X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

IT – gdzie szukać pracy i na jakie stanowiska aplikować?

Ile zarabia się w IT? Co trzeba umieć przed podjęciem pracy w tej branży? Zapraszamy do lektury artykułu.

IT – gdzie szukać pracy i na jakie stanowiska aplikować?źródło: freepik.com

Artykuł Partnera

O pracy w IT marzy sporo osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami i chcących ponadprzeciętnie zarabiać. Mnogość stanowisk, ścieżek rozwoju i możliwości finansowych sprawia, że przez dużą liczbę chętnych do branży coraz trudniej się dostać. Ne jest to jednak niemożliwe. Jak znaleźć pracę w IT?

IT – portal do szukania ofert pracy w branży

Ofert pracy w branży IT najprościej szukać online. Jednym z najlepszych portali z ogłoszeniami jest No Fluff Jobs. Serwis wyróżnia się na tle innych tym, że elementem obowiązkowym każdego ogłoszenia jest podanie przez pracodawcę proponowanego wynagrodzenia. Ogłoszenia bez widełek można znaleźć na wielu stronach, a to praktyka nieuczciwa wobec kandydata. Zwykle brak tej informacji świadczy o tym, że zarobki na danym stanowisku są po prostu niskie.

Szukanie pracy na NFJ jest bardzo intuicyjne. W centralnej części witryny znajduje się pole do wpisywania konkretnych stanowisk, firm czy technologii. Poza tym można skorzystać z gotowych filtrów, które pozwalają sortować ogłoszenia np. ze względu na kategorie takie jak: Mobile, DevOps, Agile, Sales, IT Administrator, Security i wiele więcej.

Kolejną opcją jest wyszukiwanie na podstawie technologii wykorzystywanych w pracy. Są to m.in.: JavaScript, Azure, SQL, Python, Flutter, iOS, Spark itp. Kandydaci mogą sortować oferty także ze względu na lokalizację pracy, zakres wynagrodzenia czy typ umowy. Poza tym da się wybrać również poziom swojego doświadczenia. Dostępne są opcje: stażysta, junior, mid, senior i expert. Każdy, kto zna jakieś dodatkowe języki obce poza angielskim, może szukać zatrudnienia w oddziałach stosownych firmach. W grę wchodzą m.in. niemiecki, ukraiński czy czeski.

Na jakie stanowiska warto aplikować w branży IT?

Jednym z najlepiej opłacanych i pożądanych przez kandydatów stanowisk w IT jest programista. To posada, która daje ogromne możliwości zarobkowe, ale wymaga też sporej wiedzy i umiejętności. Kandydat musi świetnie znać języki programowania, ponieważ jego zadaniem będzie tworzenie od zera zupełnie nowych aplikacji czy programów.

Poza tym spora część kandydatów ubiega się o stanowisko testera oprogramowania. To osoba, która współpracuje z developerem i kontroluje stworzone przez niego skrypty. Testerzy mogą być manualni lub automatyczni. Pierwsi z nich testują oprogramowania ręcznie, poprzez sprawdzanie kolejno wszystkich aspektów nowego oprogramowania. Automatyczni natomiast posługują się programami weryfikującymi poprawność kodu. Następnie muszą oni raportować dostrzeżone błędy, aby programista mógł je naprawić.

Wymagającym, ale jakże opłacalnym stanowiskiem, jest również DevOps Engineer. To posada dla bardziej doświadczonych osób w branży. Praca łączy w sobie zadania zarówno z zakresu programowania, jak i zarządzania systemami w firmie. Osoba na tym stanowisku dba o to, aby działy Developmentu i Operations sprawnie ze sobą współpracowały.

Ile zarabia się w IT?

Zarobki w IT zależą przede wszystkim od stanowiska i doświadczenia. Duży wpływ ma na nie także firma, w której znajdzie się zatrudnienie. Wysokość zarobków DevOps inżyniera na podstawie danych z sierpnia 2022 prezentuje się następująco:

  • Junior – od 6 700 do 10 000 zł na UoP i od 9 000 do 14 000 zł na B2B;
  • Mid – od 14 000 do 20 000 zł na UoP i od 18 000 do 25 200 zł na B2B;
  • Senior – od 16 000 do 23 240 zł na UoP i od 21 840 do 29 770 zł na B2B.

Widełki na konkretnych stanowiskach warto sprawdzać bezpośrednio przy ofertach na portalu z ogłoszeniami.

Co trzeba umieć przed podjęciem pracy w IT?

Umiejętności kandydatów na stanowiska w IT zależą od konkretnej posady, ale są także takie wspólne dla wszystkich. Obowiązkowa jest sprawna komunikacja w języku angielskim (najlepiej na poziomie C1) czy podstawowa znajomość języków programowania. Oczywiście, w przypadku developerów musi być ona znacznie bardziej zaawansowana. Poza tym warto uczyć się obsługi narzędzi wykorzystywanych na danych stanowiskach. Testerzy muszą znać m.in. SQL czy Selenium, natomiast IT Adminisrator nie obejdzie się bez obsługi Wiresharka.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail