X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Marcowe trendy: Ewa Chodakowska ciągnie w górę całą branżę sportową

Marcowe trendy: Ewa Chodakowska ciągnie w górę całą branżę sportową

reklama


Co działo się w marcu na polskim Facebooku? Jak podkreśla Sotrender przy okazji publikacji najnowszych Fanpage Trends, przede wszystkim markom udzielił się nastrój nadchodzącej wówczas wiosny. Na komercyjnych profilach opublikowano ponad 7 tysięcy wpisów, w których zawarto odniesienie do tej, dla wielu ulubionej pory roku.

Marzec to również Dzień Kobiet. Posty publikowane w tym dniu angażowały średnio aż o 60% więcej użytkowników! Jak widać święto płci pięknej to dla wielu bardzo specjalny dzień w roku.

Facebookowicze trenują z Chodakowską

Miniony miesiąc był również kolejnym, w którym znaczący wzrost odnotowała branża sportowa. Łączna liczba fanów profili zaliczanych do tej kategorii wzrosła o 9% i na koniec miesiąca wynosiła już blisko 20 mln, a z pewnością w ciągu pierwszych dni kwietnia ta bariera została przekroczona.

fot. Sotrender

fot. Sotrender

Tak duży wzrost to m.in. zasługa bardzo dynamicznego wzrostu popularności Ewy Chodakowskiej. Znana już w całej Polsce trenerka fitness wyrosła w marcu na zdecydowaną liderkę całej kategorii Sport. O bardzo dobrym miesiącu mogą również mówić właściciele strony FANGOL.pl. Użytkownicy opublikowali na tym fan page’u aż 261 tys. komentarzy, a sam profil przesunął się o 22 miejsca w górę w rankingu popularności. Spore awanse zaliczyły również strony Football Moja Pasja i Kocham Football, natomiast o 6. pozycji spadł Kuba Błaszczykowski. W przypadku piłkarza Borussii Dortmund łatwo o wytłumaczenie – niestety odniesiona w styczniu kontuzja więzadeł krzyżowych wyłączy go z gry na kilka miesięcy, a przecież to właśnie głównie dzięki dobrym występom na boisku piłkarze zdobywają fanów na portalach społecznościowych.

Fuzje na rynku

W ubiegłym miesiącu odnotowano również dwa znaczące przypadki dołączenia polskich fanpejdży do globalnych profili. Pierwszy z nich dotyczy polskiego profilu gry Assassin’s Creed. Łączna liczba fanów tego fan page’a wzrosła aż o 123% w porównaniu z lutym, co sugeruje, że po połączeniu polskich fanów międzynarodowego fan page’a dopisano do polskiego profilu, a w odwrotnym kierunku podążyła niewielka liczba zagranicznych fanów polskiej strony. Inaczej musiało być w przypadku polskiego fan page’a marki Orange, który w wyniku „fuzji” stracił 60 tys. fanów, co może świadczyć o tym, że stracił w dużej mierze zagranicznych fanów, a z kolei globalny profil miał bardzo niewielu fanów pochodzących z naszego kraju.

Wzrost The Voice of Poland z drugim dnem

Warto również wspomnieć o sporym wzroście liczby fanów facebookowej strony emitowanego na TVP2 programu The Voice Of Poland. Profil powiększył swój dorobek aż o 24% i dzięki temu awansował na 5. pozycję w rankingu najpopularniejszych fanpejdży poświęconych programom telewizyjnym. W tym samym okresie fan page programu X Factor (TVN) wzrósł jedynie o 6%. Tak duży wzrost muzycznego show telewizyjnej „dwójki” może być podyktowany tym, że w II połowie marca zmarła jedna z uczestniczek, Kasia Markiewicz. 24 marca, dzień po jej śmierci, profil The Voice of Poland zyskał aż, 8,2 tys. fanów, czyli ponad 3 razy więcej niż cała marcowa średnia, którą zresztą przyrost uzyskany tego dnia znacząco podwyższył.

fot. Sotrender

fot. Sotrender

Popularni….

Jak prezentują się najbardziej aktualne statystyki Facebooka? W rankingu polskojęzycznych fanpejdży prowadzą Serce i Rozum. Zajmowaną jeszcze w grudniu pozycję lidera stracił Robert Lewandowski, ale to efekt przyjętej przez Sotrender metodologii. Podium uzupełniają Play i Demotywatory. Zwraca uwagę duża stabilizacja w czołówce, tj, na miejscach 1-8, gdzie żaden fan page nie zmienił swojego miejsca, a także kilka przetasowań w II połowie Top 15.

fot. Sotrender

fot. Sotrender

… angażujący i uważni

Największą liczbę użytkowników angażowały w minionym miesiącu, tradycyjnie już, fanpejdże Kwejka i Demotywatorów, a także wspomniana Ewa Chodakowska, które zresztą wyprzedziła pod tym względem nawet rozrywkowe profile. Z kolei najszybciej rosnącym, poza wspomnianym profilem Assassin’s Creed, był polski fan page Groupona (wzrost o 116%). Najefektywniejsze w prowadzeniu działań z zakresu customer service były tradycyjnie profile telekomunikacyjne, choć najwyższy odsetek reakcji na posty użytkowników (99,2%!) zanotował fan page sklepu z grami komputerowymi Muve.pl. Na 2. i 3. miejscu pod tym względem uplasowały się odpowiednio Mobile Vikings Polska i heyah. Z kolei najszybszy czas reakcji na posty użytkowników miały heyah, T-Mobile i Plus (każdy 6 minut).

Niezmiennie najbardziej rozpowszechnionym hashtagiem pozostaje #konkurs. Drugim najczęściej używanym był tag #tvn.

Pełne marcowe Fanpage Trends dostępne tutaj. Na blogu Sotrender krótkie podumowanie. Przypomnijmy, że przedmiotem marcowego badania Sotrender Research Insight była responsywność polskich marek z branży telekomunikacyjnej. Więcej na ten temat w naszym ubiegłotygodniowym materiale.

Poniżej marcowa infografika od Sotrender.

fot. Sotrender

fot. Sotrender

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail