X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Przeprawa Zuckerberga przed Senacką Komisją Sądownictwa – kwestia kryzysu bezpieczeństwa dzieci w internecie

31 stycznia Mark Zuckerberg stanął przed Senacką Komisją Sądownictwa podczas przesłuchania na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. CEO Meta przeprosił rodziny obecne na sali.

Przeprawa Zuckerberga przed Senacką Komisją Sądownictwa – kwestia kryzysu bezpieczeństwa dzieci w internecieźródło: shutterstock.com

reklama


Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta stanął w obliczu trudnych pytań senatorów w związku z bezpieczeństwem dzieci w internecie podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Sądownictwa. Przesłuchanie skupiało się na problemach związanych z bezpieczeństwem dzieci w erze cyfrowej.

Mark Zuckerberg przeprasza

W środę odbyło się jedno z najważniejszych przesłuchań w Senacie, które skupiło się na kwestii bezpieczeństwa dzieci w internecie. Przesłuchanie „Big Tech and the Online Child Sexual Exploitation Crisis” trwało około czterech godzin i skierowane było głównie do dyrektorów generalnych gigantów mediów społecznościowych – TikToka (Shou Chew), X (Linda Yaccarino), Snapa (Evan Spiegel), Discorda (Jason Citron) oraz Meta (Mark Zuckerberg).

Jednym z kluczowych momentów były publiczne przeprosiny Zuckerberga skierowane do rodziców zgromadzonych na sali. „Przepraszam za wszystko, przez co przeszliście. To straszne. Nikt nie powinien przechodzić przez to, co spotkało wasze rodziny” – powiedział dyrektor generalny Meta, odpowiadając na pytanie senatora Josha Hawleya, czy zamierza wystosować bezpośrednie przeprosiny do rodziców

Po przeprosinach Zuckerberg podkreślił zaangażowanie Meta w poprawę bezpieczeństwa dzieci online. Zapewnił, że firma inwestuje znaczne środki i będzie kontynuować wysiłki, aby nikt nie przeżywał podobnych trudności.

Wyrazem poparcia dla bezpieczeństwa dzieci było noszenie niebieskich wstążek przez rodziców z napisem „STOP Online Harms! Pass KOSA!”, odwołującym się do ustawy o bezpieczeństwie dzieci w Internecie (Kid Online Safety Act). Rodzice trzymali również ze sobą fotografie swoich dzieci, podkreślając osobistość doświadczeń.

To nie koniec problemów Meta

Obecnie Meta stoi w obliczu federalnego pozwu ze strony wielu stanów, oskarżona o celowe tworzenie „psychologicznie manipulacyjnych” funkcji mających uzależniać dzieci oraz o ukrywanie danych wewnętrznych dotyczących szkód wyrządzanych młodym użytkownikom.

W trakcie przesłuchania senator Richard Blumenthal odniósł się do e-maili, które rzekomo Zuckerberg otrzymał od dyrektora ds. globalnych spraw Meta, Nicka Clegga, wskazując na problemy związane z użytkowaniem, zastraszaniem i samookaleczaniem. Zuckerberg bronił się, kwestionując cytowane informacje.

Senator Hawley zwrócił także uwagę na dochodzenie Wall Street Journal z 2021 roku, które ujawniło wewnętrzne dokumenty Meta, wskazując na negatywny wpływ Instagrama na zdrowie psychiczne nastolatków. Zuckerberg zaprzeczał, twierdząc, że preferuje bardziej kompleksowe badania.

Podczas przesłuchania, Zuckerberg poinformował senatorów, że Meta zatrudnia 40 tysięcy pracowników w dziale zaufania i bezpieczeństwa, co świadczy o zaangażowaniu firmy w poprawę bezpieczeństwa swoich platform.

Dbanie o kwestie bezpieczeństwa przez gigantów

Przesłuchanie wyróżniło się od poprzednich, które skupiały się głównie na samych platformach społecznościowych. Tym razem senatorowie skoncentrowali swoje pytania na liderach technologicznych, badając ich stanowisko wobec różnych przepisów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w internecie.

Dyrektorzy techniczni potwierdzili swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo dzieci, przedstawiając różne narzędzia dostępne na platformach jako przykłady skutecznych środków zapobiegawczych. W trakcie przesłuchania przedstawili także konkretne inicjatywy i programy, mające na celu ochronę młodych użytkowników przed szkodliwymi treściami i działaniami.

Jednak mimo tych deklaracji, senatorowie nadal naciskali, domagając się bardziej konkretnych działań i środków w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci w internecie. Przesłuchanie to może być preludium do nowych regulacji dotyczących mediów społecznościowych, ukierunkowanych na skuteczniejszą ochronę najmłodszych użytkowników przed zagrożeniami online.

Wszystkie te wydarzenia rzucają światło na pilną potrzebę zdefiniowania standardów bezpieczeństwa dzieci w świecie online. W obliczu bardziej rozbudowanych platform społecznościowych, ustawodawcy i przedstawiciele technologii muszą współpracować, aby skutecznie chronić najmłodszych użytkowników przed negatywnymi konsekwencjami korzystania z internetu. To przesłuchanie to jeden z wielu kroków w tym kierunku.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail