X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 roku – raport

Czy faktycznie najpopularniejszym słowem używanym przez nastolatków w 2021 r. był śpiulkolot? Oto nowy raport, za który odpowiada Nadwyraz.com

15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 roku – raportźródło: shutterstock.com

reklama


Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską, prezentuje Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 r. Ranking ten, podobnie jak Raport 100 najczęstszych błędów w językowych w internecie w 2021 r., powstał z okazji zbliżającego się 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.

Język ludzi młodych

Żargon młodzieżowy wydaje się interesujący, gdyż młodzi ludzie posługują się dość oryginalnymi jednostkami leksykalnymi, których na próżno szukać w polszczyźnie ogólnej. Wiele z nich to anglicyzmy, neosemantyzmy lub nietypowe formacje słowotwórcze. Raport odpowiada też na pytanie, które w wypowiedziach internautów wybrzmiewało wiele razy. Czy faktycznie najpopularniejszym słowem używanym przez nastolatków w 2021 r. był śpiulkolot? 

Raport powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu, SentiOne.

Pełny raport dostępny jest pod tym adresem: link.

Najpopularniejsze słowa młodzieżowe w konwersacji.

źródło: 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie /źródło: materiały prasowe

Gdzie w polskim internecie odnaleźć możemy najwięcej młodzieżowych słów?

Zgromadzony materiał liczył 3 117 954 jednostki. Zaczerpnięto je z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo roku organizowanym od 2016 r. przez PWN. Zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddanych zostało 15 jednostek o największej frekwencji.

Lista najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie.

źródło: 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie /źródło: materiały prasowe

Źródłami młodzieżowych słów w polskim internecie są przede wszystkim Twitter (32,19% zgromadzonego materiału), Facebook (31,03%) oraz portale internetowe (19,4%). Żargon nastolatków pojawia się również w serwisie YouTube, na portalu Wykop i na forach dyskusyjnych. Najmniej słownictwa młodzieżowego znajdziemy na Instagramie, w różnego typu recenzjach i na blogach. Liczba zgromadzonych danych (ponad 63%) pokazuje, że młodzież chętnie korzysta z portali społecznościowych. Tam też zostawia po sobie najwięcej językowych śladów.

 

Źródło: na podstawie materiałów prasowych Nadwyraz.com

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail