X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

LiteSpeed Web Server i Apache – który z tych systemów sprawdzi się dla strony na WordPressie?

Czym są Apache i LiteSpeed? Jakie możliwości dają nam dla strony na WordPresie? Zapraszamy do lektury artykułu.

LiteSpeed Web Server i Apache – który z tych systemów sprawdzi się dla strony na WordPressie?źródło: materiały Partnera

Artykuł sponsorowany

Gdy stajemy przed wyborem hostingu dla strony opartej na WordPressie, sprawdzamy wiele czynników – pojemność dysku serwera, ewentualne ograniczenia w transferze danych i kwestie związane z wykonaniem kopii zapasowych. Ważne jest także oprogramowanie serwera WWW, na którym będzie oparta nasza strona na WordPressie. Odpowiada ono m.in. za jej szybkość i wydajność. W tym przypadku do popularnych rozwiązań należą systemy LiteSpeed oraz Apache. Sprawdźmy ich zalety i wady.

Czym jest Apache?

Apache to serwer HTTP typu open source (otwarte oprogramowanie), który zadebiutował w 1995 roku. Od tego czasu jest ciągle rozwijany i często wykorzystywany do obsługi hostingu np. z CMS-em, którym najczęściej jest WordPress.

Co daje nam Apache? Funkcjonalność, możliwość konfiguracji oraz obsługę skryptów PHP, Perl, Lua. Ten system przede wszystkim:

  • wspiera pliki .htaccess – to domyślny plik konfiguracji serwera Apache. Za jego pomocą możemy zmieniać zachowania serwera naszej strony i np. wywołać przekierowanie strony z wersji bez certyfikatu SSL na wersję z certyfikatem, włączyć cache w przeglądarce lub zablokować dostęp do strony dla konkretnych adresów IP;
  • obsługuje mod_security – to oprogramowanie analizujące ruch na stronie (możemy je traktować jako pewnego rodzaju filtr). Warto z niego skorzystać i zintegrować z serwerem Apache, aby uniknąć różnych zewnętrznych ataków, mogących skutkować np. wyciekiem danych;
  • obsługuje mod_rewrite – to narzędzie umożliwiające korzystanie z tzw. prostych linków. Tworzenie przyjaznych adresów URL jest ważne. Takie linki są przede wszystkim lepiej traktowane np. przez wyszukiwarkę Google. Zabieg ten zapewnia lepsze pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Apache ma duże możliwości konfiguracyjne, gdyż powstało wiele gotowych modów (modułów kompatybilnych z Apache, odpowiadających za konkretne funkcje). Do wad tego rozwiązania można zaliczyć gorszą skalowalność przy dużych projektach. Według wielu użytkowników nie jest to też najszybsze rozwiązanie dostępne na rynku.

Czym jest LiteSpeed?

Przejdźmy do drugiego rozwiązania – LiteSpeed to także serwer HTTP. Jest to system i jednocześnie alternatywa dla Apache. Wykorzystuje się go m.in. w ramach hostingów przeznaczonych dla WordPressa i innych CMS-ów. W tym przypadku mamy do czynienia z młodszą względem Apache opcją (debiut LiteSpeed przypada na rok 2003). To również system komercyjny. Oznacza to, że jest on oparty na płatnej licencji. Najczęściej opłata licencyjna jest już wliczona w koszt hostingu. To wcale nie musi stanowić wady, gdyż wielu użytkowników uważa LiteSpeed za szybkie i wydajne rozwiązanie.

LiteSpeed tak jak Apache wspiera ważne elementy dla funkcjonowania serwera HTTP. Oznacza to obsługę plików .htaccess – radzi sobie nawet z dużymi i bardzo rozbudowanymi plikami. Ponadto LiteSpeed (podobnie jak Apache) współpracuje z podstawowymi modułami, takimi jak mod_security, mod_rewrite, mod_cache czy mod_include. Sprawdźmy, dlaczego LiteSpeed sprawdzi się w połączeniu z WordPressem.

Hosting na WordPressie a LiteSpeed Web Server

Na rynku bez problemów znajdziemy hosting dla WordPressa funkcjonujący w oparciu o LiteSpeed – takie rozwiązanie oferuje home.pl. W tym przypadku możemy liczyć na szybkość i wydajność. To możliwe m.in. dzięki lepszej skalowalności niż w przypadku używania Apache. Przekłada się to na lepsze działanie, szczególnie bardzo dużych projektów (zaawansowanych stron z wieloma podstronami). Dobrze zoptymalizowane działanie serwera LiteSpeed to także zaoszczędzony transfer danych (w skali miesiąca powinniśmy zanotować mniejsze zużycie).

W przypadku stosowania systemu LiteSpeed warto skonfigurować LSCache. To plugin optymalizacyjny (tzw. wtyczka) stworzony przez twórców LiteSpeed, przeznaczony dla WordPressa funkcjonującego w oparciu o LiteSpeed. Wpływa na poprawę wydajności CMS-a. Wtyczka uruchamia cache strony internetowej – przekłada się to na szybsze ładowanie zasobów oraz oszczędność transferu danych.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail