X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Co robić, aby czuć się bezpiecznie w sieci?

Co robić, aby czuć się bezpiecznie w sieci?

reklama


BezpieczniejwSieci.org już po raz czwarty prezentuje raport o stanie świadomości zagrożeń występujących w Internecie. Wynika z niego m.in. że niemal 1/3 respondentów (32%) nie posiada dużej wiedzy w zakresie ochrony komputera i danych, jednocześnie wykazując zainteresowanie poszerzeniem zasobu informacji w tym zakresie. To o 12% więcej w porównaniu z rokiem 2012, co wskazuje, że edukacja użytkowników na temat zagrożeń powstających w sieci powinna stanowić priorytet w budowaniu świadomego cyfrowego społeczeństwa XXI wieku. Co ciekawe dla respondentów oceniających dotkliwość zagrożeń napad na ulicy byłby tak samo odczuwalny jak wzięcie kredytu przez osobę trzecią posługującą się skradzionymi danymi, zaś kradzież portfela tak samo dolegliwa jak włamanie do konta internetowego. Wynika z tego, że zagrożenia świata wirtualnego są równie groźne jak te dotyczące integralności cielesnej.

Według danych BezpieczniejwSieci.org 80% internautów korzysta z usługi finansowej przynajmniej raz w miesięcy, a co drugi Polak korzysta z systemu płatności PayPal lub podobnych i robi zakupy w serwisach aukcyjnych bądź sklepach internetowych. Te wysokie wskaźniki determinują także troskę o edukację nieświadomego pokolenia internautów. Jako najczęstsze zagrożenie wymieniano utratę danych z komputera na skutek różnych przyczyn, które dotyczyło 2/3 internautów. Do otrzymywania oszukańczych e-maili wyłudzających dane przyznało się 41 proc. respondentów.

Inicjatywę BezpieczniejwSieci.org wpierają: Ministerstwo Gospodarki, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz PayPal i Fortinet.

6 porad, jak zachować ostrożność

Blisko ¾ badanych chce wiedzieć więcej o zagrożeniach w sieci. Niemniej jednak równocześnie prawie co czwarty internauta (23%) nie jest w stanie wymienić spontanicznie żadnej metody zabezpieczeń komputera. A przecież podstawowe zasady bezpieczeństwa są powszechnie znane. Razem z PayU przypominamy najważniejsze z nich:

1. Regularnie aktualizuj oprogramowanie oraz system operacyjny

Każde oprogramowanie może posiadać luki, które mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa Twoich danych. Aby je wyeliminować regularnie instaluj zalecane aktualizacje na każdym urządzeniu.

2. Korzystaj z antywirusa i firewalla

Część z nas rzadko kiedy wiąże bezpieczeństwo zakupów ze stanem własnego komputera. Tymczasem może się zdarzyć, że wirusy komputerowe lub tzw. złośliwe oprogramowanie spowodują nie tylko awarię sprzętu, lecz także wykradnięcie prywatnych informacji.

3. Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

Przed połączeniem się z siecią Wi-Fi warto sprawdzić jaki jest jej status. Bezwzględnie unikaj wykorzystywania wrażliwych danych w miejscach publicznych, gdzie nasze dane mogą być podpatrzone przez osoby trzecie.

4. Pomyśl, zanim umieścisz coś w Sieci

Wszystko, co zostaje zamieszczone w Internecie ma dużą szansę pozostać tam na zawsze, stąd warto zastanowić się zawsze dwa razy, zanim opublikujesz coś na Facebooku czy innym portalu społecznościowym lub wyślesz e-mailem.

5. Uważaj na podejrzane maile i strony internetowe

Niektóre e-maile, które trafią do Twojej skrzynki mogą być próbą wyłudzenia danych, np. danych logowania do banku czy serwisu internetowego. Nie wolno na nie odpowiadać, klikać w zawarte w nich linki, ani też podawać żadnych informacji. Fałszywy e-mail przekierowuje do strony logowania, która została przygotowana w celu przechwycenia Twoich danych.

– Strona logowania, na której podajemy najbardziej wrażliwe dane, np. hasło do konta bankowego, hasło do serwisu płatności online, hasło do sklepu internetowego lub serwisu aukcyjnego musi być zawsze zabezpieczona specjalnym protokołem szyfrującym „https”, który zapobiega przechwyceniu wpisywanych danych przez osoby trzecie. Adres bezpiecznej strony rozpoczyna się od skrótu „https” w miejscu zwykłego „http”. Dodatkowo w pasku adresu pojawia się symbol kłódki lub charakterystyczne zielone pole, w zależności od rodzaju przeglądarki – mówi Adrian Witkowski, Compliance Manager PayU i radca prawny. – Wszystkie dane podawane na takiej stronie są szyfrowane za pomocą tzw. protokołu SSL, który zapewnia bezpieczne logowanie – dodaje.

6. Zadbaj o bezpieczne hasło

W miarę możliwości staraj się stworzyć inne hasło dostępu do każdego serwisu internetowego, z którego korzystasz. Pamiętaj też aby co jakiś czas je zmieniać, dzięki czemu zminimalizujesz szanse na jego przejęcie czy włamanie. Dobrą praktyką będzie także każdorazowe wpisywanie haseł ręcznie, zamiast zapisywanie ich w przeglądarce.

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

  • Jarek

    Informacje przydatne, chociaż ludzie powinni to po prostu wiedzieć, bez ciągłego przypominania…

    • Karol

      Powinni, ale nie wiedzą. Dlatego dobrze jest, że co jakiś czas ukazują się takie teksty.

    • Niby oczywiste, ale zawsze się jakaś sierotka znajdzie, która nie wie ;]

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail