X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Ulepsz Facebooka z wtyczką Better Facebook

Ulepsz Facebooka z wtyczką Better Facebook

reklama


Facebook stara się cały czas wprowadzać zmiany celem zwiększenia funkcjonalności serwisu, co jednak nie zawsze spotyka się z aprobatą jego użytkowników. Co więcej, wydaje się, że w dalszym ciągu jest wiele możliwości na ulepszenie portalu, których zespół Facebooka nawet nie próbował wykorzystać. Zadbać o to postanowił Matt Kruse. Stworzona przez niego wtyczka Better Facebook to doskonały sposób na zwiększenie użyteczności Facebooka, dostosowanie serwisu do naszych oczekiwań. Przyjrzyjmy się kilku wybranym opcjom, które pomogą nam „ulepszyć” fejsa:

Nowy layout

Znudzeni klasycznym niebiesko-białym wyglądem Facebooka? Nic prostszego, wtyczka oferuje m.in. ciemnoniebieski, szary, zielony, ale jeśli kogoś nie zainteresuje żaden z oferowanych może ustawić swój własny. Cały czas zresztą pojawiają się nowe wzory od innych użytkowników.
To nie wszystko – możesz również zmienić wielkość czcionki (w tym osobno dla komentarzy).

fot. Facebook

Pogrupuj informacje

Im więcej mamy znajomych, im więcej stron „polubiliśmy”, tym więcej treści pojawia się na naszych tablicach – to oczywiste. Better Facebook umożliwia przyporządkowanie tych treści do poszczególnych kategorii, co może być przydatne zwłaszcza dla fanów setek fan page’ów, tudzież zapalonych graczy w FarmVille czy CityVille. Grupować możemy również treści pochodzące od naszych znajomych, stwarzając np. zakładki „nowe zdjęcia profilowe” czy „linki”.
Nie da się ukryć, że to rozwiązanie może być korzystne tak dla zwykłych użytkowników, jak i administratorów fan page czy marketingowców. „Szary” user będzie mógł uporządkować swoją tablicę wedle własnego uznania, a dzięki temu zwiększy się szansa, że przekazy pochodzące od marketingowców nie zginą pośród setki, mniej istotnych, informacji.

fot. Betterfacebook.net

Filtruj newsy

Filtrowanie treści, które mogą pojawiać się na naszej tablicy jeszcze nigdy nie było tak dokładne. Można ukryć nie tylko posty określonego typu (np. zmiana zdjęć profilowych naszych znajomych, powiadomienia o nowych znajomościach naszych znajomych), ale również ukryć konkretne treści od wybranych osób, a nawet takie, które zawierają określone, wskazane przez nas, słowo-klucz. Tak więc jeśli nie chcemy wiedzieć, że osoba X wrzuciła na swój profil album ze zdjęciami – nic prostszego, Feed Filters przychodzi z pomocą.
Ta opcja, w jeszcze większym stopniu niż grupowanie treści, może pomóc nam „zapanować” nad swoją tablicą poprzez pozbycie się tego wszystkiego, na co nie zwracamy uwagi. Dzięki temu będzie na niej publikowane tylko to co rzeczywiście nas interesuje, np. wpisy naszych najbliższych znajomych, wiadomości z ulubionych fan page czy stron branżowych).
W tym przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że Feed Filters, zwłaszcza w przypadku obciążenia go zbyt dużą ilością naszych wymagań, może mocno spowalniać pracę Facebooka.

fot. Betterfacebook.net

Ukryj przeczytane

Nawet jeśli dana treść nas zainteresuje, ale po jej odczytaniu nie mamy już ochoty do niej wracać, wtyczka oferuje opcję „przeczytane”, która usunie daną informację z naszej tablicy. Można to zrobić klikając na jedną z małych ikonek, które pojawią się gdy skierujemy kursor na którykolwiek z postów. Możemy również oznaczyć jako przeczytane wszystkie nowe wiadomości, jakie się ukazały od czasu poprzedniej wizyty. Taką możliwość daje pasek znajdujący się nad wszystkimi postami.

fot. Facebook

Informuj o komentarzach

W przypadku gdy użyjemy opcji „przeczytane” Facebook wciąż może ponownie wyświetlić oznaczoną wiadomość kiedy zostanie przez kogoś skomentowana. Jednakże, jeśli nie będziemy tym zainteresowani, możemy całkowicie „wyciszyć” daną wiadomość dzięki ikonce „mute”. Wtedy dany post nie pojawi się na tablicy niezależnie od tego czy został skomentowany czy nie. Analogicznie jak w przypadku oznaczania jako „przeczytane”, możemy tak zrobić ze wszystkimi nowymi postami. Rzecz o tyle przydatna, że w pewnym momencie możemy stracić zainteresowanie prowadzoną wcześniej dyskusją (np. na fan page), tudzież ją zakończyliśmy.

fot. Facebook

Ukryj swoją aktywność

Znajomi odwiedzający nasz profil zawsze widzą naszą ostatnią aktywność na portalu, jak choćby ostatnie zamieszczone przez nas komentarze, tudzież strony, które ostatnio polubiliśmy. Wtyczka daje nam możliwość wyłączenia tej opcji, dzięki czemu nawet nasi znajomi nie będą wiedzieli co ostatnio robiliśmy na Facebooku.

Przeglądanie zdjęć

Kilka miesięcy temu Facebook wprowadził zupełnie nowego Photo Viewera, który ułatwił zwłaszcza przeglądanie wielozdjęciowych albumów. Działając na zasadzie pop-upu, umożliwiał oglądanie wszystkich fotografii z danego albumu bez potrzeby każdorazowego opuszczania strony. To co nie wszystkim się spodobało, to czarne tło wokół zdjęcia. Teraz będzie można je wyłączyć.
Nowością jest również automatyczny podgląd pełnego formatu miniatur zdjęć, które pojawiają się przy postach po najechaniu na nie kursorem. Dzięki temu znacznie szybciej będzie można przeglądać treści pochodzące z takich portali jak Kwejk czy Demotywatory, gdyż nie będzie trzeba nawet opuszczać Facebooka celem oglądnięcia danej grafiki. Bardzo szybko będziemy mogli również obejrzeć pojedyncze zdjęcia wrzucane przez naszych znajomych.

fot. Facebook

Wędrujący pasek

Pasek znajdujący się na górze Facebooka, zawierający m.in. wyszukiwarkę czy odnośnik do ustawień konta do tej pory był statyczny, więc jeśli przesuwaliśmy się w dół strony znikał z pola widzenia. Teraz możemy sprawić, że pasek będzie „wędrował” razem z nami, tak więc w każdej chwili będziemy mieli dostęp do niego.

fot. Facebook

Byli znajomi

Facebook kojarzy się raczej z pozyskiwaniem nowych znajomych, ale zdarzają się sytuacje, że akurat ktoś wykluczy nas z szacownego grona własnych znajomych. „Friend Tracker” znajdujący się z prawej strony ekranu powiadomi nas każdorazowo, gdy ktoś zerwie z nami facebookową znajomość.

Licznik znaków

Ustawiając status na Facebooku możemy maksymalnie użyć 420 znaków, jednak dopiero Better Facebook oferuje licznik, dzięki któremu będziemy mieli cały czas pod kontrolą długość naszego wpisu.

fot. Facebook

fot. Betterfacebook.net

Fan page, aplikacje, wydarzenia…

Kolejne udogodnienie oferowane przez Better Facebook to uporządkowanie listy naszych ulubionych fan page, używanych przez nas aplikacji czy wydarzeń, w których mamy zamiar uczestniczyć. Wszystkie będą teraz umieszczone w kolumnie z lewej strony ekranu w odpowiednich zakładkach, dzięki czemu w każdej chwili będziemy mieli do nich bardzo łatwy dostęp. Zakładkami będzie można w dowolny sposób zarządzać.

Wtyczka dla każdego

Jakie zdanie na temat użyteczności Better Facebook mają ci, którzy mieli okazję już z niej skorzystać? Kto z niej skorzysta w największym stopniu?

– Better Facebook to wtyczka dla każdego. Oprócz osób administrujących wieloma fan page’ami, szczególnie przyda się osobom aktywnie grającym w wiele gier naraz. Umożliwia grupowanie napływających wpisów wg aplikacji, które te wpisy publikują. Dzięki temu w jednym miejscu widzimy np. wszystkie powiadomienia z Farmville. Oferuje także kilka funkcjonalności, których z jakiegoś powodu brakuje samemu Facebookowi – mówi nam administrator fan page “Kocham Spać”, jednego z największych niekomercyjnych fan page w Polsce.

A co jest najkorzystniejsze właśnie z punktu widzenia admina strony? – Z największą radością powitałem konfigurowalną listę linków do fan page’y dostępną w każdym momencie w lewej kolumnie. Administrowanie wieloma fan page’ami wymaga regularnego nadzoru, szczególnie z uwagi na pojawiający się niestety coraz częściej spam. Wcześniej mieliśmy dwa wyjścia – przejście przez wyszukiwarkę lub naokoło przez podstronę z listą fan page’y którymi administrujemy. Teraz nie dość, że linki są zawsze pod ręką to jeszcze otwierają się w nowej zakładce, przez co można szybko przejść do dowolnego fan page’a np. w trakcie redagowania nowego wpisu – mówi.

Wtyczka jest dostępna dla użytkowników takich przeglądarek jak Firefox, Chrome, Opera czy Safari. Nie obsługuje natomiast Internet Explorera. Można ją pobrać z oficjalnej strony.

  • Krycha093

    zainstalowałem tą wtyczkę i muszę powiedzieć ze extra to wygląda tylko że zacina się i najpierw wyskakuje standardowy facebook potem dopiero elementy wtyczki :(

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail