X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Władze w Brazylii chcą zamknięcia twitterowych kont ostrzegających przed drogówką

Władze w Brazylii chcą zamknięcia twitterowych kont ostrzegających przed drogówką

reklama


Pozew złożono wraz z wnioskiem o wydanie nakazu tymczasowego, na mocy którego ministerstwo sprawiedliwości stanu Goias będzie mogło zażądać zawieszenia każdego konta używanego do informowania kierowców o kontrolach „drogówek” i rozlokowaniu radarów.

Problem powszechnej u brazylijskich kierowców jazdy „pod wpływem” wywołał reakcję władz, które wprowadziły szereg regulacji mających na celu eliminację szkodliwego zjawiska. Na odpowiedź kierowców nie trzeba było długo czekać. Specjalnie w tym celu utworzone konta na Twitterze informowały o rozlokowaniu patroli drogowych i radarów. O ich popularności niech świadczy przykład profilu Lei Seca RJ: ponad 287 tys. obserwujących a tweety publikowane są w zasadzie co kilka minut.

fot.: Twitter.com/leisecarj

Z czasem konta wzbogaciły się o inne, budzące mniej wątpliwości etycznych, informacje, jak np. o miejscach wypadków czy korkach. Ich krytyka jednak nie ustała.

Brazylijskie władze utrzymują, że tego typu profile naruszają szereg przepisów, m.in. kodeksu karnego i kodeksu drogowego. Mogą być również przydatne dla przestępców kradnących samochody czy też handlarzy narkotyków.

Przypomnijmy, że to już nie pierwsza sytuacja, gdy władze państwowe żądają usuwania kont z Twittera. Za przykład mogą tutaj posłużyć inicjatywy amerykańskich kongresmanów, którzy chcieli doprowadzić do zablokowania kont należących do talibów.

Sam Twitter, jakkolwiek niejednokrotnie podkreślający silne przywiązanie do wolności słowa, zostawił sobie w regulaminie otwartą furtkę do blokowania kontrowersyjnego contentu w niektórych krajach, pozostawiając go otwartym dla użytkowników z innych państw (więcej na oficjalnym blogu).

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail