X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jest porozumienie w sprawie unijnej ustawy o usługach cyfrowych, czyli Digital Service Act

Nastąpiło porozumienie Parlamentu Europejskiego oraz Rady w sprawie Digital Service Act. Dokument zacznie obowiązywać 1 stycznia 2024 roku.

Jest porozumienie w sprawie unijnej ustawy o usługach cyfrowych, czyli Digital Service Actźródło: shutterstock.com

reklama


Internet czasami sprawia wrażenie miejsca, gdzie nie do końca istnieją jakiekolwiek zasady. Najwyraźniej do takiego samego wniosku doszedł również Parlament Europejski, tworząc w 2019 roku dokument o nazwie Digital Service Act. Kilka dni temu natomiast nastąpiło porozumienie w tej sprawie.

Digital Service Act

Kilka dni temu organy takie jak Rada i Parlament Europejski doszły do porozumienia w sprawie unijnej ustawy o usługach cyfrowych i bezpieczeństwie internautów. O jej szczegółach pisaliśmy na SocialPress jakiś czas temu. W skrócie, dotyczy ona przede wszystkim regulacji naszej obecności w sieci. Jak czytamy na stronie RE, Digital Service Act jest zgodny z zasadą, że to, co jest nielegalne poza internetem, powinno być również nielegalne w internecie. Dlatego też głównym celem dokumentu jest ochrona przestrzeni cyfrowej przed rozpowszechnianiem nielegalnych treści, a także zapewnienie ochrony podstawowych praw użytkowników. Co nie mniej istotne, ustawa ta będzie dotyczyć wszystkich pośredników internetowych, którzy świadczą swoje usługi w Unii Europejskiej. Oznacza to zupełnie nowe podejście do działania takich gigantów jak Google, Meta czy Twitter. Z nowych obowiązków, chociaż nie wszystkich, zwolnione zaś będą mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa mające mniej niż 45 mln aktywnych użytkowników miesięcznie.

Nadzór nad wdrażaniem DSA i wymogów związanych z tym dokumentem, przyznano Komisji przez Radę i Parlament Europejski. To właśnie Komisja będzie posiadała uprawnienia do nadzorowania bardzo dużych platform internetowych (VLOP) oraz Bardzo dużych wyszukiwarek (VLOSE) w zakresie obowiązków właściwych dla tego typu podmiotów. Czytamy również, że nadzór będzie odbywał się na szczeblu europejskim, we współpracy z państwami członkowskimi.

Co oznacza to dla nas?

Digital Service Act ma dbać o to, aby prawa człowieka nie były łamane online, a nasza wolność została zachowana. Dokładniej rzecz ujmując, nowe procedury pozwolą na sprawniejsze usuwanie treści w internecie, które są uznawane za nielegalne. Dodatkowo, zostanie nam zapewniona ochrona w sieci, z którą do tej pory było różnie.

Ponadto, giganci będą zobowiązani do przestrzegania ustawy w Europie, a ich naruszenie, będzie skutkowało nałożeniem kary grzywny.

Obecnie porozumienie w sprawie DSA podlega formalnemu zatwierdzeniu przez Parlament Europejski oraz Radę. Gdy dokument zostanie przyjęty, zacznie on obowiązywać na terenie całej UE już od 1 stycznia 2024 roku.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail