X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

P92 – alternatywa dla uciekinierów z Twittera od Meta

Z różnych źródeł napływają informacje o intrygującym projekcie od Meta, czyli P92 – tekstowym Instagramie. Czego możemy spodziewać się po nowej aplikacji, określanej jako „konkurencja dla Twittera”? 

P92 – alternatywa dla uciekinierów z Twittera od Metaźródło: unsplash.com

reklama


Po przejęciu Twittera przez Elona Muska, jego działania i nowe pomysły nie spodobały się wielu użytkownikom, którzy zaczęli migrować na inne serwisy społecznościowe. W grudniu ubiegłego roku pojawiły się pierwsze spekulacje o nowym zastępstwie dla Twittera – P92 lub Barcelonie, czyli projekcie od Meta, określanym jako „Instagram bez zdjęć”. Na jakiej zasadzie działać będzie „kopia” Twittera i czy faktycznie może przejąć użytkowników portalu z niebieskim ptaszkiem? 

Rozwiązanie dla uciekinierów z Twittera 

Obserwując kontrowersyjne i często niezrozumiałe poczynania Muska, z Twittera masowo zaczęli uciekać nawet wieloletni użytkownicy platformy. Szukając odpowiedniej alternatywy, część z nich trafiła na Reddita lub Discorda, a niektórzy przenieśli się na Mastodon – serwis istniejący od 2016, określany jako „zdecentralizowany” i „nie na sprzedaż”.

Twitterowy format jest jednak na tyle popularny, że nie trzeba było długo czekać na pojawienie się podobnych aplikacji naśladujących wygląd oraz kopiujących funkcje Twittera. Niedawno informowaliśmy o Bluesky, aplikacji, którą też określa się jako konkurentkę serwisu. Podobnie jak Mastodon, platforma ta również ma zdecentralizowaną infrastrukturę – oznacza to, że składa się z wielu niezależnych serwerów, wśród których każdy ma swoje zasady i odrębny regulamin. 

Do wyścigu dołącza także Meta, która pracuje nad stworzeniem aplikacji, będącej godnym zastępstwem dla Twittera. W marcu w sieci pojawiły się informacje, iż nowa platforma nosi roboczą nazwę P92

Za pośrednictwem Twittera, od programisty Alessandro Paluzziego, dowiedzieliśmy się jednak, że kryptonim ten uległ zmianie i projekt nazywa się obecnie „Barcelona”. 

Co wiadomo o P92? 

Według Lii Haberman, ekspertki ds. influencer marketingu, P92/Barcelona interfejsem bardzo przypomina obecny wygląd Twittera.  

Na zrzutach ekranu widzimy, że pod każdym postem znajduje się opcja polubienia, komentowania oraz udostępnienia posta. Do wpisów będzie można także załączać multimedia takie jak zdjęcia czy filmy. Nie zabraknie również znanej użytkownikom Twittera funkcji „podaj dalej”. Publikowane posty nie mogą przekraczać 500 znaków 

Co ważne, P92 jako projekt Meta ma być zintegrowany z Instagramem. Oznacza to, że możliwe będzie przeniesienie swojego instagramowego profilu wraz ze wszystkimi dotychczasowymi ustawieniami. Do zalogowania się w aplikacji również wymagane jest użycie tych samych danych, z których korzystamy w Instagramie.

P92 wykorzysta także wyświetlaną nazwę oraz nazwę użytkownika, opis w bio naszego profilu, zdjęcie profilowe oraz listę obserwujących i zablokowanych kont. 

Podobnie jak Mastodon i Bluesky, P92 jest opisywana jako aplikacja zdecentralizowana. W odróżnieniu od jednego centralnego serwera, twórcy postawili na sieć niezależnych serwerów, które działają samodzielnie. Od swoich rywali P92 różni się jednak tym, że treści w nowej aplikacji muszą spełniać dość rygorystyczne przepisy społeczności, które obowiązują na Instagramie i Facebooku. Oczywiście jako zdecentralizowane medium każdy serwer wyznaczy własne zasady, ale podstawą dla każdego z nich będzie regulamin Meta.  

Premiery nowej aplikacji możemy spodziewać się w czerwcu bieżącego roku. Nad rozwojem projektu czuwa obecny szef Instagrama, Adam Mosseri. 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail