X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak AI zmieni nasze życie? Oto wyniki nowego badania Google

Google sprawdziło, jak postrzegamy sztuczną inteligencję oraz w jakich obszarach widzimy jej pozytywny wpływ. Oto wyniki badania „Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra”, które objęło również Polskę.

Jak AI zmieni nasze życie? Oto wyniki nowego badania Googleźródło: unsplash.com

Ludzie z całego świata wykazują duże zainteresowanie potencjałem AI jako technologii, która może zmienić nasze życie. Nie inaczej jest w Polsce.

  • Liczba związanych z AI wyszukiwań w wyszukiwarce Google wzrosła w naszym kraju o 300% w minionym roku i o 1020% w ciągu ostatnich pięciu lat.
  • Aż 73% badanych Polek i Polaków stwierdziło, że dzięki sztucznej inteligencji nasze codzienne życie ulegnie zmianie i będzie wyglądało inaczej za pięć lat.
  • Polacy coraz częściej poszukują informacji na tematy podstawowe, takie jak „co to jest AI” oraz „jak działa AI”, ale także pytają o praktyczne aspekty korzystania z AI, co odzwierciedla wzrost zainteresowania o ponad 5000% w kategorii zapytań takich jak „jak korzystać z AI” czy „jak generować obrazy z pomocą AI”.

AI zmieni nasze życie

Dane o trendach wyszukiwania uzupełniają informacje zebrane w ramach przeprowadzonej przez Ipsos na zlecenie Google ankiety na temat AI.

Wśród respondentów i respondentek z Polski, aż 73% osób stwierdziło, że dzięki sztucznej inteligencji nasze codzienne życie ulegnie zmianie i będzie wyglądało inaczej za pięć lat.

Ankietowani przyznali również, że sztuczna inteligencja już wpływa na sposób, w jaki szukamy informacji (70%), uczymy się (65%) czy pracujemy (61%). Jednocześnie 54% osób entuzjastycznie podchodzi do możliwości oferowanych przez AI.

Pytani o to, na jakie obszary AI najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie w ciągu najbliższych pięciu lat, respondenci i respondentki z Polski wskazują diagnozowanie i leczenie chorób (67%) oraz dostęp do informacji (70%). 53% ankietowanych uważa, że AI będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują, piszą i tworzą, oraz ogólnie na jakość życia, a 60% respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja może pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych tematów.

Dodatkowo, wyniki badania wykazują, że ponad 60% respondentów jest przekonanych, iż sztuczna inteligencja może istotnie wspomóc ich w zrozumieniu skomplikowanych tematów, a ponad połowa uczestników (57%), wyraża przekonanie, że Polska będzie w stanie pełniej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych pięciu lat.

Uczestnicy badania (84%) przewidują także, iż w tym okresie sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na większość miejsc pracy i różne branże. Co więcej, 70% z nich prognozuje, że sztuczna inteligencja będzie miała istotny wpływ na gospodarkę.

badanie Google

źródło: blog.google

Zaufanie do sztucznej inteligencji

W odpowiedzi na pytanie, jakim instytucjom ufamy w nadzorowaniu rozwoju AI z korzyścią dla społeczeństwa, Polki i Polacy biorący udział w badaniu częściej wskazywali instytucje akademickie (71%) i firmy technologiczne (70%) niż rząd (43%) czy międzynarodowe organizacje rządowe (55%).

Większość ankietowanych przyznała, że preferuje podejście opierające się na współpracy: 78% respondentów uważa, że rząd i firmy technologiczne powinny wspólnie zająć się edukacją studentów i pracowników w tematach związanych ze sztuczną inteligencją, a 77% osób chciałoby tego typu współpracy przy nadzorowaniu rozwoju sztucznej inteligencji.

Tylko 33% ankietowanych twierdziło, że powinniśmy przestać korzystać z AI i całkowicie wstrzymać rozwój tej technologii.

Google wierzy, że podejście firmy do AI musi być zarówno odważne, jak i odpowiedzialne. Oznacza to, że firma chce rozwijać AI z korzyścią dla społeczeństwa, jednocześnie rozwiązując problemy. Kieruje się przy tym swoimi zasadami dotyczącymi AI.

W odniesieniu do wyzwań społecznych – Google stosuje AI, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych i szukać sposobów na radzenie sobie z nimi. Zapewnia prognozy powodziowe, śledzi w czasie rzeczywistym granice pożarów lasów i pomaga w redukowaniu emisji dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie korków na drogach.

W obrębie pionierskich badań firmy – AI pomaga naukowcom w dokonywaniu śmiałych postępów, jak w przypadku AlphaFold od Google DeepMind. Niedawno zaprezentowano nowe badania dotyczące tego narzędzia, które wykorzystuje AI do przyspieszania badań nad rozwojem leków i zwalczaniem oporności na antybiotyki.

Google wie, że odpowiedzialne tworzenie modeli AI musi opierać się na wspólnym wysiłku, angażującym badaczy, specjalistów w zakresie nauk społecznych, ekspertów w branży, instytucje rządowe, twórców, wydawców oraz użytkowników korzystających z AI na co dzień.

źródło: Blog Google Polska

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail