X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Gdzie i jak kupić kryptowaluty?

Giełdy kryptowalut czy kupno od użytkowników? W jaki sposób nabyć kryptowaluty?

Gdzie i jak kupić kryptowaluty?źródło: unsplash.com

reklama


Kupowanie kryptowalut to coraz bardziej popularny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Dlatego podpowiadamy, jak kupić kryptowaluty, gdzie kupić kryptowaluty i dlaczego warto w nie inwestować.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Zdecydowana większość transakcji jest realizowana na giełdach kryptowalut. W praktyce są to platformy inwestycyjne, które kojarzą ze sobą różnych inwestorów, ale też publikują swoje notowania walut cyfrowych, odpowiadają za egzekucję zleceń, a czasem nawet zawierają transakcje bezpośrednio z użytkownikami, pełniąc funkcję  swoistego kantoru wymiany walut. Giełdy kryptowalut cieszą się największą popularnością, ponieważ dają dostęp do szerokiej oferty, gwarantują wygodę, a do tego zapewniają najniższe koszty transakcji. Kryptowaluty można też kupić, korzystając z kont maklerskich, kantorów kryptowalut, dedykowanych walutom cyfrowym usług płatniczych, bezpośrednio od innych użytkowników oraz w bitomatach.

Giełdy kryptowalut

Warto wiedzieć, że istnieje wiele giełd kryptowalut, z których każda rządzi się swoimi prawami. Oznacza to, że można wybrać taką, która spełnia indywidualne potrzeby i oczekiwania. Część z nich wymaga na przykład przedłożenia dokumentów identyfikacyjnych, ale są też takie, które nie wymagają wprowadzania danych osobowych i tym samym pozwalają zachować pełną anonimowość. Poszczególne giełdy różnią się także ofertą, wysokością prowizji, dostępnymi funkcjonalnościami oraz poziomem bezpieczeństwa.

Jedną z największych i najpopularniejszych giełd kryptowalut jest Binance. Zapewnia ona dostęp do bitcoinów i wielu rodzajów altcoinów. Do tego doceniania jest za wysoki poziom bezpieczeństwa, niskie prowizje od transakcji i duży wybór kontraktów na kryptowaluty. Co ważne, strona jest prowadzona między innymi w języku polskim.

Równie popularna i jednocześnie jedna z najstarszych giełd kryptowalut to Coinbase. Podobnie jak Binance zapewnia bezpieczeństwo transakcji, szeroki wybór kryptowalut i obsługę wielu różnych walut fiducjarnych. Niestety trzeba się liczyć z wyższymi prowizjami.

Na uwagę zasługuje też giełda Crypto.com, gdyż zapewnia bogaty wybór walut cyfrowych oraz ciekawych kontraktów na krytpowaluty, a do tego niezbyt wysokie prowizje. W poszukiwaniu dobrych giełd kryptowalut można też odwiedzić takie platformy jak Huobi i Kraken.

Wśród giełd kryptowalut są też nasze rodzime propozycje. Największa i najlepsza polska giełda to Zonda, którą można też kojarzyć pod nazwą BitBay. Choć Zonda, w porównaniu z wyżej wymienionymi propozycjami, udostępnia stosunkowo mały wybór walut cyfrowych, to pozwala na zawieranie transakcji rozliczanych między innymi w złotówkach, zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa, gwarantuje dość niskie prowizje, a do tego umożliwia wypłacanie zgromadzonych środków w polskiej walucie. Poza tym nie tylko funkcjonowanie strony, ale też obsługa odbywa się w języku polskim, więc to dobra propozycja dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku kryptowalut.

Kantory kryptowalut

Kupno kryptowalut umożliwiają internetowe i stacjonarne kantory walut cyfrowych. Działają podobnie jak tradycyjne kantory wymiany walut, więc nie trzeba mieć obaw na temat tego, jak kupić kryptowaluty w kantorze. W dodatku jest to jedna z lepszych opcji dla tych, którzy zastanawiają się jak kupić kryptowaluty za złotówki. Minusem kantorów jest za to wysoka prowizja i dość wąski zakres dostępnych walut cyfrowych.

Transakcje bez pośredników

Decydując gdzie kupić kryptowaluty, nie trzeba oczywiście korzystać z oferty giełd kryptowalut. Kupowanie kryptowalut bez pośredników jest możliwy dzięki bitomatom. Są one jeszcze stosunkowo mało popularne, ale zapewniają pełną anonimowość i szybkość transakcji. Tak jak wspominaliśmy, możliwy jest też zakup kryptowalut bezpośrednio od innych użytkowników, ale to najbardziej ryzykowna i trudna do przeprowadzenia operacja.

Jak kupić kryptowaluty?

Po podjęciu decyzji gdzie kupić kryptowaluty możemy przystąpić do kwestii tego, jak kupić kryptowaluty. Decydując się na kupno kryptowalut na giełdzie, trzeba zacząć od założenia konta i zazwyczaj od potwierdzenia tożsamości. Gdy tylko podane dane zostaną zweryfikowane, będzie można podłączyć wybraną opcję płatności. Zazwyczaj można podłączyć do platformy swoje konto bankowe, kartę debetową lub kartę kredytową.

Po wyborze giełdy i podłączeniu opcji płatności można przystąpić do dokonywania transakcji. Obecnie kupowanie kryptowalut odbywa się na wiele sposobów, gdyż giełdy oferują przeróżne sposoby inwestowania i rodzaje zleceń. Mogą to być zlecenia rynkowe, zlecenie z limitem, zlecenia stop-loss, take-profit, stop-limit i wiele innych. Można też skorzystać inwestycji cyklicznych. Kluczowe jest określenie specyfikacji swojej oferty kupna. Oznacza to, że wskazujemy jaką walutę, w jakiej liczbie i za jaką cenę chcemy nabyć. Możemy też podać, jaką kwotę chcemy wydać na kryptowaluty, a system przedstawi możliwe rozwiązania. Kupno kryptowalut odbędzie się szybko, jeśli wskażemy cenę zbliżoną do bieżącego kursu. Im bardziej atrakcyjną kwotę podamy, tym szybciej giełda skojarzy nasze zapytanie z ofertami innych inwestorów.

Gdy zakup kryptowalut się powiedzie, warto zastanowić się jak bezpiecznie przechowywać cyfrowe aktywa. Oczywiście można przechowywać zgromadzone środki na giełdzie, ale lepszym pomysłem będzie zastosowanie kryptowalutowego portfela online niezależnego od giełd, jak choćby Hot Wallety.

Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty pozwalają na łatwe inwestowanie i handel. Są doskonałe jako narzędzie deflacyjne. W dodatku niejednokrotnie inwestycje w kryptowaluty przynoszą niezwykle wysokie zwroty. W dodatku obrót walutami cyfrowymi jest przejrzysty i wolny od kontroli sprawowanej przez instytucje finansowe. Jak wiadomo, pieniądze fiducjarne stanowiące legalny środek płatniczy emitowany przez banki narodowe są wspierane, ale też kontrolowane przez rządy poszczególnych państw. Kryptowaluty są od tej kontroli całkowicie niezależne, co dla wielu stanowi ich najważniejszą zaletę. Tym bardziej że pomimo braku kontroli ze strony organów państwowych, kryptowaluty są bezpiecznymi zasobami cyfrowymi. Niektórzy są nawet zdania, że technologia blockchain zapewnia im większe bezpieczeństwo niż konwencjonalne systemy finansowe. Wszystko to sprawia, że warto poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące rynkiem walut cyfrowych, a następnie dodać kryptowaluty do swojego portfela inwestycyjnego.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze kryptowaluty – na które warto zwrócić uwagę?

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail