X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Marketing w social mediach coraz istotniejszy, ale wciąż nie w centrum strategii promocyjnej

Marketing w social mediach coraz istotniejszy, ale wciąż nie w centrum strategii promocyjnej

reklama


Badaniu poddano specjalistów ds. marketingu z 200 średnich i dużych przedsiębiorstw amerykańskich. Autorzy raportu wskazują, że firmy coraz mocniej w swoich działaniach skupiają się na kliencie i jego potrzebach. W tym celu wymagają od swoich pracowników zaangażowania w sferze mediów społecznościowych, prowadzenia dialogu z konsumentami.

Co ważne, coraz więcej firm dostrzega efektywność takiego podejścia w dłuższej perspektywie, nawet jeśli początkowo nie prowadzi ono do znaczącego wzrostu zysków. Wyniki finansowe to zresztą nie jedyna korzyść w takim modelu marketingowym. Jak mówi jeden z badanych, pracownik dużego banku: – Wierzę, że największą korzyścią jest to, że nasi klienci korzystający z mediów społecznościowych i kontaktujący się z nami za ich pomocą postrzegają nas jako bardzo rozwojową firmę, ponieważ używamy różnych kanałów komunikacji.

Różne branże, różne wykorzystanie social mediów

Raport skupił się na 3-ech gałęziach gospodarki: usługach bankowych, przemyśle medialnym i rozrywkowym oraz hi-tech. Okazuje się, że każda z tych branż wykorzystuje media społecznościowe w swoich działaniach w inny sposób. Dla banków to przede wszystkim platforma służąca do obsługi klienta, koncerny medialne chcą uzyskać jak największy zasięg odbiorców, natomiast przedsiębiorstwa high-tech skupiają się na wykreowaniu popytu.

Żeby nie było tak różowo, analitycy z Forrester Consulting wskazują, że firmy w dalszym ciągu nie są skłonne umiejscowić mediów społecznościowych w centrum ich strategii marketingowych, pomimo wszelkich przemawiających za tym przesłanek. Dotyczy to 80% badanych firm. Niemniej jednak, 97% ankietowanych stwierdza, że podjęło już działania w sferze społecznościowej, a 50% traktuje je poważnie.

Social media a strategie marketingowe przedsiębiorstw / fot.: dellsociallistening.com

88% badanych marketingowców monitoruje feedback od konsumentów, a także dyskusje między nimi. Bardzo wielu, bo aż 80%, idzie jeszcze dalej i stara się reagować na odzew klientów. Szeroko rozpowszechnione (76%) jest również puszczanie w obieg informacji zwrotnych od klientów wewnątrz firmy.

Sposoby angażowania się marketingowców w Internecie / fot. dellsociallistening.com

W czym zaangażowanie w social mediach pomaga w największym stopniu? Zdaniem respondentów wpływa na postrzeganie marki przez klienta przy podejmowaniu decyzji o zakupie danego dobra (68%), sprzyja rozwijaniu długofalowych relacji, tak z klientami, jak i partnerami biznesowymi (56%), szybkiej reakcji na feedback od konsumentów (42%) oraz wdrażaniu kampanii marketingowych opartych na potrzebach klientów (42%).

W czym zaangażowanie w social mediach pomaga najbardziej? / fot.: dellsociallistening.com

Pełen raport przygotowany dla Della dostępny jest na stronie dellsociallistening.com.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail