X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najpopularniejsze kryptowaluty – na które zwrócić uwagę?

Jakie kryptowaluty cieszą się popularnością? Bitcoin, ethereum, binance coin czy solana – na co warto zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze kryptowaluty – na które zwrócić uwagę?źródło: shutterstock.com

reklama


Rynek kryptowalut zmienia się niezwykle dynamicznie. Pojawiają się nowe popularne kryptowaluty i zmieniają się sposoby inwestowania. Dlatego warto poznać najpopularniejsze kryptowaluty, które wiodą prym w branży kryptograficznej.

Bitcoiny (BTC) – cyfrowe złoto

Osobom, które dopiero zaczynają przygodę z cyfrowymi walutami, najczęściej przychodzą na myśl bitcoiny. Nie dziwi to, bo jest to pierwsza kryptowaluta, która stała się symbolem nowego rodzaju cyfrowego pieniądza i innowacyjnego systemu płatności. Choć obecnie pod kątem technologicznym bitcoiny ustępują innym kryptowalutom, a ich rola stopniowo maleje, to nadal są niekwestionowanym liderem wszystkich rankingów.

Bitcoiny wciąż zajmują dominującą pozycję na rynku, a w dodatku od popytu na nie uzależniony jest kurs większości kryptowalut. Dlatego nawet stawiając na inne popularne kryptowaluty, warto śledzić kurs bitcoina, gdyż jego cena doskonale odzwierciedla nastroje panujące na całym rynku kryptowalut. Bitcoiny są też najlepszą kryptowalutą dla tych, którzy chcą ją wykorzystać jako aktywa rezerwowe. Ograniczona podaż i szerokie zastosowanie sprawiają, że to krytpwaluta traktowana jako cyfrowy odpowiednik złota.

Altcoiny

Od 2009 roku, kiedy to zadebiutowały bitcoiny, powstało około tysiąc (!) alternatywnych krytpowalut. Określa się je mianem altcoinów. Oczywiście wiele z nich zajmuje marginalne znaczenie, ale część z nich odgrywa już istotną rolę w branży cyfrowych walut. Na które rodzaje kryptowalut warto zwrócić uwagę?

Ethereum (ETH) to druga kryptowaluta pod względem wartości rynkowej, zaraz po bitcoinie. Znalazła ona jeszcze więcej zastosowań niż bitcoin, takich jak wdrażanie inteligentnych kontraktów, uruchamianych po spełnienie określonych kryteriów oraz  zdecentralizowanych aplikacji. Za etherum jest też sprzedawanych najwięcej niewymienialnych tokenów kryptograficznych NFT.

Choć ethereum zyskuje ogromną popularność i jak twierdzą niektórzy, może w niedługim czasie zdetronizować bitcoiny, to waluta ta ma też mocnego rywala. Mowa o cardano (ADA), kryptowalucie podobnej do ethereum, oferującej zbliżone możliwości programowe i równie bezpieczny mechanizm realizacji kontraktów, ale określanej jako bardziej przystępnej i skalowalnej przede wszystkim dla zdecentralizowanych finansów.

Opisując najpopularniejsze kryptowaluty, nie możemy pominąć binance coin (BNB) – kryptowaluty stworzonej przez największą giełdę na świecie kryptowalut, czyli Binance. Binance coin, używany przez tysiące projektów w ramach Binance Smart Chain, w ciągu pięciu lat zapewnił sobie pozycję w pierwszej piątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Na uwagę zasługuje także solana (SOL) – sieć blockchain i kryptowaluta, która jest kolejnym rywalem dla ethereum. Choć to stosunkowo nowa propozycja, to już pod wieloma względami zyskuje przewagę w obszarach, w których najpopularniejsze kryptowaluty radzą sobie niewystarczająco dobrze. Solana jest oceniana jako szybsza i tańsza niż konkurencyjne rozwiązania. Generalnie projekt solana ma na celu poprawę skalowalności blockchainów.

Inne rodzaje kryptowalut, które mocno zaznaczyły swoją obecność na rynku to ripple (XRP) i chainlink (LINK). Ripple jest kryptowalutą i jednocześnie cyfrową siecią płatności służącą do szybkiego transferu środków w obrocie międzynarodowym. Ideą istnienia ripple jest służenie jako rodzaj tymczasowego nominału warstwy rozliczeniowej, podczas wymiany między dwiema walutami lub sieciami. Chainlink to z kolei system i kryptowaluta zaprojektowana, by wypełnić istniejące luki pomiędzy danymi ze świata rzeczywistego a inteligentnymi kontraktami we wszystkich sieciach blockchain.

Kolejne popularne kryptowaluty, na które warto zwrócić uwagę to monero (XMR), litecoin (LTC), terra (LUNA), dogecoin (DOGE), chiliz (CHZ), enjin (ENJ), polkadot (DOT) czy też uniswap (UNI). Monero to kryptowaluta, która wyróżnia się tym, że daje pełną anonimowość transferu pomiędzy portfelami, dzięki czemu jest uważana za najbardziej prywatną walutę cyfrową na rynku. Litecoin jest kryptowalutą podobną do bitcoina, ale cechująca się większą wydajnością, czyli szybszym potwierdzaniem bloków w łańcuchu blockchain. Chiliz i Enjin to rodzaje kryptowalut, które mają konkretne zastosowania. I tak chiliz reprezentuje branżę sportową, a enjin – gamingową. Jak widać te i inne popularne krytpowaluty mają swoje unikalne cechy i zastosowania, dzięki czemu spełnią odmienne role w świecie walut cyfrowych, kryptografii i technologii blockchain.

Inwestycja w najpopularniejsze kryptowaluty

Inwestując w najpopularniejsze kryptowaluty, można osiągać różne cele. Jedni liczą na ogromne zwroty, korzystając na dynamicznych zmianach, inni inwestują w projekty, prognozując ich długofalową wartość i w efekcie znaczne zyski. W obu przypadkach potrzebna jest jednak wiedza i odpowiednie przygotowanie, gdyż branża krytptowalut jest dość nieprzewidywalna.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail