reklama
Wzmożony ruch wynajmu mieszkań jest szczególnie widoczny w miastach będących ośrodkami akademickimi. Dla studentów rozpoczynających naukę w październiku, to właściwie ostatni moment na znalezienie mieszkania w dobrej lokalizacji i rozsądnej cenie. Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która w sierpniu br. odnotowała 116% wzrost zapytań o wynajem nieruchomości i aż 125% wzrost tego zapytania w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
W Warszawie studiuje prawie 250 000 osób i jest to tym samym największy rynek wynajmu nieruchomości dla studentów. Owszem wybór mieszkań jest tu duży, ale jednocześnie są także najwyższe ceny. Koszt wynajmu kawalerki dochodzi nawet do 1500 zł, a w tej kwocie można np. w Krakowie wynająć 3 pokojowe 50 metrowe, czy nawet większe mieszkanie (źródło: Home Broker). Na drugim miejscu, pod względem liczebności studentów, plasuje się Kraków (ok. 200 tys. studentów), a zaraz za nim Wrocław i Poznań (odpowiednio 150 tys. i 130 tys. studentów). Pozostałe największe ośrodki akademickie w Polsce to: Gdańsk, Katowice, Lublin i Łódź.
Szukamy mieszkania lub pokoju na Facebooku
Portal Marka Zuckerberga może okazać się bardzo przydatny w poszukiwaniu mieszkania. Każdy większy ośrodek akademicki posiada dedykowaną stronę lub grupę, w której dodawane są nieustannie ogłoszenia. Najwięcej jest ogłoszeń z ofertą wynajmu pokoju, ale nie tylko. Jeżeli grupa jest zamknięta, wystarczy poprosić o dołączenie, z którym nie powinno być problemu i powinno nastąpić w ciągu maksymalnie paru godzin. Znajdź swoją grupę i zerknij na ostatnie oferty mieszkań i pokoi. W nawiasie podano liczbę członków grupy/fanów.
- Warszawa – Pokoje/mieszkania wynajem (ok. 12 tys.)
- Warszawa wynajmę mieszkanie/pokój, szukam mieszkania/współlokatora (prawie 25 tys.)
- KRAKÓW WYNAJEM Pokój/Mieszkanie – Szukam/Wynajmę (prawie 37 tys.)
- Wrocław – pokoje wynajem (ponad 22 tys.)
- Wrocław do wynajęcia (prawie 7 tys.)
- Stancje w Trójmieście. Szukam/Wynajmę – Gdańsk, Gdynia, Sopot (ponad 20 tys.)
- Poznań wynajmę/szukam mieszkanie (ponad 7 tys.)
- Znajdź mieszkanie: Rzeszów (8 tys.)
- ŁÓDŹ wynajmę mieszkanie/pokój, szukam mieszkania/pokoju/współlokatora (5 tys.)
Mieszkańcy niektórych miast otworzyli na Facebooku też specjalne strony („Nieuczciwi właściciele mieszkań w…”), na których publikują adresy mieszkań podejrzanych właścicieli. Jak zaznaczono w regulaminie strony te mają pomagać uniknąć oszustów oraz informować o różnych mankamentach, na które napotkali poprzedni wynajmujący. Swoje prężnie działające strony posiadają między innymi miasta: Poznań, Lublin, Wrocław.
Wystawiamy w mediach społecznościowych swoje mieszkanie do wynajęcia
Każdy właściciel chce wynająć mieszkanie sprawdzonym osobom, które zatroszczą się o jego posiadłość. Dlaczego więc nie poszukać potencjalnych lokatorów pośród swoich znajomych? Jeżeli posiadamy profil na Facebooku warto zamieścić ogłoszenie na swojej tablicy. Na odpowiedniej stronie lub w odpowiedniej grupie zamieszczamy także informacje o naszej ofercie bądź po prostu wklejamy link do ogłoszenia zamieszczonego wcześniej na innym portalu z kilkoma słowami zachęty. Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych bazujących na komunikacji wizualnej (Instagram, Pinterest), dodaj atrakcyjne zdjęcia pomieszczeń, aby zachęcić do kontaktu. Atrakcyjne wypromowane mieszkanie można nawet wynająć nieco drożej, jeżeli włożymy w to trochę wysiłku. Ten sposób okaże się też na pewno skuteczniejszy niż zamieszczenie byle jakiego ogłoszenia bądź powierzenie poszukiwań lokatorów niekompetentnemu biuru nieruchomości.
- Julia Czerkawska
- Kamil Krzywonos