X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Dla polskich firm strona internetowa i SEO są ważniejsze niż social media

Dla polskich firm strona internetowa i SEO są ważniejsze niż social media

reklama


“Social Enterprise 2012” to raport badawczy stanowiący podsumowanie przeprowadzonej w polskich firmach analizy wykorzystania mediów społecznościowych. Jest efektem współpracy NoNoobs i Connect (wspólna marka badawcza Research.NK i TNS). Social Press jest patronem medialnym raportu.

Okazuje się, że wśród polskich przedsiębiorstw wciąż zdecydowanie najpopularniejszym sposobem promocji w Internecie, jak też najpopularniejszym w ogóle, jest posiadanie własnej strony internetowej. Posiadały ją w zasadzie wszystkie badane firmy. Jeśli chodzi o Sieć, drugim najpopularniejszym kanałem jest marketing w wyszukiwarkach. Własne profile społecznościowe posiada 36% przedsiębiorstw, przy czym ten odsetek jest wyższy w przypadku tych dużych (38%). Co więcej, firmy które wykorzystują social media to jednocześnie te zdecydowanie bardziej otwarte na inne kanały, jak newsletter czy wideo content.

fot. NoNoobs.pl/Connect

Facebook najbardziej znany i najbardziej rozpoznawalny

Oczywiście najbardziej znanym serwisem społecznościowym jest Facebook, którego wskazało 75% respondentów. Dosyć znane są również NK.pl i Twitter, które znało ponad 40% ankietowanych. Niewielką rozpoznawalność okazały się mieć GoldenLine, LinkedIn i Google+. Ogromnym zaskoczeniem może być wynik YouTube (zaledwie 4%), ale to kwestia tego, że nie wszyscy słysząc termin „serwis społecznościowy” kojarzą go z tą platformą. Potwierdzają to zresztą kolejne dane.

fot. NoNoobs.pl/Connect

Gdy respondentom podano nazwy konkretnych serwisów (tzw. wspomagana znajomość mediów społecznościowych) okazało się, że Facebook ma 100-procentową rozpoznawalność, a kolejny najlepszy wynik należy właśnie do YouTube (97%). Na kolejnych miejscach uplasowały się GaduGadu (97%), Twitter (89%) i NK.pl (86%). Najsłabiej rozpoznawalne okazało się być Vimeo (24%).

fot. NoNoobs.pl/Connect

Media społecznościowe wciąż nieodkryte dla wielu firm

Zarówno znajomość, jak i rozpoznawalność mediów społecznościowych była wyższa w przypadku dużych przedsiębiorstw, co nie powinno dziwić jeśli przypomnimy, że to właśnie ta kategoria przedsiębiorstw częściej korzysta z tego typu platform.

84% badanych zadeklarowało, że korzysta prywatnie z mediów społecznościowych. Jak łatwo się domyślić najczęściej jest to Facebook (62%). Na kolejnych miejscach znalazły się YouTube (56%), GaduGadu (36%) i GoldenLine (25%).

Jeśli chodzi o wykorzystanie mediów społecznościowych w firmach to w dalszym ciągu utrzymuje się ono na stosunkowo niskim poziomie. Aż 56% firm w ogóle nie wykorzystuje tego typu platform. Wśród tych, które się na to zdecydowały najczęściej używane są Facebook (35%) i YouTube (15%).

Korzystanie z mediów społecznościowych przez firmy ma na celu przede wszystkim prowadzenie działań marketingowych i PRowych. Co ciekawe dla dużych firm znacznie ważniejsze są cele marketingowe, a dla średnich – PRowe.

fot. NoNoobs.pl/Connect

Content udostępniany przez marki w serwisach społecznościowych to głównie treści tekstowe i graficzne. Nieco ponad połowa ankietowanych wskazała również na content wideo. Co trzecie przedsiębiorstwo prowadzi również konkursy.

fot. NoNoobs.pl/Connect

Pełen raport dostępny tutaj.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-5 października 2012 roku na reprezentatywnej kwotowo-warstwowej próbie 200 firm o zatrudnieniu 50+. W badaniu udział wzięło 100 firm o zatrudnieniu 50-250 osób i 100 firm o zatrudnieniu 251+ osób. Operatem losowania firm była baza GUS. Respondenci to osoby, które w danej firmie są odpowiedzialne za social media. Jako technikę zbierania danych zastosowano wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny (CATI – Computer Assisted Telephone Interview).

  • Gdzie Pinterest??

  • Artur Kawik

    Tego typu pytania radzilibyśmy kierować do autorów raportu. Parton medialny nie jest odpowiedzialny za jego merytoryczną treść (aczkolwiek w istocie poniekąd go firmuje własną marką).

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail