X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie społeczne 2022

W jaki sposób w 2022 roku organizacje i marki mówiły w swoich działaniach o kwestiach równości czy profilaktyki zdrowotnej? Oto najlepsze zdaniem ekspertów kampanie społeczne ubiegłego roku.

Najlepsze kampanie społeczne 2022źródło: unsplash.com

reklama


Równość, tolerancja, sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zdrowie – to wartości, o które jako społeczeństwo powinniśmy walczyć. Specjaliści z agencji Havas, Funktional, More Bananas i Dziadek do orzechów wskazali nam najlepsze kampanie społeczne 2022 roku, które poruszają te właśnie tematy.

Jesteśmy dobrzy w byciu razem

Problem dyskryminacji osób LGBT+, szczególnie wśród młodzieży jest na tyle poważny, że stał się tematem kampanii Grupy Stonewall – Jesteśmy dobrzy w byciu razem. W ramach kampanii nagrano filmiki, w których dorosłe osoby LGBT+ rozmawiają na temat swoich doświadczeń i podpowiadają, w jaki sposób można poradzić sobie z dyskryminacją i przemocą. Powstała także specjalna grupa na Discordzie, na której młodzież LGBT+ może w bezpiecznej, moderowanej przestrzeni wymienić się doświadczeniami.

Ewelina Kotarska, Account Manager, Dziadek do orzechów

Ewelina Kotarska

Ewelina Kotarska

Kampania Grupy Stonewall „Jesteśmy Dobrzy w Byciu Razem” to wielkie święto solidarności, różnorodności i dumy z bycia tym, kim się jest. Po prostu. Wielkie brawa za stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której każdy mógł poczuć się sobą, a także dawać i otrzymywać wsparcie. Dla mnie to akcja głównie o nadziei, która może zmienić życie na lepsze, bo Jesteśmy Dobrzy w Byciu Razem. Gratulacje dla wszystkich pracujących przy tej pięknej i bardzo potrzebnej kampanii.

Kampania Centrum Praw Kobiet – Równie Dobrze

Stereotypy potrafią być bardzo krzywdzące. Wśród nich są te, które dotyczą ról rodzicielskich. Dlatego Centrum Praw Kobiet z okazji implementacji dyrektywy Work Life Balance przygotowało kampanię, w której prezentuje odwrócony świat, tak aby pokazać, jak bardzo niedorzeczne są powszechne przeświadczenia na temat podziału obowiązków zawodowych i domowych. Kampania ma na celu zachęcenie ojców do korzystania z urlopów rodzicielskich i włączania się w opiekę nad dziećmi, a tym samym ułatwienie matkom powrót na rynek pracy. Materiały wideo można było zobaczyć na YouTubie, Facebooku i Instagramie. Przeprowadzono także kampanię outdoorową na ulicach Warszawy.

Kampanię Równie dobrze przygotowała agencja Dziadek do orzechów, za produkcję spotu odpowiada OTO Film.

Agnieszka Gałczyńska, Marketing Manager, More Bananas

Agnieszka Gałczyńska

Agnieszka Gałczyńska

Świat odwrócony o 180 stopni. Kobiety, które robią karierę i mężczyźni, którzy zostają w domu z dzieckiem. Brzmi dziwnie? Doskonale. Tak ma brzmieć. Absurd stereotypów dotyczących ról rodzicielskich w kampanii “Równie dobrze” wykorzystało Centrum Praw Kobiet. Jak im to wyszło? Na piątkę z plusem.

Tradycyjny model rodziny odszedł do lamusa. To żona pracuje, aby utrzymać męża i dziecko. A mąż? Gotuje, sprząta, robi obiad. Nic dziwnego, że wieczorami pada ze zmęczenia. Obraz wykorzystany w kampanii dobitnie trafia do odbiorców. Spot telewizyjny z udziałem Huberta Urbańskiego oprócz ukazania stereotypów pokazuje również seksizm, który… dotyka mężczyzn. W końcu to oni mają… głos stworzony do usypiania dziecka.

Pełnosprawni w miłości

Fundacja Avalon również walczy ze stereotypami, w tym wypadku z rodzicielstwem i seksualnością osób z niepełnosprawnością ruchową. Osoby takie często nie są traktowane jak świadomi, dojrzali emocjonalnie ludzie, którzy na równi z innymi chcą tworzyć zdrowe relacje romantyczne i seksualne.

Projekt Pełnosprawni w miłości ma przyczynić się do zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnością ruchową w kontekście intymności, rodzicielstwa i życia rodzinnego. Jego celem jest też zapewnienie równego, niezależnego traktowania, a także dostępu do rzetelnej i inkluzywnej edukacji seksualnej, uwzględniającej specyficzne potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Kampania powstała we współpracy fundacji Avalon z Agencją Nie Do Ogarnięcia.

Agnieszka Gałczyńska, Marketing Manager, More Bananas

Osoby niepełnosprawne dorastają, przestają być dziećmi, biorą ślub (lub nie), uprawiają sex, decydują się na dzieci (lub nie). Żyją tak, jak chcą. Żyją pełną piersią. Tak, jak każda z osób pełnosprawnych – a może nawet bardziej?

Kampania „Pełnosprawni w miłości” Fundacji Avalon realizowana we współpracy z Agencją Nie Do Ogarnięcia przełamuje tabu związane z seksualnością i rodzicielstwem osób niepełnosprawnych. W tej kampanii mówi się po prostu jak jest. A jest i dzieje się! W sypialniach OzN nie jest ani cicho, ani nudno. Pora w końcu sobie to uświadomić i przełamać stereotypy, które niejeden raz potrafią pozbawić osobę z niepełnosprawnością marzeń o rodzinie czy dzieciach.

Ponad 22 miliony oglądających, 9 milionów słuchaczy w radio, 6.5 miliona wygenerowanych kontaktów. Liczby mówią tu same za siebie.

Co Syrenka robi w sklepie rybnym? – Dzień na U

Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Bez niego trudno osiągać życiowe cele i realizować marzenia. Mimo to niejednokrotnie lekceważymy kwestię profilaktyki zdrowotnej. Zwraca na to uwagę program Dzień na U, którego inicjatorzy zachęcają do wykonywania badań profilaktycznych, a do pracodawców apelują, by umożliwiali pracownikom dbanie o zdrowie poprzez przyznanie dnia wolnego od pracy na badania profilaktyczne, oferowanie pakietów medycznych albo organizowanie badań na terenie firmy.

Choć program Dzień na U koncentruje się przede wszystkim na zachęcaniu kobiet do wykonywania badań USG piersi, to tegoroczna kampania Fundacji Rak’n’Roll w partnerstwie z Nationale-Nederlanden i Avon skierowana jest również do mężczyzn. Wśród rekomendowanych badań jest cytologia dla pań, badanie prostaty dla panów, a ponadto morfologia, kolonoskopia czy też RTG klatki piersiowej. Bo jak przekonuje sympatyczna Syrenka: każda i każdy z nas potrzebuje wziąć Dzień na U, by potwierdzić swoje zdrowie. Zrób sobie Dzień na U – ten jeden raz w roku ktoś Cię zastąpi.

Za przygotowanie strategii i kreacji odpowiada agencja DDB Warszawa.

Kacper Trojański, Senior Account Executive w Socialyse, Havas Media Group

Kacper Trojański

Kacper Trojański

Nie mogę pozostawić bez komentarza jednej z najnowszych kampanii tego roku, czyli kontynuacji zeszłorocznej kampanii Rak’n’Roll – „Dzień na U”. Główny spot bardzo dobrze łączy się z poprzednimi kampaniami, a sama historia jest ciekawa i co najważniejsze, nie kończy się tylko na tej jednej kreacji. To, co mi się najbardziej spodobało, jest to, w jaki sposób został wykorzystany potencjał historii. Oprócz artystek i influencerek, które pojawiły się w spocie, do współpracy zostały zaproszone inne twórczynie internetowe. Przykładowo @Zodiakarazrynsztoku oddała na jeden dzień swoje konto na Instagramie, aby mogła spędzić swój dzień na U. Warto podkreślić, że komunikacja w tym przypadku była mocno widoczna w sieci, ale także na ulicy w formie plakatów czy bilbordów. Cała kampania stoi pod mocnym znakiem siostrzeństwa i wzajemnego wsparcia. I właśnie dzięki temu, pomimo trudnego tematu, cała kampania ma bardzo pozytywny i pełen nadziei przekaz, który mnie mocno chwycił za serce!

#BadajJAJKA

O ile program Dzień na U jest skierowany przede wszystkim do pań, o tyle ogólnopolska akcja #BadajJAJKA w ramach kampanii Fundacji Kochasz Dopilnuj #ProfilaktykaRatujeŻycie ma za zadanie trafić do panów. Celem jest przełamanie tabu związanego za badaniem jąder i uświadomienie mężczyznom, że nowotwory nie są chorobą dotykającą wyłącznie osoby starsze. Przeciwnie, większość zachorowań na raka jądra dotyka chłopców i młodych mężczyzn, więc jest to temat, o którym należy koniecznie mówić.

Za zdjęcia do kampanii odpowiada MOOi Studio

Agnieszka Gałczyńska, Marketing Manager, More Bananas

To, że listopad jest miesiącem świadomości społecznej nowotworów jądra i prostaty wie prawie każdy. Akcje samobadania są nagłaśniane i docierają do szerokiego grona odbiorców. Czy oby na pewno?  W szumie komunikacyjnym, tysiącach komunikatów reklamowych, które trafiają do nas codziennie – łatwo przegapić wartościowe treści. Chyba, że “odstają od innych” – oczywiście w pozytywnym znaczeniu tych słów.

Taką wyróżniającą się kampanią społeczną jest #BadajJAJKA z udziałem muzyków (m.in. Adam Nergal Darski), sportowców (m.in. Łukasz Kadziewicz), czy aktorów (m.in. Maciej Zakościelny). Profesjonalne fotografie, wszystko utrzymane w czarno-białej kolorystyczne, oficjalny hasztag, krótki komunikat i… tyle. Tyle całkowicie wystarczy. Idealny minimalizm.

Kampania edukacyjna Komendy Stołecznej Policji – Świadomość

Ubiegłoroczne kampanie społeczne poruszyły też temat bezpieczeństwa. Wraz z rosnącą popularnością aplikacji kojarzących pasażerów z kierowcami świadczącymi usługi przewozu osób pojawił się problem nadużyć ze strony kierowców, przede wszystkim w stosunku do młodych kobiet. Dlatego Komenda Stołeczna Policji rozpoczęła akcję Świadomość. W ramach niej policjantki instruują, w jaki sposób można zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie korzystania z usług transportowych zamawianych przez aplikacje.

Plakat kampanii Świadomość

Kinga Musiał, Content & Marketing Manager, Funktional

Kinga Musiał

Kinga Musiał

Dobra kampania to taka, którą zobaczą miliony? W komercyjnym świecie może być to wyznacznik triumfu, ale w przypadku kampanii społecznych, ich sukces mierzy się zupełnie inną miarą – uratowanych istnień. W kampanii Świadomość mowa o ratunku przed napaścią podczas transportu zamawianego przez aplikację mobilną. Komenda Stołeczna Policji wzięła pod lupę problem przestępstw seksualnych popełnianych przez kierowców „na aplikację”. Celem działań jest uświadomienie, szczególnie młodym kobietom, jak zachować maksymalne bezpieczeństwo podczas przejazdu. Policjantki służące w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie dzielą się z kobietami ośmioma praktycznymi wskazówkami; przypominają, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, wsiadając do samochodu. Pomimo powagi tematu, spot zachowany jest w luźnym tonie, a występujące w nim policjantki właśnie wracają z imprezy, bo „Każda z nas ma prawo do relaksu po pracowitym tygodniu”. Cieszę się, że powstają treści, które nie tylko informują o problemie, ale wskazują, jak mu zapobiec. Takie kampanie dają realną wartość.

Powyższe kampanie są inicjatywami fundacji, grup czy różnego typu organizacji. Eksperci wskazali także przykłady kampanii marek YES, Levi’s, Baby Dove, Clovin oraz Kampanii Piwowarskiej, które poruszyły ważne tematy społeczne. Zamieszczamy w tym zestawieniu. 

Jestem kobietą. Jestem przyszłością.

Mówiąc o dyskryminacji kobiet, najczęściej skupiamy się na krajach, w których prawa kobiet są notorycznie łamane. Tymczasem w wielu współczesnych, demokratycznych państwach również nie ma prawdziwego równouprawnienia. Kobiety wciąż muszą się mierzyć z dyskryminacją ze względu na macierzyństwo w zatrudnieniu, ze społecznym przyzwoleniem na przemoc seksualną, z nierespektowaniem praw reprodukcyjnych i wieloma innymi przeszkodami.

Kwestię tę porusza marka YES w kampanii Jestem kobietą. Jestem przyszłością. pokazując, jak wyglądałby świat, w którym kobiety mogłyby w pełni decydować o swoim życiu. Twórcy kampanii przypominają też, że przyszłość naszych córek znajduje się w naszych rękach. To na nas spoczywa obowiązek dążenia do zmian i walczenia o poprawę sytuacji kobiet, bo tylko dzięki temu świat zmieni się na lepsze.

W ramach kampanii powstały trzy wersje wideo: 90”, 60” i 30”. Kampania realizowana była w internecie, social mediach oraz na platformach VOD. Kontynuacją kampanii są podcasty prowadzone przez aktywistkę i modelkę Martę Dyks.

Jak wskazano w informacji prasowej na temat kampanii, spoty wyreżyserowała Marysia Makowska we współpracy z operatorem Igorem Połaniewiczem. Autorką zdjęć jest Gosia Turczyńska. Za kreację odpowiada agencja 180heartbeats + JUNG v MATT. Produkcją zajmował się dom produkcyjny F25, postprodukcją Xantus. Media zaplanował i zakupił MediaHub. Jako tło muzyczne spotu został wykorzystany utwór Adny pt. „Dreamer” .

Kinga Musiał, Content & Marketing Manager, Funktional

Znacie takie kampanie, które uderzają w najczulsze struny i pozostawiają człowieka w stanie wzruszenia, nostalgii lub w przekonaniu, że świat się zmienia? Dla mnie to nowa odsłona kampanii Jestem kobietą. Jestem przyszłością. YES porusza tematy tabu, pokazuje swoje zaangażowanie społeczne i głośno wyraża poglądy na temat równouprawnienia, równości małżeńskiej czy kobiet u władzy, co w moim odczuciu ma wręcz misyjny wydźwięk. W swoim spocie YES snuje feministyczną wizję przyszłości, w której kobiety w Polsce są niezależne i decyzyjne, przez co w 2072 roku budują lepszy świat dla siebie i kolejnych pokoleń. No właśnie, czemu dopiero wtedy? YES zachęca nas do działania i wzięcia losu we własne ręce, by fantasmagoryczna wizja świata przestała być mrzonką, a stała się rzeczywistością. Już teraz. Podoba mi się, że w tej kampanii nie chodzi o wypromowanie pierścionków czy kolczyków. Biżuteria została potraktowana tutaj nie jak produkt, lecz jako symbol wiedzy i misji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Prym wiedzie uczucie siły, władzy, mocy i pewności, że my kobiety – możemy wszystko.

Levi’s Pride

W to, że świat może być miejscem przyjaznym i sprawiedliwym dla wszystkich, wierzy też marka Levi’s, która już od lat znana jest ze społecznego zaangażowania. Tym razem, tworząc kolekcję  Levi’s Pride, zainspirowała się latami 70., będącymi początkiem aktywizmu na rzecz osób LGBT+ i ich walki o prawo do równego traktowania. Marka zaprosiła także do towarzyszącej kolekcji kampanii polskie osoby LGBT+, które mają być inspiracją do działania dla queerowej społeczności.

Kacper Trojański, Senior Account Executive w Socialyse, Havas Media Group

Na obecne kampanie LGBTQ+ powinniśmy patrzeć mocno przez palce. Wiele z nich ociera się o pink washing oraz tęczowy kapitalizm, jednakże inaczej jest w przypadku jednej marki, która w tym temacie walczy od wielu lat i jest głośnym sojusznikiem osób LGBTQ+. Oczywiście mowa o marce Levis i ich tegorocznej kampanii z okazji pride month „Levis Pride 2022”. Kampania w bezpośredni sposób nawiązuje do korzeni tęczowego aktywizmu, zarówno formą, jak i przekazem przywołuje skojarzenia z latami 70 i rewolucje po wydarzeniach w Stonewall. Ogromnym plusem kampanii jest to, że jej bohaterami nie zostały osoby, o których mówi się na co dzień głośno i lądują na pierwszych stronach gazet. Głos został oddany osobom aktywistycznym i performerskim – takim jak Shady Lady (polska drag queen) czy Łukasz Jurewicz (osoba aktywistyczna Grupy Stonewall). Istotnym faktem i największym plusem kampanii jest to, że komunikacja jest niezwykle spójna i na żadnym etapie nie wyklucza nikogo – zarówno zadbano o odpowiednie formy zaimków bohaterów w komunikatach mediowych, jak i kolekcję ubrań, która jest inkluzywna i neutralna płciowo.

Pod presją – Dove Baby

Macierzyństwo jest pięknym doświadczeniem, ale przywykliśmy je idealizować, zapominając o trudach codzienności. Tymczasem młode matki zmagają się nie tylko z nowymi obowiązkami, ale też ze zmianami w ciele, z presją, by być idealną mamą, a nawet z zaburzeniami psychicznymi takimi jak baby blues, lęk poporodowy czy depresja poporodowa. Marka Dove Baby w kampanii postanowiła zwiększyć świadomość społeczną na temat rzeczywistości pierwszych miesięcy macierzyństwa i zmian emocjonalnych, które często towarzyszą kobietom w tym czasie. Kampania ma też uświadomić młodym matkom, że nie są osamotnione w swoich przeżyciach i doświadczeniach.

Ewelina Kotarska, Account Manager, Dziadek do orzechów

Marka Baby Dove w tegorocznej kampanii „Pod presją” tym razem „bez filtra” ukazuje przytłaczającą codzienność młodych mam, o której nikt Wam nie powie, gdy na teście pojawią się dwie kreski. Ta reklama porusza problem samotności, presji oraz trudnych emocji, które towarzyszą mamom po urodzeniu dziecka, a także zwraca uwagę na problem depresji poporodowej, która dotyka aż 7 na 10 kobiet. Piękna, bardzo poruszająca i potrzebna akcja, która daje wsparcie mamom pod każdą szerokością geograficzną. Dla mnie 10/10.

My First Poison: to nie są perfumy dla dzieci

Bardzo ciekawą kampanię, która również dotyczy zdrowia, rozpoczęła marka Clovin, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży ekologicznych środków czystości. Wykonane przez nią eksperymenty dowodzą, że niektóre substancje znajdujące się w kosmetykach i detergentach mogą nie tylko przenikać do organizmów ludzkich, ale nawet trafiać do pokarmu noworodków. Dlatego w ramach programu My First Poison marka zachęca, by podpisywać petycję do Parlamentu UE, dotyczącą wprowadzenia przepisów, zobowiązujących producentów do prostego i czytelnego oznaczania substancji mogących zaburzać układ hormonalny.

Kinga Musiał, Content & Marketing Manager, Funktional

Do odważnych świat należy, dlatego w szczególności cenię marki, które z podniesioną głową przełamują tabu, głośno wyrażają swoje poglądy i potrafią powiedzieć stanowcze NIE. Clovin pozbył się ze swoich produktów alergenów, enzymów, środków drażniących skórę czy drogi oddechowe, ale to wciąż za mało. Teraz idzie o krok dalej, śmiało przeciwstawiając się substancjom hormonalnie czynnym zawartych w środkach czystości, kosmetykach czy produktach dla niemowląt – na większą skalę! Robi to w wielkim stylu. Bez kurtuazji i kompromisów. W kampanii My First Poison nawołuje do stworzenia nowego standardu bezpieczeństwa i narzucenie większych restrykcji na producentów. Clovin działa z rozmachem, dlatego na stronie www kampanii umieścił petycję do Parlamentu UE, by producenci musieli informować o substancjach ED na etykietach. Ponadto, by uświadomić skalę problemu, marka stworzyła perfumy z toksyn zanieczyszczających ludzkie mleko i wysłała je w prezencie (na Dzień Matki) kobietom z Parlamentu UE z prośbą o zmianę prawa. Mocne. Brawo Clovin!

Alkohol i samochód? To się nie rymuje

Kwestię bezpieczeństwa i jednocześnie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu poruszyła także Kompania Piwowarska. W ramach kampanii edukacyjnej zaprosiła fanów do udziału w zabawie – mogli oni przekazywać swoje propozycje fraz do kawałka, który następnie wykonali w duecie raper PIH i aktor Piotr Fronczewski. Choć istnieje coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na jazdę pod wpływem alkoholu, to działania edukacyjne wciąż są potrzebne, a forma muzyczna sprawdza się w tej roli znakomicie.

Za koncepcję kreatywną, przebieg akcji, planowanie i zakup mediów odpowiada agencja reklamowa V&P.

Ewelina Kotarska, Account Manager, Dziadek do orzechów

Akcja Kompanii Piwowarskiej „Alkohol i samochód – to się nie rymuje” z udziałem nieoczywistej pary ambasadorów: Piotra Fronczewskiego i PIHa, którzy wspólnie rapowali utwór stworzony z rymów nadesłanych przez uczestników przygotowanego wcześniej konkursu, pokazuje, że postawienie na koncept bazujący na rapie to strzał w dziesiątkę. Innowacyjna forma komunikacji i świetnie wykorzystane kanały dotarcia spowodowały, że akcja osiągnęła rekordowe wyniki zasięgu i zaangażowania.  Wielkie brawa, bo temat wciąż niestety ważny i aktualny.

Kampanie społeczne i edukacyjne są pierwszym krokiem do tego, by promować wartościowe idee i sprzeciwiać się niewłaściwym postawom społecznym. Najlepsze są te, które poruszają aktualne problemy, niosą wartościowy i czytelny przekaz, a do tego wywołują emocje i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Takie właśnie są wymienione przez nas projekty.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail