X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Smartfon na koncercie – ryzyko czy konieczność?

Smartfon na koncercie – ryzyko czy konieczność?

reklama


Na koncert, festiwal muzyczny lub duże wydarzenia sportowe zabieramy przede wszystkim smartfony – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Symantec, producenta oprogramowania Norton. Okazało się, że podczas tego typu wydarzeń urządzenia mobilne są dla nas ważniejsze niż gotówka, dowód tożsamości czy nawet karta kredytowa. Eksperci Norton radzą, aby w tym sezonie festiwali muzycznych zwracać uwagę na niebezpieczeństwa związane z telefonami i tabletami – takie jak zgubienie czy kradzież smartfona lub oszustwa internetowe wymierzone w użytkowników tych urządzeń.

Badanie przeprowadzono w 11 krajach wśród osób, które uczestniczyły niedawno w koncertach, imprezach sportowych i festiwalach muzycznych.

Smartfon coraz częściej zastępuje gotówkę

Aż 77% badanych stwierdziło, że zabranie nowoczesnego telefonu na koncert lub festiwal ma dla nich duże znaczenie. Co więcej, 92% wzięłoby z większym prawdopodobieństwem smartfona niż jakikolwiek inny przedmiot, w tym również gotówkę, dowód osobisty lub kartę płatniczą.

Rozwój technologii mobilnych widać również po sposobie kupowania wejściówek na koncerty i festiwale. Niemal co piąty badany przy wejściu na teren imprezy pokazuje bilet na ekranie urządzenia. Co dziesiąty wykorzystuje smartfona do kupowania przekąsek i gadżetów.

Nowoczesne “konikowanie”

Z duchem czasu poszły również popularne „koniki”, czyli osoby odsprzedające wcześniej zakupione bilety, z reguły z zyskiem. Niemal co piąta ankietowana osoba kupiła bilet (lub zna kogoś, kto nabył taki bilet), który nie zapewniał wstępu na imprezę w takim zakresie, jak obiecywano w ofercie. Ponad połowę (58%) problematycznych biletów kupiono za pośrednictwem stron internetowych, 49% pochodziło natomiast od „koników” sprzedających bilety przed terenem, na którym odbywały się koncerty, imprezy i festiwale muzyczne.

Patrzcie, jestem na koncercie!

Większość ankietowanych (78%) robi podczas imprezy zdjęcia i nagrywa filmy, a 50% pokazuje je w mediach społecznościowych. Kobiety częściej niż mężczyźni zaglądają do tego typu serwisów, a także chętniej zamieszczają w nich zdjęcia z imprez i aktualizują swój status.

Coraz częściej nieodłącznym elementem wszelkich koncertów czy festiwali są też dedykowane mobilne aplikacje. Wielu użytkowników jest z nich zadowolonych – aż 66% tych, którzy pobrali aplikacje związane z koncertem, imprezą czy festiwalem, stwierdziło, że programy te wzbogaciły ich wrażenia. Niestety 25% osób uznało, że aplikacje te przesyłały im potem spam, a 12% żałuje, że w ogóle je pobrało.

Koncert ze smartfonem to ryzyko

Zabieranie ze sobą smartfona na koncert wiąże się oczywiście z nieodłącznym ryzykiem. Już 35% uczestników imprez na całym świecie deklaruje, że zgubiło swojego smartfona lub doświadczyło kradzieży urządzenia.
Jednocześnie, niemal jedna trzecia (31%) badanych przyznała, że nie chroni swojego smartfona hasłem, a 35% nie stosuje żadnych środków ostrożności mających uchronić ich przed zgubieniem lub kradzieżą urządzenia.

Miejscem, w którym smartfony są gubione lub kradzione szczególnie często, jest komunikacja publiczna. Na całym świecie zginęło tam więcej smartfonów niż w prywatnych samochodach/taksówkach, poza domem, w barach lub restauracjach i kawiarniach.

Środki ostrożności, mające ochronić ich smartfony, częściej stosują uczestnicy imprez w wieku poniżej 30 lat. Więcej młodych ludzi stwierdziło też, że zabranie ze sobą telefonu na koncert jest dla nich ważne — jednocześnie częściej mieli też oni do czynienia z kradzieżą albo zgubieniem swoich urządzeń.

Źródło: Symantec

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail