reklama
Na początku kilka słów wyjaśnienia, dlaczego fonty a nie czcionki. Otóż chociaż w potocznym rozumieniu oba te terminy koegzystują i znaczą mniej więcej to samo, to będąc precyzyjnym trzeba dodać, że czcionka była wykorzystywana w druku klasycznym, jako metalowy blok z wypukłą literą, natomiast font to jej wersja cyfrowa, która może być swobodnie modyfikowana. Mówiąc zatem o „czcionce” komputerowej bez wątpienia należy używać terminu font, zaś w przypadku jej wersji drukarskiej – czcionka.
W internecie bez problemu odnajdziemy źródła z darmowymi fontami. Najpopularniejsze portale tego typu to: MyFonts, DaFont lub FontSquirrel. Niestety często są one płatne lub nie zawierają polskich znaków. Jedną z metod jest wówczas żmudne testowanie i sprawdzanie poszczególnych fontów, ale można również skorzystać z poniższej listy.
Spis darmowych fontów
Zestawienie przygotowała agencja interaktywna GetFound. Na stronie agencji znajdziemy ponadto wykaz dodatkowych 57 fontów do wykorzystania niekomercyjnego (w tym w formie pisma odręcznego), posiadających polskie znaki. Tymczasem poniżej prezentujemy listę, za którymi czcionkami warto się rozglądać w sieci:
Spis fontów szeryfowych:
- Aleo
- Almendra
- Andada
- Anonymous Pro
- Autour One
- Bellota
- Bitter
- Bree Serif
- Carved Rock
- Chopin Script
- Lobster
- Museo Slab
- Ribbons and Banners
- Risaltyp
- Scriptina Pro
Spis fontów bezszeryfowych:
- Alegreya Sans
- Amble Antonio
- Arimo
- Arsenal
- Bernardo Moda Contrast
- Caviar Dreams
- Comfortaa
- Coolvetica
- Kenyan Coffee
- Neuropol
- Poetsen One
- Pricedown
- Rakesly
- Roboto
- Rondouillard
- Sansation
- Steelfish
Drukowane litery:
- Amatic
- Bahiana
- Baron Neue
- Barrio
- Dacqoise
- Top Secret
- Uchiyama
- Vexler Slip
Nietypowe:
- BPdots
- Goldsaber
- Jailed Celts
- Most Wanted
- Take Cover
- Iwona