X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak rozpocząć karierę jako java developer?

Jakie technologie powinien znać java developer? O czym warto wiedzieć, planując karierę na takim stanowisku? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak rozpocząć karierę jako java developer?źródło: pexels.com

Artykuł Partnera

Zawód java developera jest pożądany na rynku pracy. Jego przedstawicieli poszukuje wiele firm – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Profesja ta, podobnie jak inne stanowiska w IT, przynosi bardzo dobre zarobki i duże szanse na zatrudnienie. Aby zostać java developerem, trzeba jednak spełnić konkretne warunki. Co zrobić, aby rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Droga do zdobycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności

W branży IT posiadanie wykształcenia wyższego nie jest obligatoryjne. Co więcej, nowymi technologiami i programowaniem zajmuje się wielu samouków. Przyszły java developer nie musi więc kończyć studiów informatycznych, choć bez wątpienia mogą one pomóc mu w zdobyciu podstawowej wiedzy i umiejętności oraz ogólnego rozeznania w branży.

Inną, często polecaną drogą do zdobycia określonych kompetencji jest udział w szkoleniach przygotowujących do wykonywania profesji java developera. Są one dostępne zarówno stacjonarnie, jak i online. W przypadku najbardziej kompleksowych kursów trzeba jednak liczyć się z wysokim kosztem.

Kolejnym sposobem na zdobycie wiedzy i umiejętności jest udział w bootcampie. To również kosztowne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że zarówno kursy, jak i bootcamp dość szybko się zwrócą. Bezpłatnym rozwiązaniem jest z kolei nauka na własną rękę przy wykorzystaniu dostępnych materiałów online i offline.

Jakie konkretne technologie powinien znać java developer?

Aby rozpocząć karierę na stanowisku java developera, trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat konkretnych technologii. W tym zawodzie na początku kluczowy jest oczywiście język programowania Java i jego najczęściej używany framework, czyli Spring. Oprócz tego warto znać bibliotekę Hibernate, język SQL przydatny przy tworzeniu baz danych, platformę Docker oraz Git, będący systemem kontroli wersji. Im więcej technologii się zna, tym lepiej, bo zwiększa to szanse na to, że zostanie się zatrudnionym.

Przygotowanie własnego portfolio

Osoby, które chcą rozpocząć pracę jako java developer, zazwyczaj nie mają doświadczenia komercyjnego. Nawet na stanowiskach juniorskich należy jednak móc pochwalić się swoimi dotychczasowymi dokonaniami, czyli wykonanymi projektami. Chcąc rozpocząć karierę w zawodzie, warto więc na bieżąco tworzyć swoje portfolio. Mogą się na nie składać dowolne własne projekty, z których jest się zadowolonym. Pokazanie ich potencjalnemu pracodawcy będzie stanowiło potwierdzenie, że kandydat faktycznie zna się na tej pracy i umie wykorzystać posiadaną wiedzę w praktyce.

Rozpoczęcie kariery od stażu lub praktyk

Doskonałym pomysłem na początek kariery java developera jest zdecydowanie się na program stażowy lub praktyki. W branży IT bardzo często są one płatne. Pomagają jednak w zdobyciu niezbędnego doświadczenia i pozwalają sprawnie uczyć się nowych rzeczy w praktyce. Dość szybko umożliwiają też awans na stanowisko juniorskie.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail