X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Projektowanie przekazu wizualnego do social mediów – jakich błędów nie popełniać?

Jak projektować treści wizualne do mediów społecznościowych? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci skutecznie komunikować się z odbiorcami.

Projektowanie przekazu wizualnego do social mediów – jakich błędów nie popełniać?źródło: shutterstock.com

reklama


Każdy, kto tworzy treści, doskonale wie, że ich jakość ma ogromne znaczenie. Wpływa ona na skuteczność przekazu, angażuje odbiorców i buduje pozytywne doświadczenia, co przekłada się na efektywność komunikacji i osiąganie zamierzonych celów marketingowych. Jednak użyteczność, relewantność, unikalność i inne cechy czyniące z treści wartościowy content nie wystarczą, jeśli zabraknie odpowiedniego „opakowania”.

Najpoważniejsze błędy w projektowaniu przekazu wizualnego

W projektowaniu przekazu wizualnego można popełnić różne błędy, które mogą wpłynąć na skuteczność komunikatu i jego odbiór przez użytkowników. W efekcie treści stają się nieczytelne, przytłaczające, trudne do zrozumienia, a nawet dezorientujące.

Błąd nr 1 – nadmiar tekstu

Nadmiar tekstu w projektowaniu przekazu wizualnego to częsty minus, który może zniechęcić użytkowników do interakcji z treścią. Zawsze warto mieć na uwadze powszechnie znaną zasadę, że obraz jest wart tysiąca słów. Grafika ma być swego rodzaju przynętą, zachętą do zapoznania się ze szczegółami, które umieścimy w poście, na blogu firmowym, czy też na landing page. Dlatego należy wystrzegać się pokusy przekazywania zbyt wielu informacji jednocześnie. Lepiej skupić się na jednym komunikacie lub celu, aby uniknąć ryzyka, że odbiorca zgubi się w nadmiarze treści. Wielu projektantów i grafików twierdzi, że absolutnym maksimum jest 10 słów.

Błąd nr 2 – projektowy misz-masz

Pułapką dla twórców jest chęć wyróżnienia treści za wszelką cenę. Tak powstają projekty, które odbiegają od tożsamości marki i nie pozwalają tworzyć spójnego wizerunku, identyfikującego nadawcę. Konsekwentne trzymanie się wybranej kolorystyki, fontów, a nawet całych szablonów, nie musi oznaczać nudy. Przeciwnie – takie treści mogą od razu wyróżniać się na tle innych, bo będą przez odbiorców rozpoznawane jako godne uwagi. Trzeba także zachować ostrożność podczas rozmieszczania elementów na grafice, tak aby skutecznie wyróżnić najważniejsze elementy, odpowiednio prowadzić wzrok odbiorcy i pozostawiać odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Chaos to nigdy nie jest dobra strategia!

Błąd nr 3 – przypadkowe zestawianie kolorów

Dużą uwagę warto poświęcać kolorom, które znajdą się w treściach graficznych. Dopasowanie przekazu do charakterystycznych elementów identyfikacji wizualnej marki to jedno, ale trzeba też wziąć pod uwagę ładunek emocjonalny, jaki niosą ze sobą kolory. Polecamy zapoznać się z psychologią kolorów, która bada wpływ kolorów na zachowanie, emocje i percepcję ludzi.

Istotne jest również zrozumienie, że wpływ kolorów może być subiektywny i zależy od kultury, doświadczeń osobistych oraz preferencji. Dlatego przed użyciem konkretnych barw i odcieni w projekcie, konieczne jest zastanowienie się, jakie emocje i skojarzenia chcemy przekazać naszym odbiorcom.

źródło: instagram.com/szigetofficial

Projektując przekaz wizualny, warto konsekwentnie używać spójnej palety kolorystycznej. Unikaj nadmiernego używania intensywnych kolorów, a także kontrastu. Dopasowuj kolorystykę do treści oraz wprowadzaj neutralne kolorystycznie przestrzenie, aby nie przytłaczać odbiorców. Dobrą praktyką jest też ograniczanie liczby używanych w jednym projekcie kolorów. Trzy do czterech dominujących odcieni to absolutne maksimum. W razie wątpliwości zawsze lepiej kroczyć w kierunku minimalizmu niż nadmiaru.

Błąd nr 4 – niedostosowanie treści do kanału komunikacji

Każda platforma społecznościowa ma swój unikalny styl, a niedostosowanie się do niego może obniżyć skuteczność przekazu i siły oddziaływania na odbiorców. Trzeba mieć przy tym na uwadze zarówno wymagania techniczne, jak i oczekiwania użytkowników poszczególnych stron i serwisów. Przekaz wizualny należy dostosować do atmosfery panującej na danej platformie, aby lepiej rezonował z użytkownikami. Przy okazji warto upewnić się, czy treść jest responsywna i dobrze prezentuje się na różnych urządzeniach.

Błędem jest też ignorowanie aktualnych trendów w projektowaniu przekazu wizualnego publikowanego w mediach społecznościowych. Opierając się na przestarzałych modelach i stylach, można zapracować na wizerunek marki, której oferta jest nieatrakcyjna i niedopasowana do aktualnych potrzeb odbiorców.

Błąd nr 5 – zaniedbywanie jakości treści wizualnych

Łatwość tworzenia zdjęć, grafik i materiałów wideo oraz ich publikacji w mediach społecznościowych może przyczynić się do tworzenia treści niskiej jakości, zarówno pod względem ich wartości, jak i prezentacji. Zaniedbywanie jakości publikowanych treści wizualnych może przyczynić się do spadku wiarygodności i rozpoznawalności marki, mniejszej skuteczności przekazu oraz słabszego zaangażowania odbiorców. Ważne jest, aby treści wizualne były starannie przygotowane, profesjonalne i dostosowane do specyfiki poszczególnych kanałów komunikacji, a także do potrzeb i oczekiwań grupy docelowej. Wysoka jakość treści wizualnych ma kluczowe znaczenie dla budowania pozytywnego wizerunku marki i efektywnej komunikacji z odbiorcami.

Przy projektowaniu przekazu wizualnego warto dbać o równowagę między estetyką a funkcjonalnością, aby zapewnić skuteczną komunikację z odbiorcami. Często testowanie, analiza i iteracyjne udoskonalanie projektu są kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanego efektu. W dodatku regularne monitorowanie efektywności dotychczas opublikowanych treści i reagowanie na feedback użytkowników są kluczowe dla skutecznej obecności marki na mediach społecznościowych.

Błąd nr 6 – nieodpowiedni format

Każda platforma społecznościowa ma swoje własne wymagania dotyczące formatu treści, takie jak proporcje obrazu czy maksymalne dopuszczalne rozmiary plików. Niedostosowanie projektów do tych wymagań może prowadzić do nieprawidłowego wyświetlania treści lub nawet ich odrzucenia przez platformę. Dlatego ważne jest, aby dostosowywać swoje projekty do specyfikacji każdej platformy, na którą zamierzasz publikować treści. Na przykład, na Instagramie preferowane są kwadratowe lub pionowe obrazy (1:1 lub 4:5), podczas gdy na Twitterze lepsze są obrazy w formacie poziomym (16:9).

Błąd nr 7 – nieprzestrzeganie zasad praw autorskich

Korzystanie z cudzej pracy – obrazów, grafik lub innych treści – bez odpowiedniego zezwolenia lub licencji może naruszać prawa autorskie i prowadzić do konsekwencji prawnych. Ponadto takie działanie może szkodzić Twojej reputacji jako twórcy treści lub marki, która publikuje te treści. Odbiorcy mogą być negatywnie nastawieni do osób lub firm, które nie szanują praw autorskich innych twórców.

Zawsze używaj treści, do których masz pełne prawa autorskie lub które zostały udostępnione na licencjach pozwalających na ich wykorzystanie w sposób zgodny z prawem. Możesz korzystać z zasobów, które są dostępne na licencjach Creative Commons lub zakupić licencję do użytku komercyjnego od właściciela praw autorskich.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail