X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

O czym mówić, czego unikać: Restauracje i kawiarnie

O czym mówić, czego unikać: Restauracje i kawiarnie

reklama


Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że najpopularniejsze fan page w branży gastronomicznej to sieciówki oferujące fast foody, pizze oraz kawę. Najwięcej fanów – ponad 26 mln – zgromadził Sturbacks. Kultowa marka chętnie wspomina o swoim społecznym zaangażowaniu, promuje nowe smaki, często powiązane z konkretną okazją czy porą roku. Poprzez fan page można również obdarować przyjaciela kuponem na kawę. Na kolejnych miejscach znajduje się Subway, Dunkin ‘ Donuts oraz Pizza Hut.

Największe zainteresowanie fanów wzbudzają posty dotyczące ich preferencji oraz informacje o nowościach. Wiele postów zawiera pytania do fanów oraz bezpośrednie zachęcanie do „lajkowania”.  Kolejnym stałym punktem fan page’y w tej branży są różnego rodzaju akcje promocyjne.

Sylwia Dyrek, Social Media Manager – OX Media

fot.: OX Media


Branża gastronomiczna na pewno musi wyróżnić się kreatywnością i odpowiednim nastawieniem do tematu. Nie można założyć fan page’a bez obranej wcześniej, dokładnie przemyślanej strategii. Wszystko zależy od tego, czy nastawiamy się na działania lokalne, czy też myślimy o szerszej publiczności. Musimy zastanowić się czego oczekuje nasza grupa docelowa. Czym kieruje się wybierając kawiarnię/restaurację? Co jest dla niej szczególnie ważne? Na pewno chce zjeść smacznie, chce miło spędzić czas, zwraca uwagę na obsługę i wystrój. Pokażmy więc to! Może nawet zachęćmy obsługę do pisania postów na Facebooku? Pokażmy zespół pracujący w danym miejscu, zachęćmy do siebie, odsłońmy administratorów strony. Pamiętajmy jednak o ciągłym monitoringu. Osoba niezadowolona z danego miejsca/kuchni/obsługi prędzej podzieli się swoją frustracją niż osoba zadowolona. Fan page będzie więc „księgą skarg i zażaleń”. Nie martwmy się jednak, miłe komentarze i rekomendacje, które dadzą nam siłę do działania również się pojawią (jeśli naprawdę na to zasłużymy!).

Maciej Skrzypczak, Client Service Director – Lubię to – Social Media Agency

fot.: Lubię to


Prowadzenie strony restauracji/sieci restauracji to czysta przyjemność, pod warunkiem, że pamięta się o kilku zasadach. Co postować? Przede wszystkim pozytywną reakcję fanów wzbudzają posty związane z menu, szczególnie z pozycjami, które są smaczne i lubiane. Po drugie – świetnie działają kupony zniżkowe, w mechanizmie recruit-a-friend, czy po prostu rabaty dla facebookowych fanów. Po trzecie – postować warto w okolicach obiadu/lunchu/kolacji, generalnie wtedy, gdy fani są głodni. Na co warto być przygotowanym? Na wnikliwe pytania o menu – dostępność pozycji w konkretnych restauracjach, czy możliwość spożywania pokarmów przez osoby na specjalnych dietach. Do tego jedna wpadka obsługi w konkretnym lokalu, gdy zostanie udokumentowana na naszej stronie, może sprawić, że na całym fan page będzie bardzo… niesmacznie.

Alicja Waśniewska, Senior Account Manager – The Next Step

fot.: The Next Step


Najlepiej skupić się na promowaniu dań oraz i napojów, jakimi można się uraczyć się odwiedzając restaurację, jak również informowaniu o bieżących promocjach, imprezach okolicznościowych i wszystkich tematach związanych z jedzeniem.Promując na Facebooku restaurację czy kawiarnię nie możemy skupiać się wyłącznie na bezpośredniej prezentacji karty dań i newsów “z życia” tegoż miejsca. Warto realizować ciekawe cykle tematyczne – jak kuchnie świata, ciekawostki kulinarne z różnych stron, egzotyczne dania czy półprodukty. Możemy również podrzucać użytkownikom pomysły, jak przygotować szybki posiłek na bazie konkretnego składnika.Unikajmy wpisów jednoznacznie gloryfikujących nasze dania czy napoje – zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie się pochwali, że wszystko jest w stanie przygotować lepiej lub wskazać miejsce, gdzie jadł podobne danie w o wiele lepszej wersji. Wszystkie wpisy oceniające autorytatywnie i jednoznacznie produkt mogą okazać się początkiem kryzysu.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail