X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?

Komunikatory, z których korzystamy, zostały wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Mimo to, warto wzmocnić tę ochronę za pomocą VPN.

Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?źródło: shutterstock.com

reklama


Artykuł Partnera

Tradycyjne SMS-y coraz częściej ustępują miejsca znacznie bardziej zaawansowanym komunikatorom internetowym. Pojawia się jednak kwestia, czy zapewniają one wystarczająco wysoki poziom bezpieczeństwa dla naszej prywatności i przesyłanych przez nas informacji. Jak zatem chronić dane wrażliwe przed cyberprzestępcami lub autorytarnymi rządami i czy stosowanie VPN-a to optymalne rozwiązanie?

Bezpieczny komunikator, czyli jaki?

Łatwy dostęp do szybkiego internetu z telefonu komórkowego sprawia, że SMS-y są coraz częściej wypierane przez komunikatory internetowe. Do przekazywania wiadomości i plików potrzebujemy jedynie dostępu do internetu (np. sieci Wi-Fi), co oznacza, że możemy korzystać z nich również w miejscach pozostających poza zasięgiem nadajników telefonii komórkowej. Co więcej, nie ponosimy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Konieczność odpowiedniej ochrony przesyłanych w ten sposób informacji sprawiła, że praktycznie wszystkie komunikatory zostały wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. szyfrowanie informacji (end-to-end encryption). Nie oznacza to jednak, że korzystanie z takich aplikacji jak Signal, Telegram, WhatsApp czy iMessager gwarantuje pełną poufność. Cyberprzestępcy są bowiem w stanie pokonać najlepsze nawet zabezpieczenia i wykraść wrażliwe dane. Co innego, gdy komunikatory zabezpieczymy dodatkowo specjalnym oprogramowaniem szyfrującym.

Cyberprzestępcy wykorzystują komunikatory internetowe także do przesyłania szkodliwego oprogramowania (malware). Czasami za pośrednictwem tego kanału komunikacji rozprzestrzeniane jest oprogramowanie szpiegowskie typu zero-click, które infekuje urządzenia bez żadnej interakcji ze strony użytkownika. Możliwości takiego oprogramowania sprawiają, że jest ono niezwykle niebezpieczne dla użytkownika końcowego.

Niektóre rozwiązania VPN oferują filtrowanie ruchu sieciowego, uniemożliwiając złośliwemu oprogramowaniu komunikowanie się z ich serwerami C&C (Command & Control). Nie jest to ochrona 100-procentowa, ale może być pomocna w niektórych przypadkach. Tym niemniej, nie należy polegać na jednym tylko rozwiązaniu zabezpieczającym – optymalnie jest dodać kilka dodatkowych warstw ochrony, np. program antywirusowy wraz z siecią VPN itp.

Czy bezpieczny komunikator potrzebuje VPN-a?

W dobie różnorodnych zagrożeń dla prywatności w internecie, niezbędne są narzędzia chroniące użytkowników komputerów i urządzeń przenośnych. Oprócz dobrze znanych programów antywirusowych i firewalli, coraz większą popularnością cieszy się technologia VPN. Virtual Private Network to prywatna sieć zapewniająca użytkownikom dodatkową warstwę bezpieczeństwa w postaci silnie chronionego i szyfrowanego połączenia.

Stosowanie VPN-a pozwala na bezpieczną wymianę informacji przez komunikatory. Duet ten sprawdza się znakomicie także w sytuacji, gdy używanie określonego komunikatora jest zablokowane. W niektórych regionach świata lokalni dostawcy internetu uniemożliwiają bowiem korzystanie z konkretnych usług sieciowych. VPN może wtedy imitować serwer z innego regionu, takiego, w którym korzystanie z komunikatorów jest możliwe – wystarczy tylko stabilne połączenie z internetem – tłumaczy ekspert Surfshark.

VPN w urządzeniu mobilnym – jaki wybrać?

Zaawansowane narzędzia VPN oferują możliwość objęcia ochroną zarówno komputera, jak i urządzenia przenośnego. Dedykowana, łatwo konfigurowalna aplikacja mobilna, zabezpiecza połączenie z siecią internetową od razu po zainstalowaniu. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z coraz liczniejszych, publicznych, ogólnie dostępnych hotspotów.

VPN jest pomocny przy przeglądaniu stron internetowych (ma opcję blokowania reklam w oknie przeglądarki), chroni również użytkowników przed sieciowymi trackerami oraz próbami phishingu. Optymalny VPN dla smartfonów, który będzie sprawnie współpracował z bezpiecznymi komunikatorami, powinien posiadać:

  • wysokiej klasy szyfrowanie, zapewniające odpowiedni poziom ochrony danych wrażliwych,
  • możliwość zmiany adresu IP podczas połączenia z siecią,
  • tryb prywatnego przeglądania, zapewniający pełną anonimowość podczas surfowania po zasobach internetu,
  • opcję łączenia się z serwerami w różnych lokalizacjach w celu korzystania z usług niedostępnych w regionie, w którym aktualnie się znajdujemy.

Aplikacje VPN są bardzo łatwe w obsłudze. Nawet osoby nieposiadające zaawansowanej wiedzy technicznej są w stanie w krótkim czasie poprawnie je zainstalować, skonfigurować i uruchomić. Wystarczy założyć konto u wybranego dostawcy, opłacić abonament i ściągnąć aplikację na telefon. Następnie należy podać dane do logowania, by korzystać z pełni możliwości naszego pakietu.

VPN i bezpieczny komunikator – zgrany duet na obecne czasy

Internet to nie tylko ogromne możliwości, ale także liczne zagrożenia. Z jednej strony zyskujemy dostęp do wielu przydatnych zasobów, ale z drugiej często wystawiamy się nieświadomie na ryzyko przejęcia ważnych dla nas informacji. W związku z tym VPN jest użytecznym narzędziem chroniącym naszą prywatność, na przykład podczas rozmów za pomocą komunikatorów.

Musimy pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują 100-procentowego bezpieczeństwa. Dlatego też warto korzystać z różnych sposobów, by maksymalnie podnieść jego poziom. W przypadku korzystania z Signala, WhatsAppa, iMessengera oraz innych podobnych aplikacji z wbudowanym szyfrowaniem, VPN stanowi dodatkową zaporę, skutecznie chroniącą naszą prywatność i przesyłane przez nas informacje.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail