X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nowy scam na Facebooku jest chytry i bezwzględny

Nowy scam na Facebooku powoduje wysoki rachunek telefoniczny i żeruje na chęci pomocy innym. Przychodzi w wiadomości od znajomego z prośbą o oddanie głosu w konkursie. Jak się bronić? Nie reagować.

Nowy scam na Facebooku jest chytry i bezwzględnyfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Jak poluje?

Jak informuje Niebezpiecznik.pl na Facebooku działa nowy scam. Polega on na tym, że zainfekowany znajomy wysyła wiadomość z prośbą o pomoc ponieważ bierze on udział w konkursie w, którym do wygrania są słuchawki. W wiadomości prosi aby wysłać SMS o treści ag.kon na podany numer (92550). Dodatkowo zaznacza, że SMS jest bezpłatny. Informuje, że po wysłaniu  SMS przyjdzie kod, który rzekomo jest oddanym głosem,  i który niczego nieświadomy, działający w dobrzej wierze użytkownik powinien wysyłać z powrotem do zainfekowanego znajomego. Dodatkowo aby uśpić czujność, na końcu wiadomości scam zapewnia, że jest to sprawdzony konkurs gdyż brał w nim ostatnio udział i wygrał kosmetyki.

Czemu jest niebezpieczny?

Otóż po pierwsze wysłanie SMS nie jest darmowe – jego koszt wynosi 30,75 zł, a odesłanie kodu spowoduje, że rozmówca aktywuje dla tego numeru usługę premium SMS. Co oznacza cotygodniowe, dodatkowe opłaty.

Dodatkowo wiadomość ta może rzeczywiście uśpić czujność nawet najbardziej odpornego użytkownika ponieważ jest ona wysłana przez znajomego.

Jak się bronić?

Po otrzymaniu takiej wiadomości należy na nią nie odpowiadać. Najlepiej zadzwonić do osoby, która ją niby przesłała i poinformować, że jej konto na Facebooku mogło zostać przez kogoś przejęte. Jak radzi Niebezpiecznik.pl osoba ta powinna usunąć wszystkie podejrzane aplikacje, zmienić hasło do swojego konta i włączyć dwupoziomowe zabezpieczenie.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail