reklama
W tym miesiącu Facebook celebruje 10-lecie Messengera. Już od dekady komunikator pozwala na łączenie się i rozmowy – tekstowe, głosowe, wideo, jak i przy pomocy gifów, obrazków, czy innych elementów, które urozmaicają konwersacje.
Jak przytacza Facebook w swoim komunikacie, wedle SimpleTexting’s 2021 Marketing Report dla 78% użytkowników sprawdzanie, wysyłanie i odpowiadanie na wiadomości to aktywności, które podejmują najczęściej w ciągu dnia na swoich smartfonach. A Messenger, który cieszy się ogromną popularnością, od lat właśnie to umożliwia.
Rozwój Messengera
Wraz z rozwojem i wzrostem liczby użytkowników komunikatora mogliśmy obserwować różne trendy. Warto przypomnieć je przy tej okazji.
W 2015 roku naklejki skradły serca użytkowników – każdego dnia za pomocą Messengera wysyłano ich ponad 200 milionów. Dwa lata później coraz wyraźniej dostrzegalny był wzrost wysyłania zdjęć – 1 na 20 wiadomości stanowiła zdjęcie. Z kolei w 2018 roku każdego dnia wysyłano ponad 80 milionów GIF–ów.
Rok 2020, który związany jest między innymi z pandemią, okazał się topowy dla wysyłania materiałów wideo. W tym roku zaś dziennie przesyłamy ponad 400 milionów wiadomości w postaci nagrań głosowych. 40% z nich wysyłanych jest z Brazylii, Kambodży, Meksyku, Tajlandii oraz Stanów Zjednoczonych.
Wszystkie te trendy w ciekawy sposób pokazują to, jak zmienia się sposób komunikacji, a wiadomości tekstowe są zastępowane lub urozmaicane treściami graficznymi i głosowymi.
Ale krótkie podsumowanie rozwoju aplikacji to koniec. Aby świętować w pełni okrągłe urodziny komunikatora, Facebook przygotował pakiet 10 funkcji. Zaczynają pojawiać się już teraz i urozmaicą rozmowy oraz pomogą tworzyć wspomnienia z rodziną i przyjaciółmi na Messengerze. Oto one.
Ankiety dla znajomych
Pierwsza z nowości jest związana z jedną z najbardziej lubianych funkcji Messengera – ankietami. W ramach czatów grupowych możliwe jest tworzenie ankiet z serii „Najbardziej prawdopodobne”. Można dzięki temu poznać opinie znajomych na wybrane tematy. Wystarczy wskazać pytanie i uczestników czatu, którzy mają być uwzględnieni w odpowiedziach.
Możemy na przykład sprawdzić, kto zdaniem naszych znajomych najchętniej wręczyłby sobie prezenty na urodziny 🥳 lub kto z największym prawdopodobieństwem nie zdąży na swój lot ✈️.
Nowe motywy i efekty urodzinowe
Facebook wprowadza także nowy motyw urodzinowy dla czatu oraz pakiet naklejek z okazji 10-lecia Messengera. W ramach nowej szaty graficznej zobaczymy fioletowe i niebieskie balony w tle, a dzięki efektowi AR możliwe jest zdmuchnięcie świeczek.
Co więcej, możliwe jest także wysłanie urodzinowego Soundmoji 🎂, wysłanie wiadomości z efektem konfetti, a także dodanie urodzinowej kokardy na wiadomości.
Nowy sposób udostępniania kontaktów
W myśl tego, że do świętowania im więcej osób, tym lepiej, Facebook przedstawił także nowy sposób udostępniania kontaktów za pomocą komunikatora. Aby to zrobić, wystarczy wybrać kontakt, który chcemy przekazać dalej, przejść do ustawień czatu i wybrać opcję „Udostępnij kontakt”.
Prezenty urodzinowe za pomocą Facebook Pay
Kolejna z nowości dotyczy tylko użytkownicy Messengera ze Stanów Zjednoczonych. Mogą oni w nowy sposób otrzymywać prezenty pieniężne z okazji urodzin. Gdy rozmówca wyśle taki prezent, na Messengerze i Facebooku pojawi się powiadomienie, a wiadomości prezentowej będą towarzyszyły balony.
Przekazanie pieniężnego prezentu urodzinowego jest możliwe za pomocą aplikacji Facebooka – obok postu urodzinowego znajomego lub na jego profilu jest widoczna ikona, która na to pozwala. Jak wspomnieliśmy, funkcja ta jest jednak dostępna wyłącznie w USA.
Zapowiedź konwersacji z „efektami słów”
Ostatnią nowością jest zapowiedź efektów, które pozwalają na łączenie słów z emotikonami, które mają dla nas/naszych znajomych znaczenie. Gdy dane słowa, które uprzednio wskażemy, zostaną użyte w konwersacji, spowodują pojawienie się emotikon. W ten sposób możliwe będzie podkreślenie znaczenia danych słów i określeń, dowcipów czy przywołanie wspomnień. Funkcja ta pojawi się w niedalekiej przyszłości.
Zatem… dalszego rozwoju, Messenger!