X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Bezpieczeństwo popularnych aplikacji randkowych. Na co warto uważać?

Firma Kaspersky przeprowadziła badanie na temat tego, w jakim stopniu poprawiła się sytuacja bezpieczeństwa 9 popularnych aplikacji randkowych.

Bezpieczeństwo popularnych aplikacji randkowych. Na co warto uważać?źródło: shutterstock.com

reklama


Od robotów do towarzystwa po wybór idealnego partnera przy pomocy sztucznej inteligencji – technologia stała się nierozerwalnie związana z randkowaniem i szukaniem miłości, zwłaszcza dzisiaj, gdy półtora roku lockdownu sprawiło, że jedynym możliwym rodzajem kontaktów są często te cyfrowe. Aby sprawdzić, co ten trend oznacza dla bezpieczeństwa, badacze z firmy Kaspersky przeprowadzili szczegółowe badanie dziewięciu popularnych aplikacji randkowych pod kątem ich bezpieczeństwa.

Wydaje się, że dzisiaj nikt już nie spodziewa się, że spotka miłość swojego życia na imprezie – randkowanie online odnotowało znaczący wzrost popularności – nie tylko z powodu pandemii. W związku z tym firma Kaspersky postanowiła powtórzyć swoje badanie z 2017 r. dotyczące krajobrazu aplikacji randkowych, aby sprawdzić, w jakim stopniu poprawiła się sytuacja bezpieczeństwa.

Analiza bezpieczeństwa aplikacji randkowych

Przeanalizowano następujące wysoko oceniane aplikacje randkowe posiadające użytkowników na całym świecie: Tinder, Bumble, OkCupid, Mamba, Pure, Feeld, Her, Happn oraz Badoo. Okazało się, że z technicznego punktu widzenia aplikacje te stały się bezpieczniejsze w porównaniu z 2017 r., jednak nadal stwarzają poważne zagrożenia dla prywatności.

W 2017 roku cztery spośród badanych aplikacji dawały możliwość przechwycenia danych wysyłanych z aplikacji, a wiele z nich wykorzystywało niezaszyfrowany protokół HTTP. Jednak w 2021 r. sytuacja uległa znaczącej poprawie. Żadna z badanych aplikacji nie wykorzystuje protokołu HTTP i żadne dane nie są wysyłane, jeśli komunikacja nie jest bezpieczna.

Wciąż jednak istnieją znaczące problemy dotyczące prywatności. Większość aplikacji randkowych pozwala użytkownikom zarejestrować swoje konto przy pomocy jednej z usług online (Instagram, Facebook, Spotify itd.). Jeśli użytkownik wybierze taką opcję, jego konto automatycznie wypełnią informacje z tego portalu, takie jak zdjęcia czy informacje profilowe. Użytkowników zachęca się również do ujawniania takich informacji jak miejsce pracy czy uczelnia. Wszystkie te informacje ułatwiają znalezienie kont w mediach społecznościowych użytkowników aplikacji randkowych oraz, w zależności od ustawień prywatności na tych kontach, również wielu innych informacji osobowych.

Ponadto aplikacje Happn, Her, Bumble oraz Tinder wymagają od użytkowników podania swojej lokalizacji. Niektóre z aplikacji, takie jak Mamba, podają odległość, w jakiej znajdują się użytkownicy od najbliższego metra. Happn posiada dodatkową funkcję, która pozwala użytkownikom zobaczyć, ile razy i w jakich miejscach skrzyżowały się ścieżki ich samych oraz osób do nich „dopasowanych”.

Potencjalne zagrożenia

Dostęp do takich danych jak lokalizacja, miejsce pracy, nazwisko, informacje kontaktowe użytkowników itd. naraża ich na cyberstalking, a nawet fizyczne prześladowanie, jak również doxing (polegający na upublicznieniu prywatnych informacji w celu upokorzenia ofiary lub zaszkodzenia jej).

Co więcej, Mamba jest jedyną aplikacją, która pozwala użytkownikom bezpłatnie „zatrzeć” swoje zdjęcia, a Pure – również jako jedyna aplikacja – zabrania użytkownikom wykonywania zrzutów ekranu czatów. W pozostałych przypadkach istnieje możliwość udostępniania rozmów i zdjęć użytkowników, potencjalnie w celu stosowania szantażu lub doxingu.

Warto zaznaczyć, że wiele aplikacji dodało wersje płatne, które zawierają dodatkowe opcje – mogące często zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Na przykład w płatnej wersji Tindera oraz Bumble można ręcznie wybrać jako lokalizację określony region. W ten sposób znacznie trudniej jest namierzyć dokładne położenie użytkownika. Ponadto niektóre płatne wersje aplikacji, takie jak Happn, oferują użytkownikom „tryb incognito”, w którym mogą ukryć swój profil przed określonymi osobami oraz nieznajomymi.

– Znalezienie odpowiedniej równowagi między budowaniem swojej obecności cyfrowej a zachowaniem prywatności online zawsze stanowi wyzwanie, a randki online to kolejny obszar, w którym użytkownicy muszą zdecydować, jaki jest najlepszy sposób, by tworzyć więzi, a jednocześnie zapewnić sobie bezpieczeństwo. Na szczęście w ostatnich kilku latach aplikacje randkowe zaczęły podążać we właściwym kierunku, umożliwiając użytkownikom bezpieczniejsze kontakty. Ich twórcy pracują nad tym, by zapewnić bezpieczeństwo danych, a w płatnych wersjach wielu aplikacji użytkownicy mogą np. ręcznie określać swoją lokalizację lub zamazywać zdjęcia. Miejmy nadzieję, że w przyszłości takie opcje będą dostępne we wszystkich aplikacjach za darmo. Najlepszą strategią, jaką mogą obrać użytkownicy, aby zachować bezpieczeństwo, jest uważanie na to, jakie dane udostępniają o sobie, zarówno na profilach randkowych, jak i w rozmowach – powiedziała Tatiana Szczerbakowa, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Jeśli chodzi o przyszłość aplikacji randkowych, firma Kaspersky ma w zanadrzu kilka prognoz – jak również żywi pewne nadzieje – szczególnie w odniesieniu do ich bezpieczeństwa, np. wykorzystanie sztucznej inteligencji do ochrony użytkowników przed oszustwami oraz tworzenie weryfikowanych kont.

Więcej informacji na temat badania bezpieczeństwa aplikacji randkowych: tutaj.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania pozwalające bezpieczne korzystać z aplikacji randkowych:

  • Nie podawaj na profilu zbyt wielu informacji osobowych (nazwisko, nazwa pracodawcy, zdjęcia ze znajomymi, poglądy polityczne itd.).
  • Unikaj wiązania swojego profilu z innymi kontami w mediach społecznościowych i usługach online.
  • Jeśli jest taka opcja, wybierz lokalizację ręcznie.
  • Jeśli jest taka opcja, stosuj uwierzytelnienie dwuskładnikowe.
  • Usuń lub ukryj swój profil, jeżeli nie korzystasz już z aplikacji.
  • Korzystaj z wbudowanego komunikatora w aplikacji randkowej. Przejdź na inne komunikatory dopiero wtedy, gdy zdobędziesz zaufanie do osoby po drugiej stronie. Jeśli się na to zdecydujesz, ustaw czat w sposób, który zapewni bezpieczeństwo Twoim prywatnym informacjom.
  • Stosuj na swoich urządzeniach zaufane rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak np. Kaspersky Total Security. Pomoże ono wykryć szkodliwą oraz podejrzaną aktywność, jak również sprawdzić bezpieczeństwo odwiedzanych stron internetowych.

Źródło: informacja prasowa Kaspersky Lab

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail