reklama
Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem Sue Gardner (dyrektor wykonawczy Wikipedii) 18 stycznia od godz. 6:00 rano polskiego czasu (5:00 UTC) na 24 godziny stracimy dostęp do angielskojęzycznej Wikipedii. Polska wersja serwisu najprawdopodobniej będzie dostępna.
Coraz więcej serwisów bojkotuje SOPA
Przeciw ustawie SOPA (the Stop Online Piracy Act) i PIPA (the Protect Intellectual Property Act) występują także inni giganci Internetu, m.in. Google, Mozzila, Facebook ,Twitter, Yahoo czy eBay. Jak podaje serwis Time.com, Reddit, Boing Boing inne społeczności internetowe planują przyłączyć się do protestu i na pewien czas zawiesić swoja działalność.
Akcję informacyjną prowadzi serwis americancensorship.org, którego autorzy namawiają internautów do podejmowania indywidualnych działań, takich jak pisanie maili do Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz podpisywanie petycji online. Właściciele stron internetowych mogą przyłączyć się do protestu, zasłaniając loga własnych serwisów czarnym paskiem z napisem „stop censorship”.
Strach przed cenzurą
Organizacja Free Press uważa, że projekty kontrowersyjnych ustaw amerykańskiego Kongresu to próba wprowadzenia cenzury w USA. Tego samego zdania jest brytyjski The Telegraph, według którego ustawa mająca na celu rozprawienie się z nielegalnym rozpowszechnianiem plików w Internecie nie tylko pozwoli blokować strony podejrzane o umożliwianie zamieszczania niedozwolonych treści, ale także jest pogwałceniem Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA. Akcja protestacyjna ma pokazać internautom, jak może wyglądać Internet po wprowadzeniu kontrowersyjnych ustaw.