządzenia zaczyna się od 1050 złotych. Potrafi obsługiwać aż do 140dB SPL, posiada wbudowaną konsoletę oraz mikser za pomocą którego możemy udoskonalać nagrany dźwięk. Zapewnia również cztery ścieżki nagraniowe, a także dwa wbudowane mikrofony pojemnościowe.

Dzięki naszym propozycjom, przygotowanie do roli podcastera może okazać się łatwiejsze. Dlatego wystarczy, że przygotujesz dla siebie odpowiednią listę tematów, zarezerwujesz nieco czasu i… działaj! A Twoja praca na pewno w przyszłości przyniesie odpowiednie efekty.

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail