X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Bańka informacyjna – warto ją opuścić! 

Czym jest bańka informacyjna i co zrobić, by z niej w niej nie tkwić? Oto kilka porad.

Bańka informacyjna – warto ją opuścić! źródło: unsplash.com

reklama


Internet dostarcza nieograniczonej ilości informacji i umożliwia komunikację z ludźmi z całego świata, ale niesie też pewne zagrożenia, wśród których jest bańka informacyjna. Co to jest bańka informacyjna i jak powstaje? Czy można ją opuścić i jak to zrobić? 

Co to jest bańka informacyjna?

Bańka informacyjna, nazywana też czasem bańką filtrującą, to pojęcie używane w kontekście internetu i mediów społecznościowych do opisania sytuacji, w której użytkowcy są narażeni na odbiór jedynie tych informacji, treści i poglądów, które potwierdzają lub wzmacniają ich własne przekonania, zainteresowania lub uprzedzenia 

Ograniczanie dostępu do różnorodnych informacji jest konsekwencją działania algorytmów używanych przez platformy społecznościowe i wyszukiwarki, które analizują dane o poszczególnych użytkownikach i dostarczają im treści na podstawie ich wcześniejszych zachowań, kliknięć, polubień i udostępnień. Taka selekcja contentu pozwala przekazywać użytkownikom potrzebne, interesujące i satysfakcjonujące ich treści. Bez konieczności samodzielnego, czasochłonnego i pracochłonnego przeszukiwania ogromnych ilości danych. 

Niestety, choć stosowane przez wyszukiwarki internetowe i platformy społecznościowe algorytmy mają swoje zalety, zwłaszcza jeśli chodzi o personalizację treści i umożliwienie efektywnego przeglądania internetu, to ich działanie poprzez tworzenie bańki filtrującej może prowadzić do poważnych konsekwencji. 

Bańka filtrująca – dlaczego jest zjawiskiem szkodliwym?

Selektywne prezentowanie informacji prowadzi do pogłębienia podziałów społecznych i konfliktów pomiędzy różnymi grupami społecznymi, poprzez utwierdzanie odbiorców w ich poglądach i przekonaniach, także tych szkodliwych.

Ograniczony dostęp do kontrargumentów i odmiennych punktów widzenia utrudnia krytyczne myślenie, rozumienie złożonych problemów, prowadzenie konstruktywnych dyskusji oraz uzyskanie pełnego obrazu rzeczywistości.

Brak ekspozycji na różnorodne informacje może utrudnić podejmowanie obiektywnych, przemyślanych decyzji. Ponadto osoby pozostające w bańkach informacyjnych, niebędące świadome istnienia tego zjawiska, są bardziej podatne na manipulacje społeczno-polityczne, a także przyjmowanie dezinformacji jako prawdy. 

Mężczyzna ze smartfonem w dłoni

źródło: unsplash.com

Jak opuścić bańkę informacyjną?

Wiedząc, że zalewanie użytkowników treściami zgodnymi z ich preferencjami niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji, warto zastanowić się, jak opuścić bańkę filtrującą. Oczywiście korzystając z internetu nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć działania algorytmów, które mają za zadanie dostarczać dopasowane do naszych potrzeb i preferencji treści. Bez nich pogrążylibyśmy się w chaosie informacyjnym. Nie zachęcamy też do całkowitej rezygnacji z korzystania z internetu! Niemniej jednak warto mieć świadomość zagrożeń, jakie niesie dla każdego z nas bańka filtrująca i nie pozostawać biernym w stosunku do tego szkodliwego zjawiska. 

Opuszczenie bańki informacyjnej nie jest możliwe bez podjęcia wysiłku w postaci aktywnego poszukiwania informacji z różnorodnych źródeł, reprezentujących różne poglądy polityczne, kulturowe i społeczne. To proces, który wymaga zaangażowania, ale tylko takie podejście pozwoli uzyskać pełniejszy obraz rzeczywistości. Co jeszcze można zrobić?  

Korzystając z internetu, warto unikać klikania wyłącznie w treści sugerowane przez algorytmy, a także w tzw. clickbaity. Zamiast tego lepiej samodzielnie, w pełni świadomie poszukiwać różnorodnych, interesujących tematów. Warto też zachować krytyczne podejście do konsumpcji otrzymywanych informacji. Oznacza to weryfikowanie faktów, sprawdzanie wiarygodności źródeł i unikanie rozpowszechniania informacji bez upewnienia się, czy są rzetelne i prawdziwe. 

Bańka filtrująca nie będzie problemem także wtedy, gdy internet przestanie być dla nas jedynym źródłem wiedzy o świecie. Choć mówi się, że w internecie można znaleźć wszystko i zapewne tak jest, to wciąż warto sięgać po tradycyjnie wydawane gazety i czasopisma oraz książki, oglądać wartościowe programy telewizyjne, a także słuchać inspirujących audycji radiowych. Niezastąpione jest też angażowanie się w dyskusje z osobami o odmiennych poglądach. 

Wszystkie te działania są wyzwaniem, ale warto się ich podjąć, ponieważ bańka informacyjna znacząco utrudnia zdobywanie wszechstronnej wiedzy i poszerzanie horyzontów, unikanie dezinformacji, zrozumienie odmiennych perspektyw oraz trafne podejmowanie decyzji, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Wyjście z zamkniętego obiegu informacyjnego, jaki tworzy bańska informacyjna, to najlepsze co można dla siebie zrobić! 

Polecamy także: Jak wyjść poza bańkę social media i zyskać nową perspektywę?

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail