X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Włamanie na Facebooka – co robić?

Co zrobić w momencie, gdy ktoś włamie nam się na Facebooka? I jak zapobiegać w przyszłości podobnym sytuacjom?

Włamanie na Facebooka – co robić?źródło: shutterstock.com

reklama


Włamanie na Facebooka może wydawać się niewinnym żartem internetowego psotnika, często jednak na dowcipie się nie kończy, a utrata kontroli nad kontem może nieść przykre konsekwencje. Jakie mogą być tego skutki i co robić, gdy zauważymy włamanie na konto Facebook? O tym w dzisiejszym artykule!

Cel cyberprzestępców

Social media gromadzą mnóstwo informacji o użytkownikach, dlatego konta społecznościowe są istotnym celem dla cyberprzestępców. Dostęp do nich pozwala na kradzież tożsamości, co stwarza idealne warunki do popełniania kolejnych przestępstw oraz zapewnia niemal nieograniczone możliwości w zakresie osiągania korzyści majątkowych. Nasze konto może zostać wykorzystane do wyłudzania przelewów od znajomych, do rozsyłania podejrzanych linków, do publikowania nielegalnych treści, choćby przybierających jedną z form szerzenia nienawiści i na wiele innych sposobów. Dlatego też włamanie na Facebooka lub inny podobny portal należy traktować bardzo poważnie. Niestety, bardzo często nie wiemy jak rozpoznać i reagować na cyberzagrożenia.

Oczywiście nie tylko profil osobisty może zostać zhakowany. Niepożądany dostęp osób trzecich do profilu firmowego może zagrozić reputacji marki, a także bezpieczeństwu danych, w tym danych osobowych klientów. Ponadto włamanie na konto reklamowe Facebook może skutkować utratą środków pieniężnych poprzez powiązane z kontem metody płatności.

Włamanie na konto Facebook – jak rozpoznać?

Kody na ekranie.

źródło: unsplash.com

Czasem oszust internetowy zaczyna od zmiany adresu e-mail lub hasła powiązanego z kontem, aby szybko odciąć jego właścicielowi dostęp do portalu. Zatem w przypadku problemów z logowaniem powód wydaje się oczywisty. Niekiedy jednak cyberprzestępcy działają w sposób o wiele bardziej subtelny, starając się przynajmniej przez pewien czas pozostać niezauważonymi. W takim wypadku alarmującym sygnałem powinny być wszelkie zmiany w danych osobowych, pojawienie się treści, których nigdy nie publikowaliśmy i nie wysyłaliśmy, poszerzenie się grona znajomych o osoby, których nie znamy, a także wszelka aktywność na koncie, z którą się nie identyfikujemy. Jeśli zaś podejrzewamy włamanie na konto reklamowe Facebook, to warto zacząć od przejrzenia historii płatności, sprawdzenia budżetu dziennego i całkowitego, a także od zweryfikowania czy do konta nie zostali przypisani inni użytkownicy.

Zabezpieczenie konta w przypadku włamania

Każdy, kto podejrzewa włamanie na konto Facebook, ale nie utracił do niego dostępu, powinien jak najszybciej zmienić hasło w ustawieniach. Warto też przejrzeć sesje aktywnych zalogowań i zakończyć wszystkie te, które wydają się podejrzane. Inną opcją jest reset hasła bez logowania się na konto, za pomocą numeru telefonu lub powiązanego z kontem adresu e-mail. W przypadku trudności ze znalezieniem swojego profilu można użyć dedykowanej strony.

A co jeśli nasze konto zostało przejęte, a my utraciliśmy do niego dostęp? W takim wypadku trzeba niezwłocznie zgłosić złamanie zabezpieczeń konta. W tym celu trzeba przejść przez przygotowaną przez Facebook procedurę. Pozwoli to na zabezpieczenie konta oraz odzyskanie dostępu do niego, nawet gdy zmienił się adres e-mail związany z profilem.

Włamanie na Facebooka – jak zapobiegać?

Znak x na czarnym tle.

źródło: unsplash.com

Warto wiedzieć, że Facebook dostarcza rozwiązania, które pomagają skutecznie zabezpieczyć dostęp do konta osobom niepowołanym. Przede wszystkim możliwe jest kontrolowanie, na jakich urządzeniach i w jakiej lokalizacji dokonywano logowania na konto. Wśród dostępnych opcji jest możliwość zdalnego wylogowania się na tych urządzeniach. Bardzo dobrą opcją jest też zastosowanie dwuskładnikowego uwierzytelniania. Warto też kontrolować powiązania z innymi portalami, jeśli używamy danych dostępowych konta Facebook do logowania się w innych serwisach i aplikacjach. Naturalnie oprócz systemowych rozwiązań, trzeba zachować zdrowy rozsądek, używać silnych i unikalnych haseł, a także unikać podejrzanych treści. To ważne, bo jak pokazują badania, choć mamy świadomość cyberzagrożeń, to wciąż je bagatelizujemy.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail