reklama
Messenger i WhatsApp w kolejnych miesiącach czekają poważne zmiany. Aktualizacje aplikacji mają umożliwić użytkownikom łatwiejszą komunikację między różnymi platformami, co przyczyni się do stworzenia bardziej otwartego i konkurencyjnego rynku.
Kroki Meta w kierunku integracji
Meta wprowadza nowe funkcje integracji dla użytkowników UE, pozwalając na importowanie czatów między Messengerem i WhatsApp a innymi aplikacjami komunikacyjnymi. Działania te są odpowiedzią na wymogi unijnego rozporządzenia Digital Markets Act (DMA), które zobowiązuje głównych dostawców usług do zapewnienia interoperacyjności. Oznacza to, że ich aplikacje muszą umożliwić wymianę wiadomości z innymi platformami. Ma to na celu zachowanie konkurencyjności rynku i zapobieganie monopolizacji przez duże korporacje. W marcu tego roku Meta ogłosiła, że proces wdrażania tej funkcjonalności może potrwać kilka miesięcy. Dodatkowo nie gwarantowano wtedy, że wiadomości będą szyfrowane.
W najnowszym wpisie na blogu Meta dostarczyła bardziej konkretne informacje odnośnie do tego, jak będzie wyglądać współpraca między różnymi platformami komunikacyjnymi z punktu widzenia użytkownika. Firma zapowiedziała wprowadzenie nowych powiadomień w aplikacjach WhatsApp i Messenger. Będą na bieżąco informować użytkowników o możliwości prowadzenia rozmów z osobami korzystającymi z innych komunikatorów. Powiadomią także o dostępności nowych aplikacji wspierających tę funkcję.
Meta daje także użytkownikom możliwość wyboru: mogą otrzymywać wiadomości od osób z innych aplikacji w osobnym folderze lub mieć wszystkie rozmowy razem w jednej skrzynce odbiorczej.
Ponadto Meta rozwija również możliwości współpracy między różnymi komunikatorami, planując wprowadzenie szeregu funkcji, takich jak wysyłanie GIF-ów, reakcje na wiadomości, bezpośrednie odpowiedzi oraz potwierdzenia odczytu. Do 2025 roku użytkownicy WhatsAppa i Messengera będą mogli tworzyć grupy z osobami korzystającymi z innych aplikacji. W 2027 roku firma planuje umożliwić połączenia głosowe i wideo z użytkownikami innych platform.
Droga do zmian
6 września Meta opublikowała dokumenty dla potencjalnych partnerów, określające wymogi prawne i techniczne niezbędne do integracji z WhatsAppem i Messengerem. W najlepszym wypadku interoperacyjność z nowym komunikatorem zostanie uruchomiona w ciągu trzech miesięcy. Stanie się to więc nie wcześniej niż na początku 2025 roku.
Meta podkreśla, że integracja czatów z innymi platformami jest technicznie skomplikowana, a ochrona prywatności i bezpieczeństwa wymaga współpracy wszystkich stron. Firma zobowiązuje się też do ciągłej współpracy z partnerami w celu optymalizacji tych procesów.