X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Stany w USA pozywają Meta za szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży

Kilkadziesiąt stanów USA wytoczyło firmie Meta pozew, oskarżając ją o promowanie uzależnienia od mediów społecznościowych i szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne dzieci.

Stany w USA pozywają Meta za szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne młodzieżyźródło: unsplash.com

reklama


Władze stanów w USA twierdzą, że działania Meta wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne młodzieży, Czy firma może spodziewać się kary za dotychczasowe praktyki?

Gigant pod lupą prokuratorów

W ostatnich dniach prokuratorzy generalni kilkudziesięciu stanów USA stanęli w obronie zdrowia psychicznego młodych ludzi, wnosząc pozew przeciwko gigantowi mediów społecznościowych, czyli spółce Meta. Koncern oskarżono o szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne młodych użytkowników i przyczynianie się do ich kryzysu.

Według pozwu Meta celowo zachęcała dzieci i nastolatki do uzależniającego i obsesyjnego korzystania z mediów społecznościowych. Miało to przyczynić się do powstania wielu problemów wśród najmłodszych bywalców Instagrama oraz Facebooka.

Jak czytamy w oskarżeniu „Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby przyciągać, angażować i ostatecznie usidlać młodzież i nastolatki”. Motywacją spółki ma być również wyłącznie zysk, a nie dobro użytkowników.

Według zarzutów Meta aktywnie dąży do tego, aby młodzi ludzie spędzali jak najwięcej czasu w mediach społecznościowych, nawet kosztem zdrowia psychicznego. Koncern ma wykorzystywać to, że młodzież i nastolatki są szczególnie podatni na potrzebę akceptacji i popularności w świecie online. Media społecznościowe, a w szczególności Instagram i Facebook tworzą atmosferę, w której liczba polubień i komentarzy od innych użytkowników staje się miarą sukcesu i wartości.

Do tej pory skargę przeciwko Meta złożyły 42 amerykańskie stany, w tym dziewięć oddzielnie, a nie w pozwie zbiorowym.

źródło: shutterstock.com

Walka o zdrowie psychiczne młodego pokolenia

Dzieci i młodzież od dawna jest uważana za atrakcyjną grupę docelową wśród platform społecznościowych. Są oni najbardziej podatni na wpływy i zdolni do budowania silnych więzi z markami. Przyciągnięcie młodszych użytkowników może oznaczać dynamiczny wzrost liczby reklamodawców i, w konsekwencji, zysków.

Pojawiają się jednak się coraz donośniejsze głosy krytyki wobec tego modelu działania. Badania, na które powołują się prokuratorzy w pozwie pokazują powiązania pomiędzy korzystaniem z platform społecznościowych a występowaniem depresji, stanów lękowych, bezsenności, a także problemów z nauką u dzieci. Warto wspomnieć także, że w 2021 roku Frances Haugen, była pracownica Meta, opublikowała dokumenty ujawniające, że Instagram pogorszył problemy z wizerunkiem ciała niektórych nastoletnich dziewcząt, czego firma była świadoma.

W odpowiedzi na pozew Meta wyraziła swoje rozczarowanie. „Zamiast produktywnie współpracować z firmami z całej branży w celu stworzenia jasnych, dostosowanych do wieku standardów dla wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki, prokuratorzy generalni wybrali ścieżkę sądową” – komentuje rzecznik Meta.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail