X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Meta obawia się kłopotów finansowych. Spowalnia zatrudnienie nowych pracowników

Ten rok pod względem finansów, może przejść do historii. Meta bowiem spodziewa się spadku przychodów. Jeżeli prognozy się spełnią, będzie to pierwsza taka sytuacja od dekady.

Meta obawia się kłopotów finansowych. Spowalnia zatrudnienie nowych pracownikówźródło: shutterstock.com

reklama


Sytuacja firmy Meta nie należy obecnie do najłatwiejszych. Nierozsądne zagospodarowanie pieniędzy ze wzrostów, jakie przyniosła pandemia, mogą odbić się gigantowi czkawką w przyszłości. I wszystko wskazuje na to, że zarząd firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Prognozy nie są najlepsze

Obecna sytuacja na świecie nie należy do najłatwiejszych, nawet dla takich gigantów jak Meta. Po wzroście przychodów w wyniku pandemii, Facebook rozpoczął nowe projekty, w tym te wymagające niemałego budżetu. Z niektórych aspiracji, m.in. do bycia platformą podcastową, musi powoli rezygnować. Powód? Nieprzewidziane koszty jakie musi ponieść firma w wyniku inflacji czy wojny w Ukrainie. Efekt? Przed pierwszym kwartałem tego roku, wzrost przychodów Facebooka był tylko jednocyfrowy. W kolejnym zaś, firma nie przewiduje żadnego wzrostu, a nawet obawia się spadku przychodów. Co więcej, specjaliści przewidują również, że nic nie wskazuje na to, aby sytuacja Meta zmieniła się w najbliższym czasie. Potwierdza to także raport Meta przewidujący, że przychody w bieżącym okresie mogą wynosić od 28 do 30 miliardów dolarów, czyli niżej od szacunków analityków. Dodatkowo prognoza zakłada ewentualny wzrost rok do roku o jedynie 7%. A to byłby najmniejszy wzrost od dekady.

Według Mety, za taki stan rzeczy odpowiadają zarówno czynniki wewnętrzne, inflacja, zmiany w sposobie prywatności Apple, jak i wojna w Ukrainie. Dlatego firma musi skupić się na tym, co przyniesie jej wystarczające zyski. Stąd silny nacisk na rozwój krótkich filmów angażujących społeczność.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

W konsekwencji z Facebooka mogą zniknąć niektóre narzędzia nieprzynoszące satysfakcjonujących zysków. O wewnętrznych konsekwencjach, napisał także serwis cnbc.com. Rzecznik prasowy Meta przyznał się na łamach serwisu do tego, że planuje zmniejszyć liczę zatrudnień i osób zatrudnionych. Jak twierdzi, firma dokonuje regularnych, ponownych ocen obecnych i przyszłych pracowników, sprawdzając czy są one zgodne z potrzebami biznesowymi. Dodaje także, że w dalszym ciągu Meta planuje zatrudniać specjalistów. Jednakże tylko tych, którzy będą istotni dla rozwoju planów długoterminowych giganta.

Serwis CNBC przyznaje również, że może to oznaczać zmniejszenie zapotrzebowania na stanowiska średniego i wyższego szczebla, czego dowodem są również zachowania rekruterów w tym obszarze.

Reklama

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail